רשות המקרקעין לעיוור: אתה לא נכה

עיוור בן 28 משדרות הגיש מועמדות למכרז לרכישת קרקעות שפרסמה רשות מקרקעי ישראל בעיר מגוריו. הוא הצטרף למכרז בידיעה ש-16 מהמגרשים המוצעים לשיווק מוקצים ומיועדים לנכים, אלא שלהפתעתו, מבחינת הרשות הוא לא נכה, ולכן לא זכאי להתמודד במכרז. בעקבות הפנייה ישקלו ברשות לפעול לשינוי התקנות

"יש איפה ואיפה". מימון ובתו (באדיבות המצולם)

פיני מימון, צעיר בן 28 משדרות, נשוי ואב לילדה בת שנה וחצי, הוא לקוי ראייה מלידה ונושא תעודת עיוור. בימים האחרונים הוא גילה אבסורד מקומם לאחר שניסה להירשם למכרז לרכישת קרקעות שפרסמה רשות מקרקעי ישראל על שטחי המינהל בעיר מגוריו. שם פשוט החליטו שעל אף עיוורונו, הוא לא מוגדר נכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מתוך 164 מגרשים לשיווק, הוקצו ויועדו 16 מגרשים לנכים. אלא שמימון גילה שמבחינת רשות מקרקעי ישראל עיוורון אינו מוגדר כנכות.

"לקות ראייה היא מגבלה פיזית". מימון ורעי (באדיבות המצולם)

מימון פנה לרשות מקרקעי ישראל בשביל להבין מדוע הוא לא נכנס לרשימת הנכים המתמודדים במכרז, וזו התשובה שקיבל בדואר האלקטרוני: "מתנצלת על תשובתינו הקצרות - עיוור הוא לא נכה. עליך להסתכל בחוק חובת המכרזים שבאינטרנט ולבדוק באילו קטגוריות מופיע נכה. בכל מקרה עיוור לא נחשב במכרזים כנכה".

מימון טוען שמדובר באפליה. "לקות ראייה מבחינתי היא מוגבלות פיזית כמו אדם על כיסא גלגלים", אמר לחדשות 2 Online. "יש פה איפה ואיפה - לאחד נותנים ולאחר לא. זה אבסורד מקומם שחייב להשתנות מיד".

לא רק מימון משוכנע בנכותו. גם הביטוח הלאומי מכיר בו כבעל 100% נכות. "זה בסדר להקל על נכים שזקוקים לגישה מיוחדת, אבל אני לא מבין מה ההבדל", תוהה מימון. "קשה לי עד בלתי אפשרי להסתדר בחושך ואני לא מבין מי קבע שאני לא מוגדר נכה ואיך". 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "תקנות חוק חובת המכרזים קובעות כי נכים בגפיים תחתונות בשיעור75% או נכי צה"ל ופעולות איבה זכאים לקבל מגרש בפטור ממכרז. התקנה הותקנה על ידי משרד האוצר ואושרה בוועדת הכספים של הכנסת. לאור הפנייה יפעלו ברשות, בשיתוף עם משרדים נוספים, לבחינת אפשרות לתיקון התקנה כך שגם עיוורים יוכלו לקבל פטור".