מהומה ובלבול בתור לערכות: "אף אחד לא לוקח אחריות"

אלפי בני אדם ממתינים שעות לקבלת מסכות המגן בתחנות החלוקה וחוסר הסדר שולט. בתחנה בת"א מקריאים רשימת שמות מאולתרת כדי לנסות וליצור תור מאורגן ובחיפה התנפלו אזרחים על המחלקים והפעילות הופסקה לזמן קצר. תושבת ת"א: "זה כמו עדר, שיגידו לנו מה לעשות"

המספרים התבלבלו, חלק מהאנשים נטשו, כוחות יס"מ במקום - ואישה כבר פונתה לבית חולים. לא מדובר בהפגנה אלימה או בהתפרעות אלא בסך הכל בתורים לתחנות ערכות מגן - 5 במספר בלבד הפרוסות במרכז הארץ. אלפים הגיעו לתחנות וצובאים על הדלתות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתל אביב אנשים הגיעו כבר ב-06:00 בבוקר במטרה לקבל ראשונים את הערכה - כשהתחנה נפתחה רק ב-09:00 בבוקר. נכון לשעה 09:45 רק מספר 100 הספיק לקבל את הערכה - והמספרים הפכו כבר לרשימות ולאזרחים פרטים שלקחו דף ועט והחלו לחלק את האנשים, בניהול עצמם. אישה אחת פונתה על ידי צוות מד"א לבית החולים לאחר שחשה ברע בזמן שעמדה בתור.

"אתה כבר קופץ למספר 700! עוד לא הקראת את 600 מאות", צעק אחד האזרחים שהגיע ערכות מגן לאדם אחר שהגיע, והחל לקבץ רשימות של האנשים. אנשים רבים מתלוננים על אי סדר ולכן לקחו יוזמה והחלו לסדר את הרשימות. "זה כמו עדר, שמישהו יגיד לנו מה לעשות ואיך לעשות. אני חושבת שנמתין פה עוד הרבה מאוד זמן, כי מספר 100 נכנס רק עכשיו", אמרה אורלי.

מחלקים לרשימות בת"א (עזרי עמרם, חדשות 2)

"היו דפים מקבילים עם מספרים מקבילים, אני פשוט קיבלתי דף תלוש עם מספר", סיפר אדם אחר. יעקב דביר, מספר 430 בתור הגיע לקחת ערכת מגן לבנו בן השנה וחצי: "יש פה תור לא נורמלי, הגעתי ממש מוקדם והתור לא נגמר". עדי מקווה לראות את ילדיה הולכים לישון בערב - ובינתיים מחזיקה במספר 420. "אנחנו מה מ-07:30 בבוקר, היינו שאננים עד עכשיו, בטח נצא מפה בערב".

כוחות משטרה בתחנות, התנפלות גם בחיפה

גם בחיפה מאות אנשים המתינו בתור באולם הספורט ברוממה, כשאז הראשונים החלו להתנפל על עמדות החלוקה עצמן - והאחראים הפסיקו את החלוקה. זמן קצר לאחר מכן, שב הסדר על כנו והחלוקה נמשכת.

תחנת החלוקה בחיפה, נסגרה לזמן קצר (יוסי לוי)

"לא לוקחים אחריות" (עזרי עמרם, חדשות 2)

למרות העומסים והלחץ הרב, בפיקוד העורף הוחלט שלא לפתוח תחנות חדשות לחלוקת ערכות. "הכל כבשגרה", אמרו שם - מנגד לתמונות האזרחים המתנפלים על העמדות. התחנה בתל אביב משרתת את כל אזור המרכז, מאחר ופיקוד העורף לא פתח תחנות נוספות. בפיקוד העורף הוחלט להאריך את שעות הפעילות עד השעה 19:00 בערב בכל התחנות. בנוסף, הוחלט להציב כוחות משטרה בתחנות כדי לשמור על הסדר הציבורי.

"נותרו רק עוד אלפי ערכות"

עם זאת יש לציין, כי עדיין ל-40% מהציבור הישראלי אין ערכות מגן, ונכון לעכשיו התקציב לשנת 2014 בתחום עומד על 0 שקלים. אתמול התכנסה הוועדה למוכנות העורף - שם הזהירו כי ייתכן שעד אוקטובר 2014 ייסגרו המפעלים לייצור הערכות.

ח"כ נחמן שי (העבודה) התייחס הבוקר לנתונים בריאיון לחדשות 2 באינטרנט ואמר כי בתקופתו כדובר צה"ל החלוקה והסיוע לאזרחים היה ברמה טובה יותר. "תמונות האנשים שמסתערים על תחנות החלוקה מזכירות קצת את מלחמת המפרץ הראשונה, אבל אני לא נכנס להשוואות", אמר ח"כ שי. "נותרו רק אלפי ערכות אחרונות - ידעו שהרגע הזה יקרה, שיהיה צורך, ועדיין לא עשו כלום".

התחנות שפתוחות:

תל אביב - סניף הדואר בית המיון דרך ההגנה 137. שעות פעילות פעילות: 8:00-15:00 עד 3/9. לא כולל יום שישי.
מעלה אדומים - קניון אדומים קומת כניסה משער שלום דרך קדם 5. שעות פעילות: 11:00-19:00עד 29/8. לא כולל יום שישי.
בית שמש - קניון BIG FASHION יגאל אלון 3. שעות פעילות: 11:00-19:00 עד 29/8. לא כולל יום שישי.
ירושלים - מתנ"ס שמואל הנביא מגן האלף :11:00-19:00 עד 3/9. לא כולל יום שישי.
ירושלים - קניון הדר. שעות פעילות: 11:00-19:00 עד 3/9. לא כולל יום שישי.
חיפה סניף הנביאים הנביאים 22. שעות פעילות: 08:00-15:00. תחנה קבועה. לא כולל יום שישי.

החל מ-1/9 ייפתחו התחנות הבאות ויפעלו עד 12/9 בשעות 10:00-19:00 (לא כולל ימי שישי):

בת ים - הרב נכויות אולם ספורט אהוד קינמון 10
בני ברק- מרכז פיס רמת אלחנן אשל אברהם פינת רבינוב
תל אביב - מרכז קהילתי רוזין רזנר 2
רמת גן - בית הצנחן רוקח 121

בדואר ישראל מדגישים כי ייתכנו שינויים בימים ובשעות הפתיחה של תחנתו החלוקה ולכן מומלץ להתעדכן כ-24 שעות טרם הגעה לתחנת החלוקה בשעות הפתיחה ובמיקומי התחנות במרכז המידע של פיקוד העורף 104.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

מאות ממתינים בתור לערכות מגן

אובמה: "טרם החלטתי לגבי תקיפה"

בריטניה מעכבת התקיפה: "רוצים הוכחות"

אנשי ממשל אובמה יעדכנו את הקונגרס על סוריה

הקבינט אישר גיוס מילואים מצומצם

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

השאלה היומית: כיצד לנהוג בעת נפילת טיל כימי?