במערכת הפוליטית נפרדים מהרב עובדיה: "הותיר חותם בל יימחה על ההיסטוריה של עם ישראל"

לאחר הודעת בית החולים הדסה עין כרם על פטירתו של הרב עובדיה יוסף, גם ראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת הביעו צער עמוק על מותו. "הוא היה ענק בתורה ובהלכה. רבים העריצו אותו. הוא הקדיש את כל חייו לתורה ולעם ישראל"

נתניהו והרב המנוח, ארכיון (רויטרס)

בממשלה, בכנסת ובמערכת הפוליטית מרכינים ראש על מותו של הרב עובדיה יוסף: ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער עמוק על פטירתו של הרב ואמר כי שמע ביגון כבד על לכתו של הרב הראשון לציון, אותו כינה מגדולי הפוסקים בדורנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרב עובדיה היה ענק בתורה ובהלכה ומורה דרך לרבבות. הוא פעל רבות להאדרת המורשת ישראלית, ובה בעת פסיקותיו התחשבו בתמורות הזמן ובמציאות החיים המתחדשת במדינת ישראל. הוא היה חדור באהבת התורה והעם. הערכתי מאוד את אישיותו הלבבית ואת דרכו הישירה. בפגישותיי עמו תמיד החכמתי ולמדתי. עם ישראל איבד את אחד מחכמי דור. אני שולח את תנחומי למשפחתו, לתלמידיו ולמוקירי דרכו הרבים", כתב נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ספד אף הוא לרב עובדיה: ״הרב עובדיה היה מנהיג דגול, יחיד בדורו הנערץ על ידי רבבות עמך בית ישראל. הוא עמד תמיד לימין החלש והנרדף ופסיקותיו האירו את הדרך לדור שלם והרימו את קרנה של יהדות ספרד המעטירה. בזכרון העם הוא יחרט כ'ראשון לציון' רב ראשי ואב אוהב לבניו ולרבבות תלמידיו״.

שר האוצר יאיר לפיד פרסם הודעה מיוחדת מטעם סיעתו: "אני וכל סיעת 'יש עתיד' משתתפים בצערה של משפחת יוסף. הרב היה ממעצבי הרבנות הראשית ומגדולי פוסקי ההלכה. הסתלקותו מותירה חלל גדול בעולם התורה".

גם שר הכלכלה והדתות ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ביכה את מותו של הרב: "הציבור הדתי לאומי ועם ישראל כולו מתעטף ביגון על לכתו של הראשון לציון הרב עובדיה יוסף, שכיהן כרבה של תל אביב והרב הראשי לישראל וסלל נתיבות ברגישות ובתבונה בין אדם לחברו ובין ישראל לאביהם שבשמים".

עוד כתב בנט: "הרב היה מגדולי מנהיגי הרוח של עמנו בדור האחרון, היה סמל לרגישות הלכתית, זכה להנגיש את ההלכה להמונים והנהיג במשך קרוב לשבעים שנה את עם ישראל. אני שולח תנחומי למשפחה ומקווה לימים טובים יותר לעם ישראל".

שר החינוך הרב שי פירון ציין כי הרב עובדיה הותיר חותם בל יימחה על ההיסטוריה של עם ישראל: "יחד עם מאות אלפי חסידיו, אני מבכה היום את פטירתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל. הרב היה יחיד בדורו בגאונות, בפסיקה ובהנהגת הציבור. מורשתו ההלכתית תמשיך ללוות את עם ישראל עוד שנים רבות".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, פרסם הספד משלו: "ציון במר תבכה וירושלים תתן קולה. עם ישראל כולו מבכה את לכתו של מרן גדול הדור הרב חיים עובדיה יוסף. הוא היה גדול הפוסקים ומורה ההוראה בדורנו שהקדיש חייו למען תורת ישראל ועם ישראל. זוהי שריפה לכל בית ישראל והסתלקותו הינה חור עצום שנפער בלב האומה".

שר הפנים גדעון סער השתתף בכאב ובאבל משפחת הרב יוסף: "אני משתתף בכאב ובאבל על פטירתו של ענק הרוח ומגדולי הפוסקים בדורנו, הראשון לציון הרב עובדיה יוסף . עם ישראל איבד היום מנהיג גדול, יחיד בדורו, ובעל השפעה גדולה וייחודית במשך שנים רבות על החברה הישראלית"

שר התחבורה ישראל כ"ץ ביקש להביע את צערו על פטירתו של הרב חיים עובדיה יוסף ולהשתתף בצער משפחתו: "ישראל נפרדת היום מרבה ומורה, מפוסקי ההלכה החשובים בדורות האחרונים, הרב עובדיה יוסף. לא בכדי נשא הרב את התואר 'מר"ן' והוכר כגדול הדור. פסיקותיו והלכותיו מלווים ועוד ילוו אותנו דורות רבים. הוא זכה להערכה והוקרה בציבור כולו ולכתו תותיר אחריו חלל גדול. יהי זכרו ברוך".

שרת התרבות לימור לבנת הביעה צער על פטירת הרב: "הראשון לציון הרב עובדיה יוסף זצ"ל הוא אחד מחשובי הפוסקים בימינו, שהצליח לסחוף אחריו מיליוני אנשים מכל קיבוץ הגלויות שלנו בזכות פסיקותיו פורצות הדרך והאמיצות, שנועדו לאחד ולקרב את עם ישראל. נזכור כולנו את הרב גם בזכות פסיקותיו המתקדמות בנושא שחרור נשים עגונות. יהי זכרו ברוך".

שר התיירות עוזי לנדאו הגדיר את הרב יוסף "מנהיג, מורה ואדם גדול שאבד לנו היום. גדולתו בתורה, כתפיו הרחבות ואומץ לבו של הרב עובדיה סללו את הדרך להתרת עגונות מלחמת יום הכיפורים ולגיורים בצה"ל. פסיקותיו, חכמתו ורוחו יוסיפו ללוות ולהדריך את עם ישראל ואת העם היהודי עוד שנים רבות".

גם השר לענייני מודיעין ויחסים בינלאומיים יובל שטייניץ ביכה את מותו של הרב יוסף: "עם ישראל איבד היום אדם יקר, רב דגול ואיש רוח ענק, הרב עובדיה יוסף. הייתה לי הזכות לקרוא כמה מספריו ולהיפגש איתו כתריסר פעמים ותמיד התרשמתי מחוכמתו, מבקיאותו , ומדאגתו לכל עם ישראל. אני משתתף בצערה של משפחת יוסף ושל חבריי בתנועת ש"ס על האובדן הגדול".

יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' כתבה: "אני משתתפת בצערם ובאבלם הגדול של בני משפחתו של הרב עובדיה יוסף ושל הציבור הגדול שראה בו מנהיגו הבלתי מעורער. הרב עובדיה היה גאון גדול בתורה ומנהיג רוחני ענקי.פטירתו היא אבדה עצומה למאמיניו וזה הרגע להשאיר מאחור את אמירותיו השנויות במחלוקת".

"בלכתו של אדם כזה לוקח איתו כל אחד את מה שהוא בוחר לקחת, ואני אקח את תמיכתו החדה, שהדהימה רבים, בשלום, ובהצבת פיקוח נפש מעל לכל. וגם את הגישה האנושית והמקלה שלו בכל הנוגע לעגונות, לגיורים בצה"ל, ולנושאים רבים אחרים שחשובים לבני אדם", הוסיפה יו"ר העבודה.

חה"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר סיעת העבודה, ספד לרב ואמר כי "הרב עובדיה יוסף היה פוסק הלכה אמיץ, מעין הרמב"ם של הדור הזה. בפסיקותיו ניסה למצוא את השילוב הנכון בין ההלכה למדינה יהודית, התיר עגונות ונקט בפסיקה מקלה בסוגיות חשובות לחיינו. הרב יוסף היה ציוני גדול, האמין בתקומת עם ישראל בארצו ונודע ברגישותו הרבה לחלש, לעני ולאביון, רגישות שבאה לביטוי בפסיקה ובעשייה ציבורית".

"הרב יוסף תמיד התגאה בפני על האופן שבו סבי הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, הרב הראשי הראשון של מדינת ישראל, קיבל אותו והפך אותו לאחד מבאי ביתו, כשהרב הגיע ממצרים", הוסיף הרצוג. "במהלך השנים, שוחחנו רבות על הלכה, על פוליטיקה, על המדינה ועל הצרכים החברתיים שלה. אמנם לא תמיד הסכמנו, אך אני רוחש ורחשתי לו כבוד רב, הן כמורה הלכה והן כמנהיג ציבור חשוב מאוד במדינת ישראל. תנחומי הכנים לילדיו, נכדיו ומשפחתו, למוקיריו, אוהדיו ותלמידיו. בין שאר אבלי ציון וירושלים ינוחמו".