יום אחרי - כוחות ההצלה משחזרים: "כולם נלחמו לגעת ברב"

כל כוחות ההצלה שהיו אתמול בירושלים מסכימים כי אירוע כזה רחב היקף לא היה בישראל. במד"א פעלו ללא הפסקה וחששו מאסון, במשטרה נאלצו להדוף את ההמון שביקש להיכנס לבית העלמין, ואנשי הכבאות חתכו גדרות לאחר שאנשים נמחצו. שוחחנו עם אנשי כוחות ההצלה, ביום שאחרי

ההמונים נמחצו ורצו לגעת, אמש (עמוס בן גרשום לע"מ)

כוחות הביטחון וההצלה עוד לא נתקלו באירוע כל כך רחב היקף כמו הלווית הרב עובדיה יוסף, שהלך אתמול לעולמו. 4,000 שוטרים, מאות פרמדיקים וחובשים, כוחות כיבוי ועוד כוחות הצלה הגיעו כדי להדוף את ההמון, כ-850 אלף לפי הערכת המשטרה. הם השליטו סדר, טיפלו בפצועים הרבים וניסו למנוע אסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה היה נראה שניות מאסון גדול"

לאהרון אדלר, פרמדיק במד"א ירושלים ניסיון רב בטיפול באירועים מסוג זה, אך מעולם לא ראה 850 אלף בני אדם במקום אחד. הוא הגיע לאזור בית העלמין בשעה 16:00 כשההמונים החלו להגיע בקצב מצטבר. "ראינו את הדוחק, והייתה עלייה ברמת ההתרגשות של כולם מעצם המעמד - היו אנשים שלקחו את זה מאוד קשה", הוא מספר לחדשות 2 Online, ביום שאחרי.

"הבעיה העיקרית הייתה לחץ פיזי ודוחק חסר תקדים", הוא ממשיך לתאר. "אנשים התלוננו שצפוף להם וגם אם רצו לא הצליחו לפלס את דרכם החוצה. "בשורה הראשונה לבית העלמין הם היו פשוט מחוצים לגמרי ואז החלו לטפטף הפצועים למרפאת השדה שהקמנו סמוך למקום".

אנשי מד"א במהלך ההלוויה (דוברות מד"א)

שוטר הודף את המשתתפים (AP)

בעיה נוספת בה נתקלו במד"א היא הקושי להעביר חלק מהפצועים לבית החולים. "לקחנו את החובשים הכי חזקים, מצאנו את המקומות הכי פחות עמוסים וככה פילסנו את הדרך, זה לא היה פשוט", תיאר אדלר. "אנשי מד"א היו פרוסים בכל פינת רחוב, עם פרמדיקים, חובשים ואמבולנסים". הפגיעות היו גם אורטופדיות: אנשים שנרמסו וידיהם או רגליהם נשברו, וגם אנשים שהרגישו שהם נחנקים ואיבדו את תחושת הנשימה. היו גם כאלה שנפלו לאחר שטיפסו על גגות, עמודי תאורה ומכוניות.

אדלר, שהיה אמון על מרפאת השדה שהוקמה ליד בית העלמין, כמעט שלא התפנה לחשוב על האירוע עצמו - הלווית המרן, אלא התעסק בעיקר בטיפול בפצועים. "ניסיתי כמה שיכולתי לחשוב על ההלוויה עצמה, אבל לא באמת הצלחתי. ברגע שהקהל התגבר והצפיפות עלתה הייתי צריך להיות מוכוון 100% ופשוט לעבוד", הוא מסכם. בסך הכל, 300 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי, וחלק קטן מהם פונה לבית חולים.

חשש מקריסת מבנים (AP)

"כולם רצו לגעת ברכב הרב"

גם במשטרה כמובן התמודדו עם האירוע בכוחות מתוגברים של לוחמי מג"ב ושוטרים נוספים - כ-4,000 במספר. "כולם רצו לגעת ברכב, לגעת באלונקה ולגעת בגופה של המרן, הם ממש נלחמו לגעת וניסינו לפלס את הדרך במאמץ רב לבית העלמין", משחזר דובר משטרת ירושלים, ניצב משנה שמוליק בן רובי בשיחה עם חדשות 2 Online. "מחד רצינו לשמור על הלוויה מכובדת, ומאידך נאלצנו לעמול קשות כדי שהרכב ובתוכו האלונקה יגיע בבטחה לבית העלמין".

שוטרי מחוז ירושלים הקיפו את הרכב ופילסו את הדרך לאט לאט כדי לא לפגוע בסובבים אותו וגם כדי שכולם יוכלו לעבור על פניו. מספר שעות לקח עד שהוא הגיע לבסוף לבית העלמין, בגלל ההמון. "היה חשוב למשפחה שהרכב ובתוכו הארון יעבור ליד הישיבות השונות שמצויות לאורך הציר ולקרוא פרקי תהילים", מספר בן רובי. "אישרנו את העניין הזה במטרה לקיים את הלוויה עם כל הרגישות והכבוד".

מחוץ לבית העלמין השוטרים לא אפשרו כניסה של אנשים, ובחלק גדול מהמקרים נאלצו לדחוף בכוח משתתפים שרצו להיכנס פנימה. במשטרה מעריכים כי אם לא היו פועלים כך ולפי תכנית שהכינו, הקבורה לא הייתה יוצאת לדרך. "שוטרים עבדו מ-14:30 בצהריים כשקיבלנו את ההודעה עד 02:30 לפנות בוקר. הפיזור הכמעט מלא כלל הכוונת תנועה, הכוונה אווירית במסוק, שמירת הסדר ואבטחת הצירים", הוא מוסיף. מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו היה בשטח באירוע, כדי לפקד עליו מקרוב, וכך גם מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב יוסי פריינטי.

גם במשטרה אומרים כי לא היה אירוע בסדר גודל כזה בירושלים, ובכלל בישראל. "מצד אחד, זה היה מעמד מאוד מרגש ומצד שני אתה גם צריך לבצע את המשימה שלך כאחד השוטרים", הוא מסכם.

דוחק חסר תקדים (כיכר השבת)

"כולם לקחו את זה קשה" (כיכר השבת)

"חתכנו גדרות כדי לשחרר את הלחץ"

גם כוחות כיבוי יחד עם חיילים של פיקוד העורף היו פרוסים בשטח, מחשש לקריסת מבנים, בשל ההמון שעלה על הגגות. רשף משנה שילה צדוק, קצין כבאות מירושלים, היה בחדר הפיקוד הקדמי על גג בית העלמין, לשם הדיווחים זרמו במהלך מסע הלוויה.

בבית ההספדים למשל נוצר לחץ ודוחק והתקבל דיווח על גדר רשת שקרסה כתוצאה מלחץ - ואנשים שם נמחצו. "שלחנו כוח שלנו שהתקדם לזירה בצורה רגלית כי לא היו מעברים לרכבים", מספר צדוק. "חתכנו את הגדר כדי לשחרר את הלחץ".

בנוסף, התקבלו גם דיווחים על נפילות ממרפסת. "אנשים טיפסו על עצים, על מכוניות, על עמודי תאורה וחששנו מקריסות ומנפילות. בחיים לא ראיתי אירוע בסדר גודל כזה וראיתי אירועים גדולים", מציין הכבאי, שעובד כבר 25 שנה בתפקיד. למרות כל האירועים, הוא הספיק לחשוב על הרב עובדיה יוסף ופועלו. "הנכד שלו מתנדב אצלנו בכבאות, הוא בהחלט פוסק דור".

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו - הסיקור המלא:

עולים לרגל לקבר ולסוכת האבלים

לוויית הרב: 850 אלף בני אדם - בתמונות

רבבות בני אדם צפויים להגיע לשבעה

התקשורת החרדית מתעלה מעל המחלוקות ומרכינה ראש

תמה תקופה בפוליטיקה הישראלית: ש"ס בדרך לפיצול

נשיא המדינה פרס: הרב יוסף פעל למעני בסתר

דוחק רב במסע ההלווייה של הרב יוסף: 300 נזקקו לטיפול 

850 אלף מלווים את הרב למנוחות

נתניהו ספד לרב: "יחיד בדורו"

המערכת הפוליטית סופדת לרב עובדיה

דרעי וישי בכו: "נותרנו יתומים"

בגיל 93: הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו

הרב עובדיה יוסף בתמונות: מהרבנות למנהיגה הרוחני של ש"ס

צפו: דבריו האחרונים של הרב יוסף