מה הביאו לארץ החוזרים מאומן?

על פי ההערכות, כ-20 אלף ישראלים נסעו השנה לקברו של הרבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה. מאות מהם חזרו עם משהו שרחוק מאוד מרוחניות: אקדחים. אקדחי צעצוע שנאסר להכניס לישראל

אנשי המכס רגילים לתפוס סיגריות ואלכוהול בתיקי הנוסעים, אבל ביומיים האחרונים הם גילו במזוודות של חסידי אומן שחוזרים ארצה פריטים אחרים - רובי צעצוע. העתקים מדויקים של הדבר האמיתי, עשויים פלסטיק ומתכת, שיורים כדורי גומי בלחץ אוויר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באומן מדובר בצעצוע שכיח וזול יחסית. לכן, החסידים מביאים אותם כמתנה לילדים. על פי חוק, בגלל הדמיון לכלי נשק אמיתי והסכנה שבכדורי פלסטיק, אסור להכניסם ארצה - והם מוחרמים.

"בהחלט יכול לגרום נזק" (חדשות 2)

עד עכשיו, יותר מאלף רובים ואקדחים כאלה נתפסו. "התירוצים הם בעיקר ש'זה משחק לילדים'", סיפר אבי גרוסמן, אחראי משמרת במכס בנמל התעופה בן גוריון. "'זה לא מזיק', הם אומרים".

שיטות ההחבאה יצירתיות: בתוך מגבות ובין ספרי תורה. "לא מדובר בצעצוע שיורה קפצונים או פיקות", הסביר רפי גבאי, מנהל המכס בנמל התעופה בן גוריון. "מדובר בכלי שיורה כדורי פלסטיק ובהחלט יכול לגרום נזק".

עשרות סוגי נשק נתפסו בנמל ביומיים האחרונים, כגון אקדחים דמויי עוזי, אחרים שנראים בדיוק כמו כלי נשק אמיתיים וגולת הכותרת - רובה דמוי קלצ'ניקוב באורך של כמעט מטר, שמגיע עם מחסנית צמודה וכדורים.