מהיום: מאבטחים יפקידו את הנשק בסוף המשמרת

התקנות החדשות של המשרד לביטחון הפנים לפיהן על מאבטחים להפקיד את נשקם בסיום המשמרת נכנסו הבוקר לתוקף. זאת בעקבות שורת מקרי רצח בכלי נשק של מאבטחים בשנים האחרונות. במוסדות חינוך לא ניתן להפקיד נשק, לכן ההנחיה לא חלה בהם

אילוסטרציה (דובר משטרת השרון)

התקנות החדשות של המשרד לביטחון הפנים המחייבות מאבטחים נושאי נשק להפקיד את נשקם בסיום המשמרת נכנסו הבוקר (ג') לתוקפן. זאת בעקבות מאבק ציבורי מתמשך על רקע מקרי הרצח בנשק ששימש לאבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי נתוני המשרד, בעשור האחרון נרצחו 30 בני אדם מירי כלי נשק של מאבטחים. בישראל רשומים כיום כ-290 אלף כלי נשק אזרחיים. מתוכם, כ-160 אלף הם כלי נשק פרטיים, ועוד 130 אלף השייכים לחברות שמירה, סוחרי נשק, מטווחים ויישובים. חברות השמירה מחזיקות כ-43 אלף כלי נשק חם.

אף כי החוק מחייב מאז שנת 2008 את חברות האבטחה להגביל את הימצאות הנשק לאזור המאובטח ולצורך האבטחה בלבד, בפועל החוק לא נאכף. בעקבות הלחץ הציבורי ושרשרת מקרים של רצח בנשק אבטחה, האחרון שבהם הוא רצח עורך הדין נתן ז'ורנו ובתו ימית ז'ורנו, קיימה וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות חברת הכנסת מירי רגב סדרה של דיונים בנושא. במשרד לביטחון פנים קיימו עבודת מטה שהובילה להנחיות החדשות.

על אף הסמיכות לפתיחת שנת הלימודים, ההנחיות אינן נוגעות למוסדות חינוך בשל המאפיינים המיוחדים להם, שאינם מאפשרים הפקדת כלי נשק בתחומם. בנושא זה, מסר המשרד לביטחון פנים כי נעשים מאמצים למציאת פיתרון. על פי הערכות, מדובר בכ-5,000 מאבטחים שימשיכו לקחת הביתה את כלי הנשק שניתנים להם לצורך העבודה.