עיר דוד: התגלתה כתובת בת 2,700 שנה

בחפירות שערכה רשות העתיקות בעיר דוד בירושלים נמצאו כלי חרס עתיקים המתוארכים למאה השמינית והשביעית לפני הספירה. על אחד הכלים מופיע כיתוב שייתכן ומכיל את שמו של הדמות המקראית זכריהו בן בניה

תגלית מסעירה בי-ם (רשות העתיקות)

בשורות מסעירות מהעבר: בחפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות באזור מעיין הגיחון שבעיר דוד בירושלים נחשפה שכבה עשירה בממצאים - ובה אלפי שברי חרסים, נרות חרס וצלמיות. המומחים מעריכים כי הם משלהי ימי הבית הראשון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד הגילויים המשמעותיים ביותר הוא של קערת חרס ועליה כתובת שאינה שלמה. על פי הערכות, השם הקרוב ביותר לזה החלקי שהשתמר על הקערה הוא זכריהו בן בניה.

בשל המחסור בחלק מהאותיות, לא יכולים הארכיאולוגים לקבוע בוודאות האם החפץ היה שייך לאותה דמות תנ"כית שמופיעה בספר דברי הימים.

כלים של דמות תנ"כית? (רשות העתיקות)

הארכיאולוגים ד"ר ג'ו עוזיאל ונחשון זנטון מרשות העתיקות, שגילו את הקערה, מתארכים את האותיות החרותות בחרס למאה השמינית-שביעית לפנה"ס, ומשייכים את הקערה לזמן שבין מלכות חזקיהו לחורבן ירושלים בימי המלך צדקיהו.

תכליתה של הכתובת לא ברורה, אך הארכיאולוגים טוענים כי ייתכן שהקערה הכילה מנחה, וסביר להניח שהיא נשאה את שם מגיש המנחה או, לחלופין, את שם המקבל.