מאות מקיימים את מנהג הכפרות בירושלים

למרות הקריאות שלא לקיים את מנהג הכפרות, גם השנה לקראת יום הכיפורים מניפים מאות מאמינים תרנגולים מעל ראשיהם, ומתפללים שהתרנגול יילך למיתה - ותמורתו יילך האדם לחיים טובים. אחד מהם סיפר: "אין הרבה מקומות שאפשר לעשות את זה, ופה במאה שערים זה הכי אמיתי"

במספר מוקדים ברחבי הארץ ובמיוחד בירושלים מתקיים היום מנהג הכפרות. מקיימיו מסובבים תרנגול או תרנגולת שלוש פעמים מעל ראשם, ומצהירים שהתרנגול ילך למיתה, ותמורתו ילך האדם לחיים טובים ולשלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לשתי נקודות שונות בשכונת מאה שערים בירושלים הגיעו היום מאות מהתושבים לקיים את המנהג - קונים את התרנגולות ומקיימים את התפילה במקום. לאחר מכן, התרנגולות מובאות לשחיטה בקרבת מקום. בקהל מצאנו אנשי זרמים שונים בחברה החרדית והדתית, וגם כאלה שאינם דתיים.

מאה שערים, הבוקר (יוסי זילברמן, חדשות 2)

"הגעתי לקיים את מנהג הכפרות לי, לאשתי ולילדים, אחרי שכל השנים אבא שלי עשה זאת בשבילנו", סיפר יוסי, שמגדיר את עצמו כשומר מסורת. "אין הרבה מקומות שאפשר לעשות את זה, ופה במאה שערים זה הכי אמיתי".

"רבנו האר"י מפרש כי לאדם שהמרה את פי בוראו מגיע לו כביכול עונש קשה, לכן, כדי לעורר את האדם, מראים לו את מריטת הנוצות כאילו היו צריכים לעשות זאת לאדם. אבל הקדוש ברוך הוא רחמן לכן מראים לו את הדבר דרך העוף", סיפר הרב אייל עמרמי, רב קהילת חסדי שמואל משכונת הר חומה. "רבי יוסף קארו בשולחן ערוך ביקש לבטל את המנהג, אך האר"י ביקש שלא לבטל. יש דעות חלוקות בעניין".

קיום מנהג הכפרות באמצעות תרנגול נחשב לשנוי במחלוקת, ומספר פוסקי הלכה לאורך הדורות יצאו נגדו בשל הסבל הנגרם לבעלי החיים. גם השר להגנת הסביבה עמיר פרץ קרא השנה לציבור להימנע משחיטת תרנגולות כחלק ממנהגי החג. לדברי השר פרץ, במקום ביצוע מנהג הכפרות על בעלי חיים, ניתן לקיים את המצווה באמצעות פדיון כפרות בכסף.