בעקבות שביתת נהגי הקטר: שיבושים בתנועת הרכבות

הנהלת רכבת ישראל הודיעה בשעות הצהריים על ביטול שתי נסיעות בשעות השיא, וזאת בעקבות שביתה איטלקית שבה פתחו אתמול 41 נהגי קטר. אחר הצהריים יבוטלו נסיעות בקווים חיפה חוף הכרמל-מוצקין\עכו ותל אביב מרכז-מודיעין. ברכבת ישראל פנו לבית הדין לעבודה בדרישה למנוע את המשך השביתה והזהירו: יבוטלו עשרות רכבות

שתי רכבות בוטלו בשעות השיא (חדשות 2)

בעקבות "השביתה האיטלקית" שבה פתחו אתמול 42 נהגי קטר, הודיעה בשעות הצהריים (ד') הנהלת רכבת ישראל על ביטול נסיעות בקווי הרכבת בשעות השיא. החל מהשעה 14:47 ועד לשעה 18:47 יופעלו שתי רכבות בשעה, במקום שלוש, בקו חיפה חוף הכרמל - מוצקין\עכו. כמו כן תבוטל הרכבת השלישית בשעת שיא ערב (16:58), מתל אביב מרכז למודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחר הצהריים פנו ברכבת ישראל לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בבקשה למנוע את המשך השביתה האיטלקית. בבקשה נכתב כי "ככל שהשיבושים מתרחבים ונהגים נוספים 'מתחלים', הדבר מביא לביטולם של למעלה מ-20 רכבות". עוד נטען כי בשל ההופעה של להקת כוורת הערב בפארק הירקון, הוסיפה ההנהלה רכבות נוספות על מנת לטפל בעומס הצפוי - אולם השביתה תביא לכך שהרכבות הנוספות יבוטלו - "ובכך יש לפגוע באופן ישיר בלמעלה מ-30 אלף נוסעים".

בהנהלה מזהירים כי אם השביתה תימשך גם מחר, השיבושים יחריפו משמעותית וכ-80 רכבות יבוטלו - דבר שישפיע על רבבות נוסעים. בחברה מוסיפים כי השביתה מתבצעת "מבלי שהוכרז כל סכסוך עבודה, בתקופת שקט תעשייתי ובמהלך תקופה בה הצהירו נציגי העובדים בפני בית הדין ש'אין שום שיבושים מאורגנים מצד העובדים'".

שר התחבורה ישראל כץ תקף בחריפות את יו"ר ההסתדרות עופר עיני בעקבות השביתה. "לאחר שאיימתי לסגור את החברה ולפתוח אותה מחדש, חתמנו על הסכם לארגון מחדש של הרכבת ובמסגרתו התחייבת שבמשך שלוש שנים לא יהיו עיצומים ושביתות", כתב כץ בעמוד הפייסבוק שלו. "עכשיו, כשנהגי הקטרים נוקטים בעיצומי במסווה של 'מחלה מסתורית', לא שומעים אותך. לקחת את הכסף ונאלמת. זה מה שהמילה שלך שווה?".

"יינקטו צעדים משמעתיים נגד העובדים"

שינויים בתנועת הרכבות (חדשות 2)

כבר בשעות הבוקר הביעו ברכבת ישראל חשש שייאלצו לשנות את לוח זמני פעילות הרכבות בשעות הצהריים בעקבות השביתה. במכתב גינוי חריף ששלחה ההנהלה לעובדים נכתב: "ננקוט צעדים משמעתיים נגד השובתים".

במכתב שאותו פרסמה הנהלת הרכבת צוין כי "בימים האחרונים אנו עדים למספר רב מהרגיל של עובדים הנעדרים ממקום העבודה, בעוד שבפועל נצפו נופשים או מטיילים. צעדים משמעתיים יינקטו נגד עובדים אלו בהתאם. התנהגות זו עלולה לגרום לשיבושים בתנועת הרכבות ולפגיעה במאמצי החברה לשפר את השירות לנוסעים".

גורמים ברכבת ישראל הסבירו כי הסיבה לצעדים בהם נקטו נהגי הקטר היא ככל הנראה שינוי בתנאי העסקתם, זאת מאחר ושונה לוח הזמנים של הרכבת באזור הדרום. הנהגים מחו בשבוע האחרון על השינויים שבעקבותיהם נוספו להם שעות עבודה, אולם בהנהלת הרכבת דבקו בביצוע השינויים בלוח הזמנים.

רופאים נשלחו לבתיהם של נהגי הקטר

בהנהלת הרכבת דחו את טענות העובדים והבהירו כי אם ימשיכו בשביתה האיטלקית, ייאלצו לבטל את יציאת של מספר רכבות כבר בשעות הצהריים. במקביל, שלחה אמש הנהלת החברה רופאים לבתיהם של הנהגים שהצהירו כי הם חולים כדי לבדוק אם אכן כך.

גורמים בוועד העובדים מסרו: "לא מדובר בצעדים ארגוניים. אנחנו עדים כאן לקריסה של ממש של מערך הנהגים ברכבת. נהגים קורסים מעומס עבודה. במקום לשלוח חקירות ומעקבים נגד הנהגים, כדאי שהנהלת הרכבת תעשה חשבון נפש עם עצמה איך היא נותנת לנהג שמסיע אלפי נוסעים, לנהוג שעות ארוכות כל כך (לפעמים 9 ו 12 שעות) ללא מנוחה. זו רשלנות של ממש וזלזול בחיי הנוסעים. הנהגים מפחדים לנהוג!"

לפני כשלושה חודשים דווח על התרחשות דומה ברכבת ישראל, כש-33 נהגי קטר הודיעו במפתיע כי הם חולים ולא באו לעבודה - גם אז במחאה על שינוי תנאי העסקתם. הנהגים הודיעו אז כי הם לא מגיעים לעבודה בעקבות שינוי שיטת המשמרות, שמאריכה את שעות העבודה שלהם.