מיליוני שקלים עבור קידום היתר בנייה בירושלים

יזמית שרכשה קרקע בהר המנוחות בירושלים בסך הכל ניסתה לקבל מהעירייה היתר לבנייה למקום, אלא שמפני שמדובר בהליך שנמשך שנים, מאעכרים ומתווכים רבים נכנסים לתמונה ומפעילים לחץ על בעלת הקרקע למכור בזול או לשלם שוחד של מיליוני שקלים תמורת קידום היתר הבנייה

לפני כשנתיים וחצי חשבה אווה צרפתי, יזמית נדל"ן שעסקה בתיווך, כי היא מבצעת את עסקת חייה - נקרתה בדרכה הזדמנות לקנות חלקת קבר פרטית של יותר מדונם בהר המנוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צרפתי גייסה את כל הונה, לקחה הלוואות, והפכה לבעלים של החלקה בת 830 הקברים, אותם ניתן למכור באלפי דולרים כל אחד. "תושבי חוץ שרוצים להיקבר בארץ הקודש מאוד רוצים להיקבר בירושלים בגלל האמונה בבוא המשיח, והם קונים כאן חלקות", הסבירה.

אלא שמה שנראה בתחילה כהזדמנות חייה הפך לסיוט - אווה גילתה שהתכנית תקועה בעירייה למרות שלטענתה היא כלל לא זקוקה להיתר לבניית שדה. בעירייה לעומת זאת טוענים שעדיין לא הושלמו התהליכים התכנוניים הדרושים, לכן ההליך מתעכב.

עסקנים רבים ניצלו את ההזדמנות ומהרגע הראשון ניסו לקנות מאווה את השטח בזול. משלא השתכנעה, מתווכים ומאכערים כי לעולם לא תוכל לקבור שם. באחת השיחות בין צרפתי למתווך נאמר לה מפורשות שחברות קדישא בירושלים לא אהבו את המהלך שעשתה: "את נכנסת להם לתחום, את אוכלת את הלחם שלהם וזה מאפיה פה בארץ".

"הקומבינטורים יודעים לתת מתחת לשולחן לאנשים בעירייה"

כך, במשך יותר משנתיים, כל פעם שהתכנית נידחת או יורדת מסדר היום חוזרים העסקנים ומציעים מחדש הצעות קנייה בזול. "אם את לא מוכנה למכור ב-7,000 דולר לקבר אין עסקה. הם יביאו אותך למצב שתרצי לתת לה את המגרש במתנה, לפחות תצאי עם משהו", אמר לצרפתי מתווך אחר. "את לא קומבינטורית, הם קומבינטורים, זה המקצוע שלהם. הם נמצאים בתוך העסק הזה כבר 20-30 שנה, הם כבר מכירים את האנשים בתוך העירייה והם יודעים לתת מתחת לשולחן".

צרפתי לא התייאשה וניסתה להגיע ישירות ליו"ר ועדת התכנון והבנייה בעיריית ירושלים. היא עושה זאת דרך מכר משותף שהצליח לארגן לה פגישה בביתו של יו"ר הוועדה. כשלאחר זמן קצר ההחלטה נדחתה הגיעה בעלת הקרקע לאדם אחר שדרש ארבעה מיליון שקלים תמורת קידום התכנית בעירייה.

"אני עוברת לילות בלי שינה, עוגמת נפש נוראית, החיים שלי נהרסו מזה שחושקים באדמה שלי ופשוט יעשו הכל בשביל למנוע ממני אותה", אמרה אווה בצער. בינתיים, כל המעורבים מסכימים שהסיפור הזה עלול לקחת עוד שנים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לחברה של אווה צרפתי נמסרה זה מכבר חוות דעת כתובה מטעם מהנדס העיר בה פורטו התנאים והדרישות המקצועיות לקבלת היתר בניה. באם החברה תמלא את הדרישות יינתן לה היתר בנייה בשטח. בקנדציה הנוכחית נלחמת העירייה באופן חסר פשרות בכל ניסיון להשפיע באופן פסול על התנהלותה של ופועלת בנחישות ובכל הכלים העומדים לרשותה כדי לעקור מהשורש תופעות מסוג זה".