8 סוכות אבלים בדרום: "טרגדיה ליישוב"

הותרו לפרסום שמותיהן של שמונה הנשים שנהרגו בתאונה המחרידה אתמול בכביש 31 בדרום, כולן מחורה. ביישוב הבדואי הוכזר יום אבל - כל העסקים יהיו סגורים והתלמידים לא ילכו לבתי הספר. ראש המועצה: "ערוכים עם העובדים הסוציאליים לסייע להתמודד עם האסון"‎

סוכות האבלים בדרום, הערב (חדשות 2)

פאטמה אבו אל-קיעאן, מאנוא אבו אל-קיעאן, קיפאיה עוצ'איבי, יוסרא א-נבארי, חדרה א-סאיד, נורה אל-אטרש, זאנה אבו טראש, נעימה אבו שחיטה: אלו שמותיהן של שמונה הנשים שנהרגו אתמול בתאונה הקטלנית בכביש 31, כשמשאית שעליה טרקטור פגעה באוטובוס מתפללים שחזר מהר הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות התאונה הקטלנית, שהותירה שמונה משפחות מיותמות מאם, הוכרז ביישוב חורה על יום אבל רשמי. היום יתקיימו הלוויות ההרוגות, שיחלו במסגד המרכזי של המקום וייצאו אל בית העלמין. "כל העסקים ייסגרו, גם התלמידים לא ילכו לבית הספר", סיפר ראש המועצה מוחמד אלנבארי בשיחה עם חדשות 2 Online.

זירת התאונה, היום (AP)

לדברי אלנבארי, "אנחנו כבר מתכוננים יחד עם העובדים הסוציאליים במועצה המקומית כדי להתמודד עם האסון הכבד. בינתיים אני לא רוצה להאשים אף אחד באחריות על התאונה, אני מחכה וסומך על משטרת ישראל שיגיעו למסקנות בקרוב".

ראש המועצה התייחס גם לטענה לפיה התשתיות הגרועות בכביש 31, המכונה "כביש הדמים", הן שהובילו לתאונה הקטלנית שגבתה את חייהן של שמונה הנשים. "התשתית היא אכן רעועה, אבל אנחנו עדים לזה שיש שיפור בתקופה האחרונה ויש כוונות לעבוד בכביש", הדגיש אלנבארי.

טרגדיה קשה בדרום (דוברות המשטרה)

חלק מקרובי המשפחות של קורבנות התאונה מציגים עמדה שונה - בעיקר זעם על הרשויות. "התשתית הגרועה וחוסר האכפתיות כלפי האוכלוסייה הבדואית בדרום, אלו הגורמים לתאונה הקשה", אמר עלי אבו-קועאן, קרוב משפחה של שתיים מההרוגות. "אנחנו ננסה להתמודד עם הצער והכאב לקראת שמונה ההלוויות, שמונה סוכות אבלים ביישוב חורה".

בבית החולים סורוקה בבאר שבע עדיין מאושפזים כמה מנפגעי התאונה, מהקשות ביותר בשנים האחרונות. עם היוודע דבר התאונה, הגיעו מאות מתושבי הפזורה לבית החולים על מנת לברר מה עלה בגורל יקיריהם. "זה אסון שאי אפשר לתאר במילים", אמר אחד מבני המשפחה. "אי אפשר לעכל את הטרגדיה".

צילום הזירה מהאוויר (דוברות המשטרה)

לפי שעה, המשטרה מעריכה כי הגורם לתאונה הקטלנית בדרום הוא טעות אנוש. נהג המשאית שעליה הורכבו הטרקטורים הפוגעים נחקר בחשד לרשלנות, אך הוא טוען באמצעות פרקליטו כי נהג כשורה וכי עוד מוקדם לקפוץ למסקנות. "הנהג הוביל את המטען על פי כל התקנות והנהלים, בהתאם להוראותיה של משטרת ישראל שאף ליוותה את השיירה לאורך כל הדרך", טען עו"ד שי גלעד. למרות טענה זו, במשטרה מדגישים כי לא כך הדבר וכי בזמן התאונה לא ליוותה שיירה את כלי הרכב.

גם מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו התייחס למקרה, כשאמר במהלך הרצאה אתמול במרכז הבינתחומי בהרצליה כי "התאונה הקשה בצומת להבים מזכירה לנו את החשיבות הרבה שצריך לייחס לתחום הזה של מאבק בתאונות דרכים. אני משתתף בצער המשפחות ומאחל החלמה לפצועים".

לדברי המפכ"ל, "כרגע אנו חוקרים את העניין, אבל הטרקטור שהיה על המשאית פגע לאורך כל האוטובוס. לא בכדי הצבנו את זה בסדר עדיפות מאוד גבוה בפעילות המשטרתית. אני חושב שזה נושא שצריך להתייחס אליו ברמה הלאומית".