אנשי השנה של נבחרת חדשות 2

במהלך השנה סיקרו כתבי ומגישי חדשות 2 אלפי אירועים והתרחשויות ממוקדים שונים. לקראת תשע"ד הם עוצרים כדי לבחור את האנשים הבולטים שהובילו, השפיעו, שינו והשאירו חותם על חייהם של רבבות ברחבי הארץ והעולם

מיהם אנשי השנה של כתבי ומגישי חדשות 2? (חדשות 2, AP ורויטרס)

לקראת השנה החדשה, כתבי ומגישי חדשות 2 בחרו את האנשים הבולטים שעשו את תשע"ג בארץ ובעולם. מיהם האנשים שהשאירו את החותם הגדול ביותר ועשו לנו את החדשות למעניינות יותר?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבחירה של דני קושמרו, מגיש המהדורה המרכזית ו"אולפן שישי": יאיר לפיד, שר האוצר

מיהו "איש השנה"? לאו דווקא האדם שעשה את המעשה הכי גדול, שרשם את ההצלחה הגדולה ביותר, שהיה הכי טוב במשהו. איש השנה הוא מישהו שהפך לתופעה, שלא הפסיקו לדבר עליו, שהצליח להפתיע, לשמח, להרגיז ולהכעיס, שהפיח תקוות גדולות אצל 543,458 ישראלים מצביעים, וכל זה בלי קשר לעובדה שאולי ינפץ את התקוות, שאולי כבר עושה את זה, שאולי בסופו של דבר הוא יהיה אכזבה קולסאלית. כזה יש אחד בשנה החולפת - יאיר לפיד.

דני קושמרו בחר ביאיר לפיד (חדשות 2, AP)

הבחירה של אודי סגל, הכתב המדיני: יאיר לפיד, שר האוצר

שר האוצר של מדינת ישראל הצליח לתרגם את נתוני הרייטינג מהם נהנה בהופעותיו הטלוויזיונית למנדטים במליאת הכנסת. משנתו אודות רצונותיו ושאיפותיו של מעמד הביניים הועתקה במהרה מטוריו השבועיים למצע מפלגתו החדשה, ואיתה כבש את המרכז הישראלי. תוך מספר חודשים, הוא הצליח להקים רשימה שהפכה להבטחה הגדולה של מערכת הבחירות. הציפייה והבאזז, סיפקו את התוצאה. לפיד הצליח לדחוף את החרדים אל מחוץ לקואליציה ולהיכנס למקום שבו אולי יש את התשובה לשאלה שהפכה לקלישאה - "איפה הכסף?". מאז, אכזב את בוחריו, הנהיג גזירות, אבל גם יצר מושגים כמו "ריקי כהן". כפי שהעיד על עצמו, הוא כבר לא המאמי הלאומי, וההצלחה הפוליטית המרשימה שלו תעמוד במבחן המעשה בשנה הקרובה.

אודי סגל בחר ביאיר לפיד (חדשות 2, AP)

הבחירה של אהוד יערי, הפרשן לענייני העולם הערבי: עבד אל פתאח א-סיסי, שר ההגנה בממשלת מצרים

א-סיסי, מפקד צבא מצרים, הוכיח שניצחון האחים המוסלמים במסגרת אירועי האביב הערבי לפני כשנתיים, אינו מחויב המציאות. סיסי הצליח לקרוא את התהליכים הפנימיים בלבה של מצרים ולהוציא אל הפועל את חילופי השלטון. הוא הראה למנהיג האחים המוסלמים מוחמד מורסי את הדרך החוצה מארמון הנשיאות והוכיח כי ישנן אלטרנטיבות שלטוניות מלבד האסלאם הפוליטי . פועלו בארץ הנילוס, עשוי בשנה הקרובה לעורר שינוי גם במדינות נוספות במזרח התיכון - ובראשן תוניסיה.

הבחירה של רוני דניאל, פרשן לענייני צבא וביטחון: ברק אובמה, נשיא ארצות הברית

אובמה לא זכה בתואר הזה בשל תרומתו החיובית לעולם. דווקא בשנה שבה נבחר לכהונה שנייה, אובמה הפגין מדיניות שלילית למדי. נכון, הוא מנהיג המעצמה הגדולה בעולם, אך מתנהג כמי שעומד בראש מדינה מדרג שני. למעשה מדובר באדם המגלה הססנות מוגזמת, מדיניותו הרופסת מערערת את היציבות בזירה הבינלאומית ועלולה לגרור את מדינות המזרח התיכון לתהום שיתקשו בעתיד לצאת ממנה. במובן זה, האיש שנחשב לחזק בעולם מביא למזרח התיכון בשורה מדאיגה לשנה החדשה.

רוני דניאל בחר בברק אובמה (חדשות 2, AP)

הבחירה של ערד ניר, עורך חדשות החוץ: ברק אובמה, נשיא ארצות הברית

ממש בימים האחרונים של השנה הפך נשיא ארצות הברית ברק חוסיין אובמה לאיש השנה שלי. אובמה גילה מנהיגות אמיתית - מהי. מודע למגבלות הכוח, נמנע מקיבוע טעויות כשהחליט לא לכפר על טעות אחת שעשה כשקבע קו אדום לשימוש בנשק כימי על ידי אסד בטעות נוספת - מתקפה חסרת תוחלת שהנזק שהיא עלולה להסב גם לאזרחי סוריה הנטבחים גם לאינטרסים האמריקאים באזור וגם ליכולת ההרתעה של ארצות הברית גדול יותר מכל תועלת. עכשיו יש לקוות שישכיל לרתום את עקרונותיו כדי להגיע להסדר שישים קץ למרחץ הדמים בסוריה.

ערד ניר בחר בברק אובמה (חדשות 2)

הבחירה של דנה ויס, מגישת חדשות סוף השבוע: שרת המשפטים ציפי לבני והחותרת יסמין פיינגולד

השנה הזו שייכת לשתיים שהוכיחו שאפשר להגיע להישגים גם כשנדמה שהמרוץ הסתיים. הראשונה, שרת המשפטים ציפי לבני, הוכיחה שלמרות הספדי הפרשנים לפני מערכת הבחירות, היעד מבחינתה הוא שולחן הממשלה. היריבים מהכנסת טענו שכשלה בהנהגת קדימה וכי היא אינה מבינה בפוליטיקה. אך לבני מצידה - הוכיחה אחרת. לאחר שתיקה ממושכת הצליחה לשוב אל מרכז העשייה, ובאמצעות 6 מנדטים בלבד החזירה את נתניהו אל חדרי הדיונים עם הפלסטינים, למרות ההתנגדויות מהליכוד. יש שיאמרו שבגדה בערכיה כשחברה לממשלתו של ביבי, אבל מי באמת יכול לשפוט אישה שכנגד כל הסיכויים המדיניים, הפוליטיים והאישיים - נסעה לייצג את ישראל מול עריקאת בבית הלבן.

דנה ויס בחרה בלבני ופיינגולד (חדשות 2)

השנייה, היא החותרת יסמין פיינגולד, שסימנה אף היא הישג מרשים. פיינגולד שבה השנה לנחל הירקון ולמשחקי המכביה העולמיים, ארבע שנים לאחר שטבעה במימיו במהלך האימונים לתחרות הקודמת. בתקופה הארוכה שחלפה החליפה פיינגולד את תפאורת חייה מחדרי השיקום בבית לווינשטיין במשוטים ובאימוני החתירה. סיפורה הלא ייאמן של פיינגולד הוכיח לעשרות אלפים בארץ ובעולם שעל אף הקושי הרב אפשר לחתור קדימה ולנצח את הגורל.

הבחירה של עודד בן עמי, מגיש "שש עם": הג'ודוקא ירדן ג'רבי

אשת השנה שלי היא הג׳ודוקא ירדן ג׳רבי, אלופת העולם בג׳ודו במשקל עד 63 ק״ג. ההישג הספורטיבי שלה עצום. ערב ראש השנה, היא העניקה לעצמה ולנו הצלחה אדירה, בחמישה קרבות שהסתיימו כולם באיפון חד, חלק, ברור ומקצועי.

עודד בן עמי בחר בירדן ג'רבי (חדשות 2, AP)

אבל כגודל התוצאה המרשימה, כך גם חשיבות הדרך אליה, שהופכת אותה בעיני, לאשת השנה: העסקנים טענו שאין כסף לממן את יציאת נבחרת ישראל לאליפות העולם בריו, אבל ירדן לא ויתרה, התעקשה, יצאה לברזיל וחזרה משם עם מדליית זהב. נחישות+מקצועיות+ספורטיביות עושים את ירדן ג׳רבי לאשת השנה שלי לתשע"ג. 

הבחירה של סיון רהב מאיר, כתבת חדשות 2 ומגישת "שש עם": בנימין נתניהו, ראש הממשלה 

אם מדברים על פוליטיקה, איש השנה הוא נתניהו. גם תומכיו וגם מתנגדיו, נדמה לי, יסכימו שלטוב ולרע, הוא הדמות המשפיעה ביותר על יחסי החוץ, הביטחון, הכלכלה, הפוליטיקה וסדר היום בישראל. גם כל הסוקרים בישראל מצביעים על כך שהישראלים לא ממהרים להעניק את ההנהגה לאף אחד אחר. לא בחרתי בו כאיש השנה בפוליטיקה מתוך כמה מתמודדים, פשוט כי אין אחרים. אז כיף להתעסק בלפיד כי הוא מייצר הרבה רעש ואקשן, אבל האם הוא מאיים פוליטית על ראש הממשלה כרגע?

הניתוח שעבר נתניהו גרם לכולנו ללמוד לעומק מהו בקע, אבל גם איפשר לנו להסתכל ימינה ושמאלה - בזמן ההרדמה שלו - ולראות שאין פה איזה מחליף טבעי שצומח מול עינינו. בכירי הליכוד - בוגי, ארדן, סער, שטייניץ, כחלון (במיל'), סילבן וכו' - ישמחו לרשת אותו, אבל לא נראה שמישהו מהם ינצח אותו כרגע בהתמודדות בתוך המפלגה. ומחוץ לליכוד - בנט לא מצליח להשתלט על הציונות הדתית, לפיד לא מצליח להשתלט על דף הפייסבוק שלו, ליברמן מתפלל לצאת זכאי במשפטו ושלי יחימוביץ' מתפללת לנצח את בוז'י. צריך לזכור שזה סיכום של תשע"ג ולא תחזית. כל אחד מהשמות שהוזכרו כאן יכול להתפתח וגם שנת תשע"ד יכולה, כרגיל, להפתיע.

סיון רהב מאיר בחרה ברה"מ נתניהו (חדשות 2, קובי גדעון לע"מ)

הבחירה של דפנה ליאל, כתבת לענייני חינוך וירושלים: מפתחי WAZE

חוש הניווט שלי שואף לאפס. אני זוכרת את עצמי, רק לפני 12 שנה, כעיתונאית בגל"צ פותחת מפות בכדי למצוא את מיקום האירוע שאליו נשלחתי, או במקרה הטוב (אם יצאתי מהבית) מדפיסה מפות שהורדתי מהאינטרנט בצירוף הוראות הגעה ממקום למקום שגרמו כמעט לתאונת דרכים. בחרתי ב-WAZE לא רק בגלל התרומה שלה לקריירה שלי אלא כי היא כל מה שאנחנו צריכים לשאוף אליו: פיתוח ישראלי, מקורי, שכבש את ליבם של עשרות מיליוני נהגים. פיתוח פשוט וחכם, המבוסס על כך שהידע של כולנו יחד - שווה המון. זו בעצם קהילה של נהגים שכל אחד ממנה תורם לאיכות החיים של כולם, בלחיצת כפתור אחת. ההמצאה הגאונית הזו נמכרה השנה תמורת כמעט מיליארד דולר, דבר שגם תרם לא מעט לקופת המדינה, בימים לא פשוטים מבחינה כלכלית.

דפנה ליאל בחרה במפתחי WAZE (חדשות 2)

ואם לא שכנעתי עד עכשיו - את התרומה של WAZE אני מרגישה לא רק במהלך היום אלא גם בסופו כשהמערכת הזו עוזרת לי (ולכולנו) למצוא את הדרך הכי מהירה הביתה וזה כשלעצמו הופך את אנשי וייז לאנשי השנה שלי .

הבחירה של בן מיטלמן, כתב הספורט: הג'ודוקא ירדן ג'רבי והכדורסלן גל מקל

אנשי השנה שלי הם ירדן ג'רבי וגל מקל. אין דבר כיף יותר מלראות ספורטאי שמסמן מטרה מסוימת וקורע את עצמו כדי להשיג אותה. היו שחשבו שמקל קצת התבלבל. שבגובה 1.91 מטר, בלי נתוני גוף או יכולת אתלטית יוצאת דופן, אפילו בלי קליעה אבסולוטית לסל, זה גדול עליו. שבגיל 25 כבר מאוחר לגלות את אמריקה. אך לבסוף, מקל חתם בדאלאס ובחודש הבא הוא יעשה היסטוריה כשיעלה מול עומרי כספי למשחק הראשן ב-NBA בו יהיו שני ישראלים על הפרקט.

והנה ירדן ג'רבי. את ערב ראש השנה היא תבלה בברזיל, בחופשה. כמה ימים קודם היא זכתה במדליית זהב באליפות העולם בריו, באותו אולם שבו תיערך התחרות באולימפיאדה בעוד שלוש שנים, ירדן הסתערה על היריבות שלה בטירוף וניצחה אותן באיפון אחת אחר השנייה. זו לא היתה סתם מדליית זהב, זאת היתה אחת ההופעות המרשימות ביותר באליפות העולם. ויש גם את עניין האופי. גם מקל וגם ג'רבי הם אנשים נהדרים, כייף לצפות בהם וכייף לסקר אותם. מספיק היה לראות איך ג'רבי חששה לשלומה של המתחרה שלה בגמר, רגע אחרי שהיא התעלפה על המזרן. שני הרשקו המאמן המצוין ויעל ארד באולפן כבר צרחו מאושר (ואיך אפשר להאשים אותם?) ובאותם רגעים זה היה מרשים לא פחות מתרגיל החניקה.

הבחירה של גלעד שלמור, הכתב לענייני פלילים: נצ"מ גדי אשד, מפקד ימ"ר ת"א

סמוך למשרדו של גדי אשד מוצבת מיטת שדה קטנה. עדות אילמת ללילות רבים שהאיש בוחר לבלות במשרדו. בחודשים האחרונים נראתה הקריירה של אשד כמו לוח משחק של סולמות ונחשים: ברגע אחד זינק לצמרת הקריירה והאושר עם הפיצוח המזהיר של פרשת הבר נוער. רגע אחרי, נאלץ אשד להתרגל לנופי הבירא עמיקתא עם בריחתו של עד המדינה שעל כתפיו הצנומות הונח עתיד התיק.

לבסוף, העד נתפס, כתב אישום הוגש והמניע נחשף. הפרשה פוענחה בזכות עבודה משטרתית מצוינת בניצוחו המנוסה של אשד, שטרח להקצות מחצית מזמנו לעבודת משטרה ואת המחצית השנייה לעידוד המוראל החבוט של פקודיו.

מבחינתי, מפקד ימ"ר ת"א הוא איש השנה במשטרה מהסיבה הפשוטה שגם כאשר נשם את אוויר הפסגות של ההצלחה וגם כאשר ספג את חיצי הארס הביקורתיים, מיטת השדה הסמוכה למשרדו נותרה סתורה, עדות אילמת לכך שבטוב וברע הוא תמיד נותן את כולו.

הבחירה של עידו סולומון, הכתב לענייני טכנולוגיה: מפתחי האפליקציות

ככל הנראה אתם יושבים עכשיו בבית, מתקתקים שורות קוד במרץ, בטוחים שיש לכם רעיון שהולך לשנות את העולם ועל הדרך, להפוך אתכם למיליונרים. לפי נתוני גוגל ישראל, אתם חלק מ-3000 מפתחי אפליקציות ישראליים, שמזיעים עכשיו על "הדבר הגדול הבא". ברוב המקרים, לא תראו מזה כסף גדול - אבל אין ספק שזאת קרקע פורייה לצמיחה של רעיונות מהפכניים. שוק האפליקציות שכבר מגלגל מיליארדים ועתיד רק לצמוח בשנים האחרונות מצית את דימיונם של מיליונים ברחבי העולם וכאן בישראל, המדינה שבה לכל אחד כמעט יש רעיון ורבים נחשבים ליזמים בפוטנציה - יש סיכוי לא רע בכלל שתיוולד ה-WAZE הבאה או אולי אנגרי בירדס או הקאנדי קראש. וגם אם זה לא יקרה, אתם הרי לא תפסיקו לנסות. אתם הדלק החדש בקטר של הכלכלה הישראלית. אז לטובת כולנו, שיהיה לכם בהצלחה.

עידו סולומון בחר במפתחי האפליקציות (חדשות 2)

הבחירה של יונתן ריגר, כתב לענייני תרבות: להקת כוורת

יוני, יצחק, גידי, דני, מאיר, אפרים ואלון - כוורת. וכל המוסיף גורע.

יונתן ריגר בחר בלהקת כוורת (חדשות 2)

הבחירה של גיא ורון, כתב חדשות 2 בצפון: אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן

אלי מלכה התמודד בשנה האחרונה עם התגברות הדיווחים והחששות על הסלמה בגבול רמת הגולן. בזמן שאנשי צבא וגורמי ביטחון מזהירים מהפיכתה של הרמה לשטח הפקר לארגוני טרור איסלמים שינסו להוציא לפועל פיגועים ולירות על יישוב הגולן, מלכה הצליח להשאיר בתודעה הישראלית את רמת הגולן כמקום של נופש ותיירות.

בשנה האחרונה נעשתה עבודה רבה בגולן מול התושבים להטמיע כי המצב מעבר לגבול השתנה. מנגד, למרות פתיחת מקלטים ותרגילי חירום לא נרשמה בשום שלב פאניקה בקרב התושבים. כך גם בראש השנה הזה, למרות הדיווחים על תקיפה מתקרבת של ארה"ב בסוריה חדרי האירוח והצימרים בגולן יהיו מלאים לחלוטין.

גיא ורון בחר בראש מועצה אזורית גולן (ויקיפדיה)

במקביל לאלו הצליח מלכה גם להשיק חברת תחבורה ציבורית רק לתושבי הגולן, לחנוך פארק וולקני חדש, להביא אומנים להופעות ברמה ולשפר משמעותית את התשתיות. על הדרך הוא גם נבחר לקדנציה נוספת של חמש שנים לאחר שאיש לא התמודד מולו בבחירות שנערכו בדצמבר האחרון. מלכה הצליח בעשור האחרון לנצל את ירידתה של האופציה להחזרת הגולן, ולמנף זאת לפיתוחה. הוא הוכיח שגם כשהנושא הביטחוני עולה מחדש על הפרק, רמת הגולן נשארת מקום של טבע ותיירים ולא של מלחמות וקונפליקטים.

הבחירה של תמיר סטיינמן, כתב חדשות 2 בדרום: בני משפחת פיליצ'נקו, באר שבע

הבחירה באנשי השנה שלי היתה פשוטה: בני משפחת פיליצ'נקו. משפחה קשת יום מבאר שבע המתוגררת בדירה מתפוררת, חיה בתנאים לא אנושיים ונאבקת באומץ כבר שנתיים בביורוקרטיה הישראלית כדי לעבור דירה. הביוב השכונתי זורם להם בתוך הבית, צחנה חונקת, חוטי חשמל חשופים ומסכני חיים, צוקים בכל מקום ומרצפות שבורות. התמונה של נטלי הקטנה ישנה מעל הביוב לא יוצאת לי מהראש גם זמן רב אחריי שיצאנו מפתח דירתם. התמונה של אילנה, אם חד הורית נכה המרותקת לכיסא גלגלים שמגדלת לבדה את חמשת ילדיה ממררת בבכי בכאב ותחושת עלבון צורמת.

תמיר סטיינמן בחר בבני משפחת פיליצ'נקו (חדשות 2)

ליווינו אותם השנה ברגעי היאוש וגם ברגעים של שמחה, עם בני המשפחה ונטלי בת ה-12, שבזכות אנשים טובים שתרמו וסייעו - הגשימה את חלומה וחגגה בת מצווה כמו שאר חברותיה. כולי תקווה שבשנה הבאה האטימות הביורוקרטית תימס, ונזכה לחגוג סוף סוף את כניסתם לבית חדש והתחלה של פרק חדש ומוצלח בחייהם.

הבחירה של עמית ולדמן, כתב דסק החוץ - חדשות 2 באינטרנט: רותו מודן, מאיירת

במהלך החיפוש אחרי כותרות בעולם, בין גינוי לאיום על ישראל, מצאתי השנה יופי, תבונה וחדשנות בכותרות על המאיירת -סופרת , היוצרת הישראלית , רותו מודן. הגרדיאן הבריטי, הניו יורק טיימס האמריקני, הדר שפיגל הגרמני ודומיהם הבליטו ופיארו את הסגנון הכל כך מוכר של מודן או כמו שאני קורא לה "רותו" למרות שהיא לא מכירה אותי.

אותו הסגנון שמשך אותי עוד בירושלים של שנות ה-90, בימי לימודיה בבצלאל. פגשתי אותה באמצע שנות ה-90, אז הגעתי לשבוע הספר ומצאתי אותה יושבת, די משועממת, בין הדוכנים כדי שתחתום לי על "לא באנו ליהנות" הספר שאיירה אז לאתגר קרת (את העותק הזה אני לא מלווה לאף אחד). מאז כשהיא מעורבת בהפקה מסויימת, אני מתייצב עם כרטיס האשראי. השנה, היא יצרה לבד (לא הפעם הראשונה) את הרומן המאויר "הנכס" שסיפר, צבע, אייר והפיץ כמה מתחושות שחשבתי שהן רק שלי, לכל העולם.

עמית ולדמן בחר ברותו מודן (פייסבוק, חדשות 2)

הבחירה של עזרי עמרם, כתב חדשות 2 באינטרנט: ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקני

אישיות נמרצת שניסיונותיו הבלתי נלאים להביא לפתיחת משא ומתן במזרח התיכון מזכים אותו בנקודות רבות והופכים אותו לאיש השנה שלי. הוא הצליח במקום בו רבים נכשלו, ונתן תקווה למיליוני אנשים בעולם, שאולי, יבוא יום ויהיה כאן טוב יותר. אני לא משלה את עצמי ומניח שגם קרי יודע שהסיכויים אינם גדולים. משא ומתן מדיני, הוא תהליך שיכול לקחת שנים, וגם אז אין ערובה להצלחתו.

עזרי עמרם בחר בג'ון קרי (חדשות 2, רויטרס)

אבל כמו בבדיחה על הזקן שהתלונן על כך שהוא מעולם לא זכה בלוטו, ובדיקה מעמיקה העלתה שהוא מעולם לא קנה כרטיס הגרלה, גם כאן, חייבים לפחות לנסות.

הבחירה של יוסי זילברמן, כתב חדשות 2 באינטרנט: שי אגסי, מייסד חברת "בטר פלייס"

שי אגסי היווה עבור רבים בשנים האחרונות את אתוס הישראלי החדש והמוצלח. אגסי הצעיר השאפתן, ילד הפלא ש"עשה את המכה" בעידן הסטרט-אפ של המאה ה-21 ויותר מזה, סימל את הדרך לעוד צעירים רבים וחדורי מטרה אחריו. תדמיתו של אגסי נסדקה השנה באופן דרמטי כשפוטר מ"בטר פלייס", פרוייקט חייו והחברה שהקים מאפס.

הפרוייקט המחשמל שהיה אמור לשנות את הדרך בה אנחנו נוהגים, מתדלקים ומשלמים נחל כישלון חרוץ. כחצי שנה אחרי שהודח מתפקידו, החברה עצמה הודיעה על קריסתה הכמעט מוחלטת מה שהוביל סופית לסוף הדרך של "בטר פלייס".

יוסי זילברמן בחר בשי אגסי (חדשות 2)

למרות זאת, מתוך מעקב אחרי הביוגרפיה של הצעיר שלא נשבר, יש לי תחושה שלא שמענו את המילה האחרונה מצידו של אגסי. מתוך הכישלון החרוץ ומפח הנפש, הישראלי שרצה לשנות, לשפר וכן, גם להרוויח, עוד ישוב לסיבוב נוסף - כי זה האופי שלו. למרות הדחף הישראלי לעיתים לראות תוצאות כאן ועכשיו ולשפוט אדם רק על בסיס פועלו האחרון, עושה רושם שאגסי רץ למרחקים ארוכים ואני בעצמי כבר לא יכול לחכות לפרוייקט הבא שלו, כי מהכישלון הגדול ביותר שלך אתה יכול לשקוע במרה שחורה או לעלות בחזרה על הסוס. במקרה של אגסי, נראה לי שהוא כבר נמצא באורווה.