הרב עובדיה יוסף הובא למנוחות: "המנהיג הסתלק, אך מורשתו חיה"

850 אלף מוקירי דרכו ליוו בדרכו האחרונה את מנהיגה הרוחני של ש"ס, שנפטר בגיל 93, במסע ההלוויה הגדול בתולדות המדינה. ההמונים יצאו מישיבת פורת יוסף והגיעו לבית העלמין סנהדריה - שם נטמן הרב לקול בכי וזעקות. בניו ספדו לו בדמעות: "מה נעשה בלעדיך אבא? נשארנו יתומים". דרעי: "נמשיך להילחם על עולם התורה"

דרכו האחרונה: כ-850 אלף בני אדם ליוו הערב (ב') את מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס למנוחות. מסע ההלוויה, שהוגדר כגדול ביותר בתולדות המדינה, החל בישיבת פורת יוסף ועבר דרך הרחובות: מלכי ישראל, שמגר, ירמיהו. ההמונים הגיעו לבית העלמין בסנהדריה - שם, לקול בכי וזעקות, נטמן הרב יוסף לצידה של רעייתו מרגלית ז"ל. השבעה תחל מחר בביתו של הרב ברחוב הקבלן בירושלים. המשפחה תקבל מנחמים מדי יום בין השעות: 10:00-13:00. את מסע ההלוויה העברנו כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם הגעתם של ההמונים לבית העלמין סנהדריה ניסו במשך 25 דקות להוציא את המיטה מהניידת, כשמאות חסידים צובאים על הרכב ולא מאפשרים להוציא את המיטה. המשטרה כרזה להמונים כי "הם פוגעים בכבוד המת" - אך דבר לא עזר. כשהוצאה לבסוף המיטה, בגיבוי משטרתי מאסיבי, החל הציבור באמירת פסוקי תהילים ותפילת "שמע ישראל".

בנו של מנהיג תנועת ש"ס, הרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף, ספד לו עם צאתה של ההלוויה מישיבת פורת יוסף, כשהוא נחנק מדמעות: "מה היינו בלי אבא? הוא חיזק את עולם ההלכה בזכותו רבבות לומדים תורה. מי ייתן לנו חליפתו, מי ייתן לנו תמורתו?". בדבריו ביקש להודות לרופאים בבית החולים הדסה עין כרם על שעשו למען אביו. 

המונים במסע ההלוויה בי-ם (חדשות 2)

"אבא, אבא", זעק בדמעות הבן דוד יוסף, "גידלת אותנו לתורה, זכינו להיות בניך. כל פעם שהיתה לנו שאלה קשה, הכנסת אותנו לעולמה של הלכה". הבן המשיך בבכי: "אבא, את מי נשאל עכשיו? אבא, עם מי נדבר? מה נעשה בשעות הקשות?".

הרב דוד יוסף הוסיף כי "מהיום כולנו נראה אחרת". "עולם לא כמנהגו נוהג, שקעה השמש בצהריים. חושך, חושך - זה מה שאנחנו רואים". הוא סיפר על אב ומנהיג ששקד כל העת על לימוד תורה. "הגית כל יום בתורה יומם ולילה יותר מ-85 שנים של שקידה. כל הזמן ישבת ולמדת, ביום ובלילה. היית השקדן של הדור, לא לחינם היית פוסק הדור".

"אני רוצה לספר לפני 14 שנים", המשיך הבן, "אבא קיבל את התקף הלב הראשון והיה מאושפז. כשהגיע לבית החולים הרופאים אמרו שצריך צינתור דחוף, ואתה אמרת שאתה צריך ללכת הביתה ל-3 שעות. לא הבנו למה, אריה שאל אותך: 'הרב, למה?' וענית לו, אבא: 'אני צריך לתת גט לעגונה'. אבא, עכשיו מי ירחם על האומללים, השארת אותנו יתומים. אבא, עכשיו מי ירחם על האומללים? השארת אותנו יתומים".

דרעי: "נמשיך להילחם על עולם התורה שבסכנה"

הרב ראשי לישראל לשעבר, הרב ישראל מאיר לאו, ספד לרב יוסף: "שר התורה, אביר הרועים, רבם של כל ישראל וכל בני התורה. מרן לא היה רב של מגזר אחד, הוא היה רב של כל ישראל. הוא לימד אותנו מהו כוחו של הרגע אותו אין לבזבז על דברי חולין שאין בהם ממש. הוא קיים את התורה בעוני, בדחקות ודלות שאין להם שיעור. הוא נתן לנו שיעור כמה שמי שזוכה ללמוד תורה זוכה לדברים הרבה".

מהומות בישיבת פורת יוסף (AP)

הרב לאו קרא להתעלם מהצפיפות והדוחק ולראות את הכבוד האמיתי שעם ישראל חולק לרב עובדיה יוסף בהמוניו. "הוא מאיתנו נסתלק, אבל המורשת של מר"ן חיה. עטרת הכבוד של תורת ישראל בדור הזה. לבו היה פתוח להתיר עגונה, להיות שומע צעקת האביוני".

יו"ר תנועת ש"ס, הרב אריה דרעי ספד: "אין לנו אבא, אין לנו מנהיג. את מי נשאל? מי יאחד את כולנו? התנועה הקדושה שהקמת בעשר אצבעותייך". עוד הצהיר דרעי: "רבנו, אני מבטיח לך כאן, בשמי ובשם חבריי, אנחנו נמשיך במסירות נפש ביחד כולנו, נמשיך את המפעלים הגדולים שלך. רשת החינוך התורנית, עשרות אלפי לדים - אנחנו נמשיך להילחם בשביל זה, על כל עולם התורה שעומד בסכנה".

בעוד מסע ההלוויה נמשך כל ארונות הספרים בביתו של הרב עובדיה יוסף ברחוב הקבלן קובעו - כדי למנוע גניבות מהאוסף הייחודי.

טרם צאתו של מסע ההלוויה, בישיבת פורת יוסף פרצה מהומה - לאחר שמאות אלפים התקבצו במקום. כ-40 בני אדם נפצעו קל כתוצאה מהדוחק. המונים התגודדו גם על גגות בתוואי ההלוויה ובמשטרה חוששים מקריסת מבנים. הרב הראשי לישראל דוד לאו ואביו הרב הראשי לשעבר הרב מאיר לאו התקשו להיכנס אל הישיבה. כ-3,000 שוטרים ואנשי מג"ב מאבטחים את הרחובות בתוואי מסע ההלוויה.

תוואי מסע ההלוויה (חדשות 2)

נתניהו: "אבידה גדולה לעם ישראל"

"זו אבידה גדולה לעם ישראל", ספד ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע מוקדם יותר לבית ההלוויות, "אני חושב על שרשרת הדורות מאז המשנה, הגאונים של בבל וספרד, זו פשוט חוליה בשרשרת אהבת התורה ואה בת ישראל. ללא ספק מדובר באחד מגדולי הפוסקים בדורנו". 

ראש הממשלה סיפר על מנהיג בעל תעוזה. "הוא הלך למקומות שאנשים גדולים אחרים, לא היתה להם תעוזה, הוא הלך ראשון נחשון לפני המחנה. הוא הותיר את המורשת לעם ישראל והיה יחיד בדורו".

שר הביטחון: "מנהיגותו נשענה על חוכמתו"

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון  ספד אף הוא לרב. "בהיותי ראש אמ"ן נפגשתי עימו, לבקשתו, כדי לשטוח בפניו את תובנותיי בנושאים שונים הקשורים בביטחון המדינה, ומאוחר יותר גם כרמטכ"ל וכשר בממשלה".

המונים התגודדו בישיבת פורת יוסף (לע"מ)

יעלון תיאר אדם מרשים וחכם בצורה יוצאת דופן. "הוא היה מעורב במתרחש בישראל ומחוצה לה, ואישיותו באה לידי ביטוי, לא רק בזכות היותו גדול בתורה ובפסיקה, אלא גם בשל העובדה שהקפיד להאזין לדעות שונות - לפני שגיבש את עמדתו".

נתניהו: "היה יחיד בדורו" (AP)

שר הביטחון הוסיף כי הרב יוסף היה אדם פרגמטי הן בעמדותיו המדיניות והן בפסיקותיו. "מנהיגותו הייחודית נשענה על חוכמתו, גדולתו בתורה ומעורבותו ברבדיה השונים של החברה הישראלית, שחסרונו יורגש בה".

גלימתו המיותמת של הרב יוסף (חדשות 24)

דרעי וישי פרצו בבכי: "נותרנו יתומים"

בשעות הצהריים, בתדרוך עיתונאים דרמטי, הודיעו נציגי בית החולים הדסה עין כרם על מותו של מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס. "אנחנו מודיעים בצער רב על פטירתו של מר"ן, נשיא מועצת חכמי התורה, הגאון הרב חיים עובדיה יוסף", אמרו נציגי בית החולים הדסה. "אנו מבקשים להודות לצוות בית החולים, לרופאים, לאחיות וכל העובדים על הטיפול המסור ברב, ימים כלילות בשבועות והחודשים האחרונים. הצוות נלחם על חייו עד רגעיו האחרונים. אנו מרכינים ראש יחד עם כל בית ישראל על לכתו".

מודעות נתלו על מות הרב (איחוד הצלה)

מיד עם פרסום ההודעה פרצו עשרות מתומכי הרב שהתקבצו בבית החולים בבכי תמרורים שנשמע ברחבי בית החולים. גם יושב ראש ש"ס אריה דרעי וח"כ אלי ישי שהגיעו לבית החולים פרצו בבכי כשהגיעה הבשורה המרה. "נותרנו יתומים", אמרו.

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו - הסיקור המלא:

דוחק רב במסע ההלווייה של הרב יוסף: 150 נזקקו לטיפול 

נתניהו ספד לרב: "יחיד בדורו"

המערכת הפוליטית סופדת לרב עובדיה

דרעי וישי בכו: "נותרנו יתומים"

בגיל 93: הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו

הרב עובדיה יוסף בתמונות: מהרבנות למנהיגה הרוחני של ש"ס

צפו: דבריו האחרונים של הרב יוסף