לראשונה: שני גברים הוכרו ביחד כאבות

מתן ויובל טופר ארז נלחמו זמן רב כדי שבנם התינוק יירשם בתעודת הזהות של שניהם. רק עתה קיבלו ממשרד הפנים את האישור המיוחל, והפכו תקדים לזוגות חד מיניים אחרים. "הפכו את המין של בן זוגי יובל לנקבה, רשמו את הבן בתעודת הזהות שלו, ואז החזירו בחזרה לזכר", סיפר האב מתן לחדשות 2 באינטרנט על המהלך הבירוקרטי

תקדים לזוגות חד מיניים. אילוסטרציה (רויטרס)

לראשונה היום (א') הכיר משרד הפנים בשני גברים כאבות של בנם המשותף. "עשו תרגיל בירוקרטי והפכו את המין של בן זוגי יובל לנקבה, רשמו את הבן בתעודת הזהות שלו, ואז החזירו אותו בחזרה לזכר", סיפר האב מתן טופר-ארז לחדשות 2 באינטרנט על האישור המיוחל בתום קרב ממושך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

טופר-ארז ציין כי המכשול התחיל לאחר שהשניים ניסו לרשום את בנם בספח תעודת הזהות של שניהם. "לא קיבלנו תשובה ממשרד הפנים לגבי הרישום", סיפר טופר-ארז. "רק אחרי מרדפים שלנו, יובל קיבל את הספח עם הרישום ואני לא קיבלתי את הספח - אז הבנו שיש בעיה ברישום של הילד".

מאותו רגע ואילך מתאר האב הטרי מסע של סיוט בירוקרטי. "היינו בשימוע של משרד הפנים שבו ניסו לבדוק את העניין הזה, ולפני חודש אחרי מעורבותה של עורך הדין דנה ספיר חן, שייצגה אותנו, ואחרי שפנינו ישירות באמצעות תא גאווה בליכוד לח"כ מירי רגב ולשר גדעון סער - רשמו את הבן שלנו בתעודת הזהות של שנינו".

למרות הכל, לדבריו, נותרה עוד דרך לעבור. "זה לא אידיאלי. מה שהכי אידיאלי הוא שירשמו אותנו בתור אבות הילד".

יו"ר ועדת הפנים: "סיפור נוגע ללב"

יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב, שסייעה לשניים לקבל את האישור, סיפרה לחדשות 2 באינטרנט על גיבוש הפתרון. "זה סיפור אנושי נוגע ללב", אמרה רגב. "לא ייתכן שאנו נעבוד על פי הנהלים ולא נאפשר לסיפורים אנושיים אמיתיים לקבל ביטוי".

לדבריה, מדובר בתקדים שיסייע לאוכלוסייה שלמה. "אני שמחה שהצלחנו לעזור לשני אנשים שיוכלו לגדל את הילד שלהם בצורה הטובה ביותר ויחנכו אותו לערכים ולציונות".

יו"ר תא גאווה בליכוד סיפר כי הארגון הוא שיזם את הפנייה לשר הפנים גדעון סער וליו"ר ועדת הפנים. "פנינו לשר ולחברת הכנסת והם מייד טיפלו בעניין, תוך שבוע-שבועיים כבר קיבלנו תשובה שהעניין בוצע".

ממשרד הפנים נמסר כי "מדובר בסוגיה יוצאת דופן וסבוכה. רשות האוכלוסין וההגירה הצליחה למצוא דרך משטית לסייע לבני הזוג ולבצע את הרישום". עוד אישרו כי שני בני הזוג לא נרשמו כשני אבות בעת הלידה אלא כאם ואב, ורק לאחר הלידה שינו את מינו של ההורה הנוסף.