עימותים בביקור הנשיא בחברון: "לא אבטל השתתפותי"

לאחר 17 שנים שבהן לא ביקרו נשיאי ישראל בחברון, הגיע הנשיא ריבלין לעיר ואף השתתף בחנוכת מוזיאון לתולדות היישוב היהודי. פעילי שמאל שהגיעו למקום מחו נגד ביקורו של הנשיא ואף התעמתו עם השוטרים. ריבלין: "לא אבטל את הביקור, כפי שלא אבטל את השתתפותי בכנס 'הארץ' לדמוקרטיה"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (שני) בחברון והשתתף בטקס לחנוכת מוזיאון מחודש לתולדות היישוב היהודי. מדובר באירוע חריג יחסית, שכן ב-17 השנים האחרונות לא הגיעו נשיאי ישראל הגיעו לביקורים ממלכתיים בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ריבלין ביקר במערת המכפלה והשתתף בחנוכת המוזיאון לתולדות היישוב היהודי ולזכרם של נרצחי מאורעות תרפ"ט בעיר. במקביל לביקור הנשיא, הפגינו פעילי שמאל במחאה על הגעתו לעיר ואף התעמתו עם כוחות הביטחון שנכחו במקום.

"מותר לא להסכים", ריבלין

ארגוני השמאל ששמעו על ביקורו המתוכנן של הנשיא, פנו אליו טרם הגעתו לעיר ודרשו מנו להחרים את אנשי היישוב היהודי בחברון. מנגד, פעילי ימין פנו אף הם לנשיא ריבלין, הפעם בקריאה להחרים את כנס "הארץ" לדמוקרטיה, בין השאר בשל השתתפות הקרן החדשה לישראל.

"מותר לנו שלא להסכים, אך אסור לנו לזלזל", אמר ריבלין בתגובה על קריאות הארגונים. "לא ביטלתי את הגעתי לחברון, כמו שלא אבטל את השתתפותי בכנס הדמוקרטיה של 'הארץ'".

 "מחוייבים ליהדות ולדמוקרטיה"

במהלך דבריו, הסביר הנשיא ריבלין את החלטתו שלא להישמע לקריאות ארגוני השמאל ולבקר בעיר למרות התנגדותם. "אזרחי ישראל ערבים ויהודים ראויים לכבוד. הקמנו כאן מדינה יהודית ודמוקרטית. מדינה המחויבת לעקרונות יהדותה כמו שהיא מחויבת לעקרונות הדמוקרטיים", טען הנשיא.

״המוזיאון, שאנו מציינים היום את פתיחתו, הוא מוזיאון היסטורי בן 3,800 שנים", הוסיף ריבלין במהלך הטקס. " עבורי, זוהי אינה אמירה צינית או פוליטית - זו עובדת יסוד, שברורה לי באופן אישי, ונכונה גם במובן הלאומי הרחב והציבורי שהרי ספור ההתיישבות היהודית בחברון, הוא ספור על היווצרותה של האומה, על ימיה הטובים והקשים גם יחד. גם אלו החלוקים בדעותיהם, בעניין הישוב היהודי המתחדש בחברון, לא יכולים ולא צריכים, להתכחש לזיקה העמוקה, התרבותית וההיסטורית, של עם ישראל לעיר", חתם.