השאלה היומית: האם תקיפה של אדם בידי כריש נדירה?

על רקע האירוע במהלכו נפצע בינוני צעיר כתוצאה מתקיפת כריש מספר קילומטרים מול נמל אשדוד, שאלנו את ד"ר רועי הולצמן מאוניברסיטת תל אביב בנוגע עד כמה נדירים מקרים מסוג זה? האם כרישים תוקפים בגלל דימום? וכיצד אפשר להתגונן אם נקלעים לתקיפה?

באילו מצבים כריש תוקף? (רויטרס)

לאחר שבמהלך היום תקף כריש צעיר במרחק 12 ק"מ מנמל אשדוד, ואף הביא לפציעתו, שאלנו את ד"ר רועי הולצמן המתמחה בביולוגיה ימית באוניברסיטת תל אביב, עד כמה נדירה הופעת כרישים סמוך לחופי הארץ? האם תקיפות כרישים נגד בני אדם נפוצות? ובכלל האם כיצד ניתן להתמודד עם תקיפות מסוג זה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כמה נדירה התקרבות כרישים לחופים בישראל?

לרוב מתקבלים דיווחים על תצפיות כרישים בעיקר באזור אילת בים האדום. הכרישים המגיעים הנם מסוג כרישי לווייתן. אלו כרישים חסרי שיניים, גדולים במיוחד המגיעים מדי שנה לאזור החוף באילת ומעוררים את התלהבות הציבור. יחד עם זאת, הופעת כרישים טורפים בסמוך לחופי אילת נחשבת לנדירה מאחר והם נפוצים בעיקר באזור שארם שבסיני.

באשר לים התיכון, מדובר בסיפור אחר לגמרי. כרישים אכן נפוצים באזור זה, אולם המתרחצים בחופים לא זוכים לראותם - בעיקר משום שגובה המים נמוך למדי והם אינם מגיעים לאזורים הקרובים לקו החוף.

כמה מקרי תקיפה אירעו בשנים האחרונות?

ככלל, תקיפות מסוג זה מתרחשות ברחבי העולם. המקרה שאירע היום נחשב לנדיר למדי בישראל. חשוב להבין שהכריש נחשב לבעל חיים טורף אך הוא אינו מחפש אחרי בני אדם. מזונו של הכריש הוא דגה מסוגים שונים. הוא אינו נוהג לשהות בחופי הרחצה בהם המים רדודים ולכן, בחופי הים התיכון, ניתן לצפות בהם במרחק של קילומטרים ספורים מקו החוף.

אם כך, מתי כריש אכן תוקף? כיצד יש לנהוג במקרה בו נקלעים לתקיפה?

חשוב להבין שבשגרה, גם כריש טורף אינו מעוניין בבשר אדם. נכון, מדובר בעל חיים טורף ותוקפני, אך הוא אינו מחפש אחר בני האדם בחופים. יתרה מכך - כבעל חיים המורגל במחייה במים הפתוחים הוא אינו מחפש אחר טרף הגדול ממנו במימדיו. כך למעשה, הקלישאה לפיה כניסה למים עם פצע מדמם בסביבת כרישים תסתיים בתקיפה - אינה נכונה.

יחד עם זאת, מפגשים לא נעימים עם כרישים עלולים להתרחש כשבעל החיים נמצא במצב של מגננה. כשהכריש חש באופן מסוים כי קיימת סכנה מסוימת לחייו, הוא עלול להגיב בתוקפנות שלעתים תסתיים באסון. תרחיש דומה צפוי גם במצבים שבהם הכריש מבחין כי הוא מצוי בסביבת ציד דגים. כשהכריש מריח את דם הדגים, הוא עובד למצב של ציד בעצמו ומכין עצמו לקראת טרף אפשרי.

מסיבה זו, בעת שנתקלים בכריש חשוב שלא לעורר באופן חריג את תשומת לבו. במצבים מסוג זה חשוב לשמור על קור רוח, ובטח שלא להתגרות בו ולמשוך בזנבו. יש לצאת החוצה מהמים בזהירות ולהתרחק מהאזור בבטחה.