כיצד קודם פרויקט של בזק בחיפה?

חברת "בזק" שכרה פעיל פוליטי בכיר של ראש עיריית חיפה יונה יהב, כדי לקדם דרך קשריו בעירייה פרויקט רשת NGN מתקדמת - מיזם שיהב עצמו טירפד קודם לכן. בזק: "חברת המדידות עברה תהליכי רכש סטנדרטיים"

מה עושה תאגיד ענק כשהוא נתקל בראש עיר שלא משתף פעולה עם התכניות שלו? בשנים האחרונות פרסה חברת בזק את רשת ה-NGN המתקדמת שלה בכל הארץ. הייתה רק בעיה אחת: יונה יהב - ראש העיר חיפה, שהתנגד לדרישת החברה להציב ארונות סעף ענקיים בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא יצא למסע צלב נגד ארונות הסעף", סיפר שמואל גלבהרט, לשעבר סגן ראש העיר חיפה. "הוא אמר: 'אצלי לא יקום ולא יהיה'". באוגוסט 2008 ביטל יהב את כל התכניות ששלחו לו מהנדסי בזק, וכתב בפסקנות ליושב-ראש החברה כי "עיריית חיפה לא יכולה להרשות לעצמה להציב ארונות סעף נוספים, המכערים את העיר".

באותה שנה יהב שוב זכה בראשות העיר. בין היתר, בעזרתו של עורך הדין אוסמה וואקים - בכיר במטה הבחירות של יהב ונציג העירייה באיגוד ערים מפרץ חיפה. בבזק זיהו את הפוטנציאל של וואקים, ופנו אליו כדי שינצל את קשריו בעירייה לקידום הפרויקט התקוע. בינואר 2011 הוא כבר דיווח על התקדמות.

כעת, גדל התיאבון של שני הצדדים: ואקים פתח, על שם נעוריה של אשתו, חברת מדידות בשם 'קומון פוינט'. חודש אחר כך ממהרת בזק לשכור את שירותה לתכנון ארונות ה-NGN בחיפה. חברות המדידה שנשכרו לעשות זאת קודם - נדחקות הצידה.

בעל חברת מדידות: "'קומון פוינט' נבחרה בשל קשריה בעירייה"

בעל חברת מדידות סיפר: "אמרו לי בבזק שיש חברה שמצליחה לבצע את המדידות כמונו ויש לה גם את האישורים מהעירייה". לדבריו, נאמר לו כי זו החברה שנבחרה "זה בזכות הקשרים שיש לה בעירייה". משיחה עם מנהל אגף ב"קומון פוינט", עולה כי "בגלל הביורוקרטיה בעיריית חיפה, חשבנו שנוכל להיעזר בהם כדי לקדם את הנושא. למשרד תכנון יש, כמו בכל מקום, ממשקי עבודה".

ואקים התייצב לישיבות בעירייה לצד אנשי בזק, ובסיכומי הדיונים שנשלחו גם לראש העיר יהב - ניתן פתאום אור ירוק לקדם ולסיים פעילות לאישור ארונות בזק.

עד היום תכננה "קומון פוינט" כמאה ארונות NGN בחיפה. עשרות מהם כבר הוצבו בשטח. על פי תחשיב זהיר, החברה של ואקים אמורה לקבל מאות אלפי שקלים. יהב אמנם ממשיך להערים קשיים על הפרויקט, אבל בבזק מאשרים שלפחות 80% מפריסת הרשת בעיר - הושלמה. ואם יונה יהב לא מרוצה מזה, הוא תמיד יכול לשוחח עם הפעיל שלו, ואקים, שמריץ אותו גם בבחירות המקומיות הקרובות.

תגובת בזק: "חברת 'ר. קומון פוינט' עברה תהליכי רכש סטנדרטיים בחברה והסכומים ששולמו בעבור עבודתה, דומים לסכומים המשולמים ליתר החברות הפועלות עם בזק בתחום זה"

תגובת עו"ד אוסמה ואקים: "הצוות המקצועי של 'קומון פוינט' כולל את עו"ד ואקים שהוא גם הנדסאי שעבד בבזק כ-13 שנה, וכן משרד מדידות מוסמך. עו"ד ואקים לא קיבל העדפה בתהליך הטיפול בעירייה. פעילותו בנושא טרם ההתקשרות בין בזק לחברת 'קומון פוינט' נעשתה במסגרת עבודתו עבור משרד מדידות אחר".

תגובת עיריית חיפה: "בשלב מסוים התאפשרה פריסת ארונות בתנאים מחמירים, אך פעולה זו נעצרה לאחר שבזק סירבה להתחייב על תנאי העירייה להצבת הארונות. כל סוגיית התקשרות עו"ד ואקים ובזק הינה באחריותם בלבד".