מסכמים שנה: צפו ברגעים הגדולים של תשע"ג

השנה החולפת סיפקה לנו שלל רגעים שנתקשה לשכוח: מהבחירות לכנסת שהכניסו למשכן לא פחות מ-47 ח"כים חדשים ויאיר לפיד אחד, דרך מבצע עמוד ענן בו שוגרו מעזה טילים לעבר תל אביב וירושלים, ביקור הרבה נחילי ארבה ונשיא ארצות הברית אחד - ועד יום ההולדת ה-90 לנשיא יחיד ומיוחד. השנה שהייתה בפחות מ-4 דקות

קו אדום באו"ם, צבע אדום בדרום, פוליטיקה חדשה ו'בנט זה אח'. וולקאם מיסטר פרזינדט, האפי בירת'דיי שמעון, נגיף חי מוחלש - וגם מומת. אסיר מסתורי בבית הסוהר, ארץ זבת חלב וגז, נוחי דנקנר מסתבך - ומסי קופץ לבקר. אקזיט ששווה מיליארד, משא ומתן שהוצא מהמקרר, מזרח תיכון מתחמם - ונגיד, רק נגיד - שהיה נחמד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תשע"ג הייתה אחת השנים הסוערות ביותר שידענו: ממזג האוויר החורפי הסוער והאביב המוקדם שבא אחריו - ועד לשרשרת האירועים המטלטלים שהגיעו בזה אחר זה - ושאף תסריטאי בהוליווד לא יכול היה לאגד את כולם לסרט אחד. כל זה קרה רק בשנה אחת - שמפנה היום את דרכה לבאה בתור. זו הייתה תשע"ג שהייתה.

השנה רק נפתחה - וכבר הונחתה הפצצה: לא זו האירנית - שגם במהלך תשע"ג כולנו חששנו שתגיע, אלא זו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהסתפק באחת מצוירת - והזהיר את העולם כולו ממה שיכול לקרות אם פצצה כזו אכן תושג. רגע לפני שסימנו קו אדום על תשרי ועברנו לחודש הבא בתור, אותו נתניהו החליט שצריך ללכת לבחירות - ומוקדם ככל האפשר.

מבצע "עמוד ענן": טילים לעבר גוש דן - לראשונה מאז מלחמת המפרץ

בחשוון ירד יורה שהיה מלווה גם ברעמים וברקים - ובמקביל הגיעה בשורה מפתיעה ומטלטלת שנפלה כרעם ביום בהיר והדהימה את המערכת הפוליטית: נתניהו וליברמן הודיעו על איחוד מפתיע בין הליכוד לישראל ביתנו בבחירות וכי ירוצו ברשימה משותפת.

כשכבר חשבנו שגשם זה הדבר היחידי שיירד בחורף ההוא, בכסלו הגיעו גשמי הטילים לדרום - אלה שנתנו את האות לפתיחת מבצע "עמוד ענן" במטרה להכות במשלחי הטילים ובחמאס ברצועת עזה. בתגובה למבצע בן שמונת הימים אליו יצא צה"ל, שוגרו לראשונה מהרצועה טילים לעבר ירושלים וגוש דן, ובמרחבים אלה נשמעו אזעקות אמת והדי ההתפוצצויות לראשונה מאז מלחמת המפרץ. מזל שהייתה אחת, מערכת כיפת ברזל, שנטרלה רבים מהשיגורים ההם.

אחרי שהושגה הפסקת אש, הגיעה שוב העת להתעסק בפוליטיקה או יותר נכון - לפרוש ממנה. שר הביטחון ויו"ר מפלגת העצמאות אהוד ברק הודיע שהוא יוצא לעצמאות בעצמו - ופרש מהחיים הפוליטיים. הפלסטינים עשו באותו החודש צעד גדול בדרך לעצמאות משלהם, אחרי שהאו"ם קיבל את "פלסטין" כמדינה שאינה חברה.

בחירות 2013: העם החליט נתניהו - וגם לפיד

עם בואו של טבת לא הגיע רק הברד, אלא חורף סוער במיוחד: שלגים כבדים ירדו בירושלים ובצפון הארץ, האיילון הוצף ועלה על גדותיו - והכנרת נהנתה מכל מילימטר וסנטימטר מעוקב. זה גם היה החודש של הדרך אל הפסל המוזהב, אחרי ששני סרטים ישראליים הוכרזו כמועמדים באותה קטגוריה בטקס האוסקר.

הפתעת הבחירות. יאיר לפיד (AP)

בשבט ניטעו לא רק עצים חדשים, אלא גם פוזרו הזרעים להקמתה של ממשלה חדשה - ושונה כמעט לחלוטין מקודמתה. מערכת הבחירות לכנסת ה-19 נערכה בסוף ינואר, והביאה עמה הפתעה מרעישה אחת: המגיש והעיתונאי לשעבר יאיר לפיד סחף את מעמד הביניים עם 19 מנדטים והוכיח שיש עתיד. נתניהו נחלש למרות האיחוד עם ליברמן - אך התמנה לראש הממשלה בפעם השלישית. זמן קצר אחר כך, הנגיד סטנלי פישר נזכר ואמר שמספיק לו - והוא רוצה לחזור לארצות הברית.

באדר נחשפנו לפרשה מטלטלת אודות אסיר עלום שהתאבד בכלאו וזכה לכינוי האסיר X. הפרשה המשיכה להעסיק את כלי התקשורת גם בימים ובשבועות שלאחר מכן, עד שנחילי חגבים המוניים הצליחו להסיט את תשומת הלב ממנה. נחילי הארבה "קפצו" לביקור בדרום הארץ - תרתי משמע - ואחדים אף הגיעו לאזורים מרוחקים יותר.

כתבי חדשות 2 בוחרים את האנשים שעשו את תשע"ג

הנשיא אובמה הגיע לביקור היסטורי: "טוב להיות שוב בארץ"

בחודש ניסן הגיע לישראל אורח קצת יותר מכובד: נשיא ארה"ב ברק אובמה, שבא לביקור רשמי לראשונה מאז נבחר. כמה ימים בלבד לפני שאובמה וחברו החדש נתניהו הפגינו יחסי קרבה ופשטו את הז'קטים בנמל התעופה, הושבעה הממשלה ה-33 של ישראל. לפיד לקח את האוצר, בנט הפך את התמ"ת למשרד הכלכלה ומיהר להכריז על שורת רפורמות - ואפילו לבני הצטרפה ומונתה לשרת המשפטים והאחראית על המו"מ עם הפלסטינים.

חברים הכי טובים? נתניהו ואובמה בזמן הביק (אבי אוחיון, לע"מ)

בסופו של החודש הגיעה בשורה מרעישה - החלה הזרמת הגז הטבעי לחופי ישראל ממאגרי הקידוח בים. הארץ זבת החלב התגלתה כשופעת בגז - כזה שנראה שבהחלט יספיק להדלקת המשואות ב-65 השנים הבאות לעצמאות ישראל.

עם חגיגות העצמאות בתחילת אייר, באו גם הגזירות - וגם החשדות בהטרדה נגד אנשי תקשורת. מקורות זרים דיווחו שישראל תקפה מטרות בסוריה - זאת בזמן שהפועל רמת גן תקפה בעצמה - אבל על המגרש, וזכתה בגביע המדינה בכדורגל (אחרי שירדה ליגה). הישג ספורטיבי מרשים נוסף נרשם בחודש זה: המתעמל אלכס שטילוב זכה באליפות אירופה בתרגיל הקרקע והביא למדינה שלמה גאווה עצומה.

 אחרי 4 שנים: פוענחה פרשת הברנוער

מביט לעבר 90 השנים הבאות. פרס (עומר מירון)

בסיוון אירעו שני אירועים משטרתיים בקנה מידה גדול: איתמר אלון נכנס לסניף בנק הפועלים בבאר שבע וקיפח את חייהם של ארבעה בני אדם לאחר שירה לכל עבר במסע נקמה מטורף. בסוף החודש חשפה המשטרה כי הצליחה לפענח את פרשת הרצח במועדון הנוער הגאה "ברנוער" בתל אביב לאחר 4 שנים של חקירה - זאת לאחר שהרוצח נתפס.

חודש זה לא בישר טובות גם בתחום הכלכלי: מיזם המכוניות החשמליות של שי אגסי "בטר פלייס" הודיע על פשיטת רגל ופירוק, נוחי דנקנר נקלע לחובות ולמשבר באחזקת הקונצרן IDB ומנתוני ה-OECD שפורסמו עלתה תמונת מצב מדאיגה: ישראל מוקמה במקום ה-1 בעוני במערב.

בתמוז דווקא שמחנו - גם על הקציר, אבל גם על שלל הישגים ואירועים בלתי נשכחים: נשיא המדינה שמעון פרס חגג יום הולדת 90 באירוע רב רושם - ועם ברברה סטרייסנד אחת. זמן לא רב לאחר מכן, להקת "כוורת" המיתולוגית התאחדה לסדרת מופעים שסחפה מאות אלפים. חברת גוגל הדהימה לאחר שהודיעה על רכישת חברת הניווט הישראלית "ווייז" תמורת סכום דמיוני של מיליארד דולר שהפך למציאות, וקבוצת מכבי חיפה בכדורסל עשתה היסטוריה משלה אחרי שזכתה לראשונה בגביע המדינה.

נגיד שלום: נגיד לא נבחר, שיחות השלום חודשו

נגיד שהתמנה. פרופ' פרנקל (חדשות 2)

חודש אב בישר את בואו של הקיץ החם, אבל גם הביא עמו תופעה מצערת ומדאיגה של שכחת תינוקות וילדים ברכבים נעולים ולוהטים. מספר פעוטות קיפחו את חייהם ואחרים נפגעו ושילמו מחיר על הפקרה וחוסר אחריות מצד הוריהם.

דאגה אחרת לפעוטות ולילדים הגיעה דווקא מהדרום: במשרד הבריאות הודיעו על גילוי נגיף הפוליו במערכות הביוב של מספר יישובים בנגב - מה שהחל כמבצע חיסון של ילדים עד גיל 9 נגד הנגיף בדרום, הפך בהמשך למבצע רחב בכל חלקי הארץ.

ומהנגיף - לנגיד, שזהותו עדיין לא ידועה - ובכל זאת הפך לנושא החם של חודש אב. אחרי זמן רב של התלבטויות, הצהירו רה"מ נתניהו ושר האוצר לפיד כי בחרו להשיב לתפקיד את הפרופ' יעקב פרנקל. אלא שהסתבכות שלו בנמל תעופה בהונג קונג סיכלה את מינויו - והוא פרש זמן קצר לפני שהיה אמור לשוב לתפקיד הרם.

הסאגה הזו לא הגיעה לסיומה - כיוון שגם לאחר שמונה לו מחליף - הפרופ' ליאו ליידרמן, גם הוא הודיע שהוא לא מעוניין וחזר בו - כעבור יומיים בלבד. ואם כל זה לא מספיק - המשנה לנגיד וממלאת המקום, ד"ר קרנית פלוג, התבשרה שלא תתמנה לנגידה - והתפטרה במחאה.

מתחסנים נגד נגיף הפוליו (חדשות 2)

בניגוד לנגיד שלא נמצא, ואחרי יותר משלוש שנים - נמצאה הנוסחה לחידוש שיחות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. מזכיר המדינה קרי הכריז על חידושן - והצדדים הבטיחו לדבר ולהיפגש לעתים תכופות כדי לנסות ולהגיע למתווה כלשהו של הסדר. ועוד לא דיברנו על בואה של קבוצת הכדורגל של ברצלונה לארץ בסוף חודש זה - רק כדי לתרום את חלקה לקידום השלום. נו, אם ביבי לא יביא הסכם, אולי מסי כן.

מתנה לשנה החדשה: רוחות מלחמה?

"אלוהים" בעיר הקודש. מסי בכותל (גלעד זמיר)

חודש אלול החל בהודעה "מפתיעה" של עשרות נהגי רכבת שהודיעו שהם חולים - ושיבשו את תנועת הרכבות, והמשיך בשחרורם של 26 אסירים פלסטינים כחלק מהתנאים לחידוש המו"מ המדיני מול הפלסטינים - צעד שגרר ביקורת גדולה בציבור ומצד משפחות שכולות שיקירהן נרצחו בפעולות שביצעו המחבלים ששוחררו.

החודש האחרון של תשע"ג המשיך עם בהלה: אזעקת אמת נשמעה בצפון ושתי רקטות שנורו מלבנון, התפוצצו בגליל המערבי. האירוע הזה היה אמנם חד פעמי בלבד, אבל הזכיר לתושבי האזור מראות שרצו לשכוח. 

פאניקה מיותרת? חלוקת ערכות מגן (רויטרס)

אלא שהפאניקה לא שככה - לפחות בקרב חלקים בציבור בישראל שנהרו לתחנות ערכות המגן המעטות ברחבי הארץ זמן קצר לאחר מכן כדי לרענן את הערכות שברשותם. הסיבה: ארה"ב הודיעה שבכוונתה לתקוף את סוריה כתוצאה מטבח של כ-1,400 סורים סמוך לדמשק באמצעות נשק כימי, והחשש שישראל תותקף אם ארה"ב תפעל. בינתיים התקיפה נדחתה - ועם ישראל יכול היה לשוב להכנות לחג ולשנה החדשה.

בימים האחרונים של השנה ישראל הייתה יכולה להתגאות בשני הישגים מרשימים: לווין התקשורת "עמוס 4" שוגר בהצלחה לחלל - וירדן ג'רבי עשתה את הבלתי ייאמן וזכתה באליפות העולם בג'ודו. סיום מתוק לשנה סוערת במיוחד. להתראות בשנה הבאה - שנמצאת כבר ממש בפתח.