סקר: הישראלים מוכנים לשלם יותר מסים כדי לצמצם פערים בחברה

מדד הדמוקרטיה הישראלית שהתפרסם היום, כמידי שנה, חושף את הדעה האמיתית של הציבור על החיים בישראל – 65% מהציבור מוכנים לשלם למען חברה שיוויונית יותר. וגם - מהו המוסד הכי פחות אמין? כמה אנשים מעדיפים מדינה יהודית על פני דמוקרטית? ומי לא רוצה לגור ליד הומוסקסואליים?

65% מוכנים לשלם יותר מסים כדי לצמצם פערי (חדשות 2)

המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש היום (א') לנשיא המדינה שמעון פרס את מדד הדמוקרטיה הישראלית לשנה החולפת - סקר ומחקר מקיפים הבוחנים את אמון הציבור בנבחריו ובמוסדות המייצגים אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות תלונות הציבור על יוקר המחייה ועל הגזירות הכלכליות האחרונות, מדד הדמוקרטיה הישראלית חושף כי מרבית הישראלים -65% - הצהירו כי יהיו מוכנים לשלם יותר מסים, במטרה לצמצם את הפערים החברתיים-כלכליים הגדולים הקיימים במדינה.

בין השאר מדד הדמוקרטיה מציג מידי שנה עד כמה הישראלים מאמינים במוסדות הציבור ובנבחריו. את ראש רשימת האמון לשנת 2012 תפס צה"ל עם אמונו של כ-90% מהציבור היהודי בישראל. מיד לאחר מכן ברשימה נמצאים נשיא המדינה, בית המשפט העליון והמשטרה. הממשלה, הכנסת, וראש הממשלה זוכים לאמונם של כ-50% מהציבור. בתחתית רשימת האמון נמצאים התקשורת הישראלית, הראשית והמפלגות הישראליות. מרבית הציבור, 68% מאמין כי הפוליטיקאים פועלים למען האינטרסים שלהם ולא למען הציבור.

"הפוליטיקאים פועלים למען עצמם ולא למען ה (פייסבוק)

ישראלים - לא רוצים לגור ליד עובדים זרים; ערבים - לא רוצים לגור ליד הומוסקסואליים

עוד עולה 74% מהתושבים היהודים מאמינים באפשרות של קיום מדינה יהודית ודמוקרטית, בעוד רק כשליש מהערבים מאמינים באפשרות זו. שיעור המעדיפים את ההגדרה המשולבת של מדינה יהודית ודמוקרטית נמצא בירידה רצופה בשנים האחרונות ומגיע היום רק ל־37%. לעומת זאת שיעור היהודים המעדיפים את ההגדרה מדינה יהודית הוא 32%, לעומת 29% בלבד המעדיפים את ההגדרה מדינה דמוקרטית. לעומת שיעור היהודים המעדיפים את עקרונות הדמוקרטיה על פני עקרונות ההלכה במקרה של סתירה ביניהם, גבוה באופן משמעותי לעומת מי שבוחר בדרך התורה - 42% לעומת 28%.

מרבית הציבור מגדיר את המתח בין יהודים לערבים כמתח המורגש והמשמעותי ביותר בישראל. ואכן 47% מהיהודים העידו כי לא ירצו להתגורר בשכנות למשפחות הערביות. המגזר שמפריע אף יותר לתושבים יהודים הוא עובדים זרים - כמעט 60% אמרו כי לא ירצו להתגורר בשכנות אליהם. גם בקרב התושבים הערבים המצב לא שונה, כמעט 42% מהערבים אמרו כי לא ירצו להתגורר בסמוך למשפחות יהודיות. 46% מהערבים העידו כי מפריעה להם גם שכנות להומוסקסואלים.

לאחר קבלת הדו"ח, הגיב נשיא המדינה שמעון פרס לממצאיו וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא "מאוד מוטרד מהיחס לדמוקרטיה ומהמתח בין הרוב היהודי למיעוט הערבי. אין סתירה בין מדינה יהודית ודמוקרטית ועלינו לחנך ולקדם את הערך "ואהבת לרעך כמוך" שהוא בסיס ערכי ומוסרי של העם היהודי המחייב שוויון מלא וחינוך לסובלנות בין יהודים לערבים. יש גם צד חיובי וזו ההצהרה הסולידרית המרגשת של אזרחי ישראל בנכונות לקבל על עצמם מיסוי לטובת צמצום הפער בין עשירים לעניים".