בניו של הרב יוסף לנתניהו: "אבא כעס על הפגיעה של הממשלה בתורה"

רה"מ והנשיא הגיעו לבית הרב לניחום אבלים, ובמהלך הפגישה שמע נתניהו ביקורת מצד הבנים בנושא גיוס בני הישיבות. "אבא היה פגוע וכאב את המהלכים נגד עולם התורה, עוד יותר מכאביו הפיזיים", אמרו לו. רה"מ השיב: "נמשיך לפעול על מנת להגביר את האחדות בעם"

אל מאות המנחמים שהגיעו מאז שעות הבוקר (ג') לסוכת האבלים בביתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל ברחוב הקבלן בירושלים, הצטרפו אחר הצהריים גם נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו, שהגיע עם רעייתו שרה. בחדשות 2 Online העברנו שידור ישיר מסוכת האבלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו נתקל בכתף קרה מצד בני הרב היושבים עליו שבעה. "אבא היה פגוע, וכאב את המהלכים שעשתה הממשלה נגד עולם התורה, עוד יותר מכאביו הפיזיים", אמרו הבנים, שהביעו ביקורת על התנהלות ממשלת נתניהו השלישית בעניין גיוס בחורי הישיבות.

אחד הבנים, הרב דוד יוסף, אמר לראש הממשלה: "לפני חצי שנה היית אצלנו, הייתי נוכח לידך. אבא מאוד ביקש שעולם התורה יקר לו, זו מאין צוואה. אנחנו מתחננים כולנו ביחד בכל בלב תעשה את מה שאתה יכול. אבא ביקש ואבא לא קיבל תשובה. הוא מאוד נפגע מכך שהוא לא קיבל תשובה לבקשה שלו. הוא התחנן וביקש ומה שהוא שמע ממך זה 'לא באתי בשביל זה'. רק את המילים הללו.

לדבריו, "אנחנו מצפים , אנחנו מרגישים שזאת הייתה המשאלה החשובה ביתר בשבילו. הוא אמר את המילים הללו לך: 'שכלתי בן אבל זה כואב לי יותר'. הוא השמיע מילים מאוד קשות בעניין הזה של גיוס בחויר הישיבות".

ראש הממשלה נתניהו האזין בשתיקה לדבריהם של בני הרב, ולבסוף הסתפק באמירה קצרה: "הממשלה תמשיך לפעול על מנת להגביר את האחדות בעם ישראל".

בניו של הרב יוסף (עזרי עמרם, חדשות 2)

"ניחן בבקיאות מופלאה כמו חכמי בבל"

חילופי הדברים האלו באים על רקע פגישתו של נתניהו עם הרב עובדיה יוסף בזמן השבעה על בנו, הרב יעקב יוסף ז"ל. בפגישה ההיא, העלה הרב עובדיה יוסף את סוגיית ה"שוויון בנטל" והבהיר לנתניהו כי ממשלתו פוגעת בעולם התורה ובציבור החרדי. ראש הממשלה השיב אז לרב עובדיה כי הוא הגיע על מנת לנחם אותו ולהשתתף בצערו, ולא בכדי לדון בנושאים הפוליטיים.

על הפגישה הזאת אמרו היום בניו של הרב עובדיה לראש הממשלה נתניהו כי "אבא נפגע מאוד מכך שבמהלך ניחום האבלים על בנו הרב יעקב יוסף, הוא ביקש ממך תשובה בנוגע לגיוס בחורי הישיבות. הוא נאלץ להמתין עם תשובתך עד יומו האחרון, ולא קיבל אותה".

בהמשך ביקורו אמר נתניהו כי "ההתמסרות של הרב הייתה מופלאה. הוא ניחן בבקיאות מופלאה כמו חכמי בבל וחכמי ציפורי. כמו הרב קארו - עכשיו הרב עובדיה. הייתי בא הנה ותמיד הייתי מרגיש שלא כדאי להפריע לו. הוא היה מתפנה אליי אבל תמיד ניגש לעניין. הזמן יקר. תמיד היה לו מה להגיד - לפעמים הוא היה מכניס משל מהמקורות, אבל ישר ולעניין".

הנשיא פרס בסוכת האבלים (לע"מ)

פרס על הרב יוסף: "הוא אהב את העם והעם אותו" 

"קשה היה להכיר באמת את אבא", אמר במהלך ניחום האבלים נשיא המדינה שמעון פרס. "הוא אהב את עם ישראל אהבת אמת ולא חשב שאנחנו שני עמים אלא עם אחד, ורצה מאוד לאחד אותו. הוא התאמץ להיות חלק מהעם דווקא משום שהיה גבוה ברוח. העם הקדיש לו את ההספד היפה ביותר כשעלה בהמוניו לירושלים. הוא אהב את העם והעם אותו".

הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, הודה לנשיא על דבריו ואמר: "חיממת לנו את הלב בהספד שנשאת אתמול, ריגשת אותנו. שפכת אור על נקודות רבות בחיים של אבא שרבים לא הכירו. אהבתו של אבא לך ולעם ישראל נבעה מתוך יראת שמים".

נתניהו ורעייתו בבית הרב (קובי גדעון, לע"מ)

"כל עם ישראל יתומים היום"

מוקדם יותר היום ביקרו בסוכת האבלים בשכונת הר נוף בירושלים שרת המשפטים ציפי לבני והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק הגיע למקום על מנת להביע את תנחומיו.

בניו של הרב יוסף החלו לקבל בשעות הבוקר את המנחמים הרבים שהגיעו למקום. בנו, הרב דוד יוסף, אמר לאורחיו כי "כל עם ישראל יתומים היום". הרב יוסף הוסיף כי "השבר הוא גדול. כל הציבור הפך ליתום. הציבור הלא דתי ראה ברב אישיות רוחנית במיוחד במישור הפוליטי, אך לכל יהודי דתי הפסוקים של הרב משמעותיים בפעילות היום-יום. יש לפחות 50 פעמים בכל יום שהוא נתקל בשאלות הלכתיות שהרב נותן להן תשובות. זה לא משנה מאיזה חוג ומאיזה עדה, הפסיקות של הרב משמעותיות כלפי כולם".

גם אל בית העלמין בסנהדריה הגיעו החל משעות הבוקר המוקדמות בני אדם רבים, שעמדו סביב קברו של הרב וקראו תהילים ומשניות לעילוי נשמתו. בין המבקרים תלמידיו של הרב, תושבי האזור וגם כאלה שכלל לא הכירו אותו במהלך חייו. בין היתר המתפללים מספרים סיפורים מהיכרות אישית ואחרים סיפורים פחות מוכרים על הרב עובדיה כפי שראו אותו בעיניהם.

אריה דרעי בסוכת האבלים (חדשות 2)

יושב ראש ש"ס אריה דרעי התייחס היום לעידן שאחרי לכתו של הרב: "אין יורש, אי אפשר לרשת עולם ומלואו, אך מרן בחוכמתו יצר מסגרת לכל דבר בש"ס. יש את ההנהגה הרוחנית, את מועצת חכמי התורה".

גם חבר הכנסת אלי ישי שהגיע למקום, התייחס לעתידה של מפלגת ש"ס. "קשה לתאר איך ש"ס תיראה, אבל זה לא יהיה אותו הדבר. אנחנו צריכים לשמור על אחדות השורות ולעשות הכל כדי להיות מאוחדים ומלוכדים למען עם ישראל". ישי הבהיר כי אין לו כל כוונה להתפצל מש"ס. "יש לי כוונות לשמור על אחדות ישראל ועל אחדות התורה".

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו - הסיקור המלא:

אריה דרעי מבהיר: "אין יורש לרב"

הכוחות משחזרים: "נלחמו לגעת ברב"

עולים לרגל לקבר ולסוכת האבלים

לוויית הרב: 850 אלף בני אדם - בתמונות

רבבות בני אדם צפויים להגיע לשבעה

התקשורת החרדית מתעלה מעל המחלוקות ומרכינה ראש

תמה תקופה בפוליטיקה הישראלית: ש"ס בדרך לפיצול

דוחק רב במסע ההלווייה של הרב יוסף: 300 נזקקו לטיפול 

850 אלף מלווים את הרב למנוחות

נתניהו ספד לרב: "יחיד בדורו"

המערכת הפוליטית סופדת לרב עובדיה

דרעי וישי בכו: "נותרנו יתומים"

בגיל 93: הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו

הרב עובדיה יוסף בתמונות: מהרבנות למנהיגה הרוחני של ש"ס