המפתחות בפנים: השוק השחור של השכרת הרכבים

לא צריך להציג רישיון נהיגה, לא תמיד יש ביטוח והמפתח למכונית מחכה מתחת לשטיח. יש דבר כזה, והוא הולך וצובר תאוצה - בעיקר במגזר החרדי - בין השאר משום שהמחיר הוא חצי מהמקובל. כך זה עובד

בשבועות האחרונים צצות בעיתונות החרדית מודעות המפרסמות שירותי השכרת רכבים לאברכים ולמשפחות. אין פרטים על הגוף המשכיר - רק מספרי טלפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אם נתקלתם בלי מכונית או שאין לכם רישיון נהיגה - יש מי שישכירו להם את מכוניותיהם הפרטיות תמורת מחיר נמוך במיוחד, ובעיקר - בלי לשאול שאלות. מתברר, כי מדובר בתעשייה ענפה. "תבוא, אני אראה אותך - וזהו. לא צריך יותר מזה", אמר אחד מהמשכירים לתחקירן חדשות 2. "צריך רק לשלם במזומן במקום".

כדי לראות איך השיטה עובדת חיפשנו רכב ליומיים. המשכיר לא ביקש מאיתנו רישיון נהיגה או ערבות כספית. בתום שיחה קצרה נשלחנו למקום מסוים ונתבקשנו להתקשר שוב כשנגיע. "יש מפתח מתחת לשטיח", אמר המשכיר. "האוטו פתוח".

כמובטח, המכונית חיכתה לנו ברחוב כשהדלת פתוחה ומתחת לשטיח חיכו המפתחות. אז הנענו ונסענו לדרכנו - בלי רישיון ובלי ביטוח. אחרי סיבוב קצר בשכונה, כשהבנו שאיש לא שואל שאלות - החזרנו את הרכב למקום וגם את המפתחות והפכנו לעוד לקוח מרוצה בשוק השחור של השכרות הרכב.

"התופעה שבה אנשים לוקחים רכבים מיושנים ולא בטיחותיים - היא סכנה שמסכנת את כלל משתמשי הדרך", אמר שמואל אבואב, מנכ"ל ארגון "אור ירוק". יצוין, כי השכרת הרכב בשוק השחור עולה בין 100 ל-200 שקלים ביום, כשבחברת השכרה המחיר מגיע לכפול מכך. עם זאת, במשרד התחבורה סיפרו כי התופעה אינה מוכרת להם, אך דבר לא עוצר את השוק הזה מלהמשיך ולהתגלגל.