נשיא המדינה פרס: הרב יוסף פעל למעני בסתר

בריאיון לחדשות 2 ספד הנשיא פרס לרב עובדיה יוסף שהלך הבוקר לעולמו. הוא חשף כי הוא המליץ להרצוג למנות אותו לנשיא, למרות לחצים שהופעלו עליו, וציין כי השניים שוחחו על כל דבר בעניינים שונים. "הוא דיבר על שלום כשזה לא היה פופולארי", אמר פרס

את הפגישות עם הרב עובדיה יוסף שהלך הבוקר (ב') לעולמו, נשיא המדינה שמעון פרס זוכר היטב. בריאיון לחדשות 2, הוא סיפר על הפגישה האחרונה שלהם הבוקר בבית החולים הדסה עין כרם ואמר כי התבטאויותיו השנויות במחלוקת בעבר היו "צורך השעה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשבאתי, לכאורה הוא היה נראה במלוא חייו", אמר פרס. "לחצתי את ידו, היא הייתה חמה. הייתה לי הרגשה שאני לוחץ יד של היסטוריה. נשקתי על מצחו, ידעתי שזהו ראש מופלא, מה אפשר להגיד במקרים כאלה חוץ מתודה והשגחה עליונה שבירכה אותנו", הוא אמר.

לפני 40 שנה היו פגישותיהם הראשונות כשהיה ברבנות בתל אביב ולאחר מכן כשכיהן כראשון לציון: "מעולם לא נפגשתי איתו בגלל תואריו, לא התואר הוא קובע אלא בגלל אישיותו שהקסימה אותי. אני בעצמי חשבתי שכתר תורה קודם לכתר מלכות, על כן שיניתי מהנוהג והלכתי לבקר אותו במקום לצפות שהוא יבקר אותי".

הוא גם חשף שלאחר שהוחלט לא לתמוך בו בנשיאות, הרב עובדיה יוסף הלך בסתר להרצוג והמליץ לו למנות אותו לנשיא. "זה לא התפרסם, אבל אני ידעתי את זה, ידעתי את הלחצים עליו וגם ידעתי שזכיתי ליחס בלתי רגיל", הסביר.

הנשיא פרס לאחר קבלת הבשורה (לע"מ)

"תמיד היה בעד שלום"

לדבריו, השניים שוחחו תמיד על מגוון של נושאים. "הידע שלו במוזיקה, ציור וכמובן תורת ישראל והמוסר ההיסטורי שלה. הוא היה איש שיחה נפלא, השתדלתי תמיד שנהייה רק שנינו, כך שיהיה גם זיק בעיניים ולפעמים גם רוח שובבה על השפתיים, אבל תמיד תמיד בגדולה".

הוא הסביר כי הרב תמיד היה בעד שלום: "הוא גם ביקש להיפגש עם סאדאת, והוא גם דיבר על שלום כאשר השלום והדיבור על השלום לא היה פופולארי. אני מרגיש שתמיד צריך להפיץ תורה ושלא כולם בקיאים בה, אני חושב שזו גם הייתה מטרתו של הרב עובדיה יוסף - לאחד על סמך ידע".

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו - הסיקור המלא:

דרעי וישי בכו: "נותרנו יתומים"

הלווית הרב יוסף: כבישים רבים ייחסמו

נתניהו ספד: "היה ענק בתורה ובהלכה"

בגיל 93: הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו

הרב עובדיה יוסף בתמונות: מהרבנות למנהיגה הרוחני של ש"ס

צפו: דבריו האחרונים של הרב יוסף