מי שהיה איש הברזל חלה בניוון שרירים - ויזם מירוץ

שי ראשוני היה איש ברזל שהשתתף בתחרויות הכי מאתגרות - עד שמחלת ניוון השרירים עצרה אותו. כיום, במקביל למאבק במחלה הוא אירגן מרוץ יוקרתי בירושלים שיעזור לגייס כסף על מנת לסייע לחולים נוספים במחלה חשוכת המרפא

בתור מי שזכה בתואר איש ברזל, שי ראשוני לא מפסיק לחפש אתגרים. ראשוני היה אצן, שחיין ורוכב מצטיין, אך היום הוא משותק בכל גופו ובכל זאת החל לייבא לירושלים את המירוץ מבית ג'ירו היוקרתי שבאיטליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראשוני הוא אחד האנשים המוכרים בסצנה המתפתחת של תחרויות איש הברזל והטריאתלונים בארץ. בעבר הוא סיים במקום השלישי בתחרות איש הברזל שהתקיימה באילת, הוא זכה להשתתף בשמונה מרתונים שהתקיימו ברחבי העולם, עד שחש שמשהו לא בסדר.

"באיזה שהוא שלב הרגשתי שהידיים שלי חלשות, שאני לא מצליח לעשות כפיפות מרפקים, מתח, פעולות פשוטות יחסית. אחר כך ראיתי שגם בפועלות היום-יום, להחזיק כוס קפה, להחזיק את הטלפון התחיל להיות לי קשה". מספר ראשוני. "ואז כשהגיעו הבדיקות, האבחנה הייתה מאוד מהירה".

בראשית המחלה שי עוד המשיך לטייל בעולם ואפילו להשתתף בתחרויות, עד שנאלץ להיכנע. "המחלה היא פרוגרסיבית, היא מתקדמת כל הזמן, אין אפשרות לעצור או להבריא ממנה. אין לה תרופה, אין לה טיפול ולחולהALS ממוצע, יש אלף ימים לחיות מרגע האבחנה".

"אני קיבלתי את האבחון לפני קצת יותר משנתיים. זאת אומרת שיש לי פחות משנה". אומר שי בעצב.

שי עדיין עובד מדי יום. הוא עומד בראש החברה שמפיקה את המרוץ שיערך בירושלים ביום שישי. בקרוב מאוד הוא עלול כנראה גם לאבד לחלוטין את קולו, אך כרגע כל המאמצים שלו מופנים להצלחת המרוץ.

"כל יום הוא מתנה, אני נהנה מכל יום. אני קם בהתרגשות לקראת מה שמחכה לי. אני עושה, אני מלא עשייה. אני מלא חלומות ואני מגשים את החלומות שלי כל הזמן. אני לא חושב על זה שאני לא אספיק דברים, אני חושב על זה שאני כן אספיק".

מדמי ההרשמה של כל משתתף במרוץ תועבר גם תרומה לחקר מלחת ניוון השרירים. שי ראשוני בטוח שבשנים הקרובות המרוץ בירושלים יהפוך לשם דבר, זאת תהיה בין היתר, המורשת שלו. זאת לצד מאבק אמיץ ונחוש במחלה, של איש ברזל.