בגיל 100 - ובאיחור של כמעט 60 שנה: תא"ל במיל' יצחק פונדק יועלה לדרגת אלוף

אף פעם לא מאוחר, גם כשמדובר בהעלאה בדרגה: לתא"ל במיל' יצחק פונדק, שחגג ביוני האחרון יום הולדת 100 הובטח כבר ב-1954 שיועלה לדרגת אלוף. אלא שההבטחה לא קוימה - ואחרי שנים של מאבקים, היא תמומש השבוע. "אני בעננים. גם יום הולדת 100 וגם אלוף בתוך חודשיים?", אמר פונדק הנרגש

דיין הבטיח - ההבטחה תקוים (AP)

אלוף המאה: באיחור של כמעט 60 שנה - ולאחר שחגג יום הולדת 100, יקבל השבוע תא"ל במיל' יצחק פונדק את דרגת האלוף שהובטחה לו על ידי הרמטכ"ל המנוח משה דיין - כך פורסם הבוקר בעיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פונדק, יליד 1913, פיקד על גדוד ועל חטיבה במלחמת העצמאות ולאחר מכן שימש כמפקד הראשון של פיקוד הנח"ל ושל גייסות השריון. בשנת 1954, בעודו בן 41, הבטיח הרמטכ"ל דאז משה דיין להעלותו לדרגת אלוף - זאת בהתאם לנוהג שהיה מקובל אז בצה"ל להעניק דרגת אלוף לאחר כשנה לאלופי משנה בתפקיד שדרגת התקן שלו היא אלוף.

אלא שלאחר כמה חודשים נאלץ דיין לחזור בו - לאחר ששר הביטחון דאז פנחס לבון התנגד להחלטה ואישר רק לאל"מ חריג אחד העלאה לדרגת אלוף - מי ששימש אז כראש אגף ההדרכה ולימים הפך לרמטכ"ל ולראש ממשלת ישראל, יצחק רבין.

פונדק פרש בזעם מצה"ל - ונאבק מאז לתיקון העוול שנגרם לו לטענתו. ב-1971 התגייס שוב לשנתיים בדרגת תת אלוף אליה הועלה שנתיים קודם לכן, והמשיך לתבוע את דרגת האלוף הנכספת שהובטחה לו.

"זו הגשמת חלום. סוף סוף אקבל את הדרגה"

שלשום, אחרי עשרות שנות התמדה וסירובים ואחרי שחגג את יום הולדתו המאה ביוני האחרון, הרמטכ"ל בני גנץ נענה לבקשתו והסכים להעניק לו את הדרגה הנכספת - הפעם באישור שר הביטחון משה (בוגי) יעלון.

"גם יום הולדת 100 וגם להפוך לאלוף בתוך חודשיים? אפשר לומר שזו הגשמת חלום. חיכיתי 59 שנים לדרגה שנשדדה ממני, והנה אני מקבל אותה סוף סוף. אפשר לומר שאני בעננים", סיפר פונדק הנרגש, שיקבל השבוע את הדרגה בלשכת הרמטכ"ל - ויהפוך לתא"ל הראשון בצה"ל שיועלה לדרגת אלוף בזמן שאינו נמצא תחת שירות פעיל.