בניו של הרב יוסף מקבלים את פני עשרות המנחמים

סוכת האבלים ליד ביתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל הולכת ומתמלאת במנחמים. גם אל קברו של הרב מגיעים רבים שמספרים על הרב שאהבו. בנו דוד יוסף: "כל עם ישראל יתומים". הצטרפו לשידור הישיר מסוכת האבלים

בניו של הרב עובדיה יוסף ז"ל החלו לקבל הבוקר (ג') את עשרות המנחמים שכבר הגיעו לביתו ברחוב הקבלן בירושלים. בנו, הרב דוד יוסף אמר לאורחיו כי "כל עם ישראל יתומים היום". הצטרפו לשידור הישיר מסוכת האבלים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב יוסף הוסיף כי "השבר הוא גדול. כל הציבור הפך ליתום. הציבור הלא דתי ראה ברב אישיות רוחנית במיוחד במישור הפוליטי, אך לכל יהודי דתי הפסוקים של הרב משמעותיים בפעילות היום-יום. יש לפחות 50 פעמים בכל יום שהוא נתקל בשאלות הלכתיות שהרב נותן להן תשובות. זה לא משנה מאיזה חוג ומאיזה עדה, הפסיקות של הרב משמעותיות כלפי כולם". 

"דרכו של הרב הנחתה אותו והוא עמד בתוקף על שלו", ציין בנו, "הוא נלחם על האמת שלו והוא הצליח בכך. בשורה תחתונה אנחנו יכולים לראות איך מאות אלפים הולכים אחריו מדי יום. בשביל הציבור הדתי הוא היה אבא, שכל חייהם הסתובבו סביב החלטותיו. אני ואחיי נילחם על האמת של אבא, נלך בדרכו ונפיץ את הפסקים שלו".

קברו של הרב הבוקר (חדשות 2)

בנוגע לשאלה מי יירש את מקומו של הרב כמנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, אמר דוד יוסף כי "אני לא עוסק בפוליטיקה ובתפלים. העיקר הוא הדרך הרוחנית שלו ועל כך נילחם".

גם יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ אריאל אטיאס התייחס לאבל הכבד שנפל על התנועה בבוקר שאחרי הלוויתו. "אנחנו ממש יתומים", אמר אטיאס, "היקף האהבה שעם ישראל העניק אתמול לרב עובדיה הוא בלתי נתפס. זאת לא רק הייתה ההלוויה הגדולה ביותר בתולדות המדינה אלא זה היה האירוע הגדול ביותר בתולדות המדינה". אטיאס הדגיש כי "בתוך ארבע שעות הגיעו לירושלים מכל קצוות הארץ אנשים שמזוהים עם ש"ס וגם אנשים שלא. עם ישראל החזיר אהבה לרב יוסף".  

עשרות מתקבצים מסביב לקברו של הרב

אל בית העלמין סנהדריה הגיעו משעות הבוקר המוקדמות עשרות בני אדם. הם עמדו סביב קברו של הרב עובדיה וקראו תהילים ומשניות לעילוי נשמתו. בין המבקרים תלמידיו של הרב, תושבי האזור וגם כאלה שכלל לא הכירו אותו במהלך חייו. בין היתר המתפללים מספרים סיפורים מהיכרות אישית ואחרים סיפורים פחות מוכרים על הרב עובדיה כפי שראו אותו בעיניהם.

באוהל האבלים בשכונת הר נוף התקיימה הבוקר תפילת שחרית. בין המשתתפים בה יו"ר ש"ס אריה דרעי. "חשבתי אתמול כל הלילה, למרות העייפות הנוראה, מה הוא היה מבקש מאיתנו היום", אמר דרעי. "ברור לי מעל לכל ספק שהיה רוצה שנקום, נתחזק ונמשיך את המורשת שלו. להמשיך את מוסדות החינוך שלו, להפיץ את התורה ואת היהדות, לקרב, להיות מלוכדים. במסר הזה אני קם. זה נותן לי את הכוח להמשיך הלאה".

"כל מי שהכיר את גדולתו של הרב מבין שלמרות שהיה מנהיג של תנועה פוליטית, היה מעל ומעבר לזה", הוסיף דרעי, שהתייחס גם למספר המשתתפים חסר התקדים בהלוויית הרב. "אין לי ספק שאם היינו מעכבים את הלוויה, היו מגיעים עוד יותר אנשים ומכל העולם. עם ישראל אמר אתמול את דברו. הרב עובדיה יוסף היה מנהיג באמת של עם ישראל, שעשה מהפכה אמיתית בנושא התורה. הוא לקח את ההלכות הקשות ביותר והנגיש אותן לעם בשפה פשוטה, שאולי לא תמיד הבינו ולפעמים גם ביקרו".

בני משפחתו של הרב יוסף מקבלים את המנחמים בסוכת האבלים בין השעות 10:00-13:00, ובין 16:00-19:00. הם יושבים סמוך לדירתו של הרב ברחוב הקבלן בירושלים, שהפכה למוקד עלייה לרגל לחסידיו.

כ-850 אלף משתתפים בהלוויית הרב יוסף

אמש ליוו כ-850 אלף בני אדם ליוו את מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס למנוחות. מסע ההלוויה, שהוגדר כגדול ביותר בתולדות המדינה, החל בישיבת פורת יוסף ועבר דרך הרחובות: מלכי ישראל, שמגר, ירמיהו. ההמונים הגיעו לבית העלמין בסנהדריה - שם, לקול בכי וזעקות, נטמן הרב יוסף לצידה של רעייתו מרגלית ז"ל.

בית העלמין סנהדריה (עפר חדד, חדשות 2)

עם הגעתם של ההמונים לבית העלמין סנהדריה, ניסו במשך 25 דקות להוציא את המיטה מהניידת, כשמאות חסידים צובאים על הרכב ולא מאפשרים להוציא את המיטה. המשטרה כרזה להמונים כי "הם פוגעים בכבוד המת" - אך דבר לא עזר. כשהוצאה לבסוף המיטה, בגיבוי משטרתי מאסיבי, החל הציבור באמירת פסוקי תהילים ותפילת "שמע ישראל".

דרעי וישי מתפללים הבוקר (חדשות 2)

בהמשך לאירועי אמש, במשטרת ישראל נערכים לקראת ימי השבעה שיערכו בבית הרב בכוננות מוגברת לאבטחת המבקרים ולהסדרת התנועה בכבישי התנועה בירושלים. במשטרה ציינו כי במהלך מסע הלוויה אמש נדרשו כ-4,000 שוטרים לאבטחה האירוע ולשמירה על הסדר. כ-300 בני אדם נפגעו כתוצאה מהדוחק בסמוך לבית העלמין ולחלקת הקבר. משירותי ההצלה נמסר כי 29 בני אדם פונו לבתי החולים בעיר לאחר שנפגעו מעומס המלווים שהגיעו למקום.

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו - הסיקור המלא:

לוויית הרב: 850 אלף בני אדם - בתמונות

רבבות בני אדם צפויים להגיע לשבעה

התקשורת החרדית מתעלה מעל המחלוקות ומרכינה ראש

תמה תקופה בפוליטיקה הישראלית: ש"ס בדרך לפיצול

דוחק רב במסע ההלווייה של הרב יוסף: 300 נזקקו לטיפול 

850 אלף מלווים את הרב למנוחות

נתניהו ספד לרב: "יחיד בדורו"

המערכת הפוליטית סופדת לרב עובדיה

דרעי וישי בכו: "נותרנו יתומים"

בגיל 93: הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו

הרב עובדיה יוסף בתמונות: מהרבנות למנהיגה הרוחני של ש"ס