"עמידר" תרכוש דירות לטובת הדיור הציבורי - בערים שבהן התכוונה למכור לישיבות

החברה פרסמה קריאה למתווכים להציע דירות למכירה במספר ערים ויישובים, ביניהם היישובים שבהם הציע השר אריאל מכרזים למוסדות תורניים, ובהם טען כי אין זכאים לדיור הציבורי. במקביל, נדחתה בקשת חדשות 2 לקבל מידע אודות מספר הזכאים לפי יישובים בארץ

אילוסטרציה (חדשות 2)

לאחר סערת הדיור הציבורי, פרסמה היום (שני) חברת "עמידר" כי 400 יחידות דיור יירכשו לטובת הדיור הציבורי ברחבי הארץ, וקראה למתווכים להציע דירות למכירה. החברה תרכוש דירות בערים רבות שבהן, כך טען שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, כי אין בהן ביקוש לדיור ציבורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין היישובים שבהם יירכשו הדירות גם ירוחם, באר שבע, דימונה, קריית גת, קריית ארבע, קריית שמונה ומצפה רמון. במקביל, במשרד השיכון מסרבים למסור את רשימת הזכאים לדיור הציבורי.

יו"ר שדולת הדיור בכנסת ח"כ דב חנין (חד"ש) פנה יחד עם פורום הדיור הציבורי לשר אריאל, לשרת העלייה והקליטה סופה לנדבר ולאחראים על חופש המידע במשרדים הללו, בדרישה לחשוף את הנתונים הקשורים למצב הדיור הציבורי. זאת, לאחר שהבוקר סירב משרד הבינוי לבקשת חדשות 2 לחשוף את המידע אודות רשימת הזכאים לפי חלוקה ליישובים.

"משרד הבינוי בשליטת הבית היהודי מתמחה בחיסול הדיור הציבורי וחלוקת נכסיו לעמותות ולמקורבים", אמר חנין. "יש להם מה להסתיר. דרשתי מהם הבוקר לפרסם את הנתונים ולהפסיק במכירת החיסול הזאת על חשבון הממתינים בתור כבר שנים ארוכות לדירה".

"דרשנו מהמשרדים לחשוף את כל הנתונים", אמר דני גיגי מפורום הדיור הציבורי. "כמה דירות ריקות יש לחברות המשכנות ואיפה, כמה ממתינים לדיור ציבורי יש לפי אזורים גאוגרפיים, כמה דירות בכלל נשארו בדיור הציבורי, כמה כסף מוציאות החברות המשכנות על שיפוץ הדירות ועוד שאלות מהותיות אחרות".

הכרזה של חברת "עמידר"

בחודש שעבר חשף תחקיר חדשות 2 כי בזמן שמאות משפחות קשות יום בישראל משוועות לבית במסגרת הדיור ציבורי, משרד הבינוי חתם בשקט על עשרות הסכמי מכירה של נכסי הדיור הציבורי למוסדות תורניים במחירים מגוחכים.

עוד פורסם כי למרות שבעיר דימונה יש יותר מ-100 דירות פנויות של הדיור הציבורי, אין משרד הבינוי מתכוון למסור אותן לזכאים או לשכן בהן משפחות קשות יום. במקום זאת, החליט המשרד למכור ללא מכרז לפחות 14 מהן לעמותה תורנית מקומית, בראשות הרב יעקב חמד.

ממסמכים שהגיעו לידי חדשות 2 עלה, כי עסקאות מסוג זה הן עניין שכיח בהתנהלות המשרד שבראשות השר אריאל, שמתברר כי מוכר עשרות דירות בהנחות מפליגות לעמותות דתיות שונות, מבלי להוציאן למכרז.

ישראל נמצאת במקום האחרון מבין מדינות המערב במספר הדירות הציבוריות שברשותה. ועדת אללוף למלחמה בעוני הצביעה על הצורך הדחוף לרכוש אלפי דירות ולחדש את מלאי הדיור הציבורי, אך במקום זה בממשלה רק מחסלים את מלאי הדירות, יחד עם שארית התקווה של עשרות אלפי משפחות.