השביתה בנמלים: לא התקבלה הכרעה

ההחלטה האם לאפשר להסתדרות להשבית את הנמלים תתקבל רק בעוד מספר ימים – כך קבע בית הדין הארצי לעבודה. במקביל, לא ניתנה החלטה בנוגע להקפאת המכרזים להקמת נמלים פרטיים. משמעות ההחלטה היא כי המדינה תוכל להמשיך את קידומם, לאחר שפג הצו שהוצא להקפאתם

נמשך הסכסוך בין המדינה לבין ההסתדרות בנוגע לרפורמה בנמלים: בית הדין הארצי לעבודה הודיע הערב (ג') כי ההחלטה האם לאפשר את השבתת הנמלים תינתן רק בעוד מספר ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הדיון שהתקיים בירושלים פרצה מהומה בבית הדין, כשכמה עשרות מעובדי הנמלים החלו להתפרע ופתחו בצעקות, בטענה כי המדינה מנסה לפגוע להם בפרנסה. במקביל לא ניתנה החלטה בנוגע להקפאת המכרזים להקמה והפעלה של הנמלים הפרטיים. הצו שהוצא להקפאתם פג ולכן המדינה תוכל להמשיך את קידומם.

השר ישראל כץ התייחס בעמוד הפייסבוק שלו להתרחשויות בבית הדין לעבודה הערב: "תורג'מן וחסן - זוכרים שהצעתי לקנות לכם משקפת כדי שתוכלו לראות את הנמלים החדשים מקרוב? אז עכשיו הגיע הזמן להוריד את הכיסוי מהעינית. בית הדין לעבודה סרב להקפיא את המכרזים להקמת הנמלים החדשים והם יימשכו במלוא התנופה".

"בתגובה אנשיכם פוצצו את הדיון והבריחו את השופטים מהאולם", כתב. "עכשיו תאיימו בשביתות ובאלימות, אבל אנחנו לא מתכוונים להירתע. נפרק את המונופול, ניצור תחרות ונעשה סדר אחת ולתמיד. זו הבשורה לה הציבור בישראל מצפה לקראת השנה החדשה".

ביה"ד: לעכב הרפורמה בנמלי הים

בסוף חודש יולי קבע בית הדין הארצי לעבודה כי יש לעכב את הרפורמה בנמלי הים - זאת לצורך כניסה מיידית של המדינה וההסתדרות למו"מ אינטנסיבי. ההסתדרות מצידה נדרשה שלא להשבית את הנמלים בתקופה זו.

השופט יגאל פליטמן ציין כי אין הממשלה ראשית לקטוע את ההליך ההידברות, וכי הכרזת השביתה מצד ההסתדרות הייתה "לגיטימית ומוצדקת", כהגדרתו. "הממשלה פעלה בחוסר תום לב כלפיי ההסתדרות, פעלה באופן חד צדדי ולא נתנה מענה הולם לבעיית יסוד הנמלים", הוסיף השופט.