ההדרה בבית שמש: מלחמת גרסאות

מבדיקה שערכו בעירייה עולה כי תקרית הדרת הנשים באוטובוס שהובילה להשלכת אבנים לובתה ע"י הנהג דווקא. "נוסעת עברה מקום לבקשת אישה אחרת ללא התנגדות", אומר סגן ראש העיר. במשטרה חושדים שגבר דרש ממנה לעבור

נמשכת הסערה בעיר בית שמש, סביב החשד לתקרית הדרת נשים בקו אוטובוס 471 שהידרדרה ליידוי אבנים של קבוצת חרדים לעבר אוטובוסים חולפים בעיר. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט טען סגן ראש העיר שמואל גרינברג: "לא הייתה הדרת נשים, הנהג ליבה את המהומה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגן ראש העיר סיפר על ממצאי בדיקת התקרית שערכו בעירייה. "הייתה גברת שעלתה לאוטובוס וביקשה מנוסעת אחרת להחליף עמה מקום, על מנת שתוכל להתיישב ליד מכר", סיפר. "האישה הסכימה, אבל הנהג הפך את זה למהומה והתחיל להשתולל. הוא התקשר למשטרה, שעיכבה את האוטובוס ולקחה את הגבר והאישה".

לדברי גרינברג, לאחר שהשוטרים הגיעו למקום, החלו תושבים חרדים להתקהל במקום ולהשליך אבנים על האוטובוס. "אולי זה קשור לבחירות", הציע סגן ראש העיר. "יש הסתה בגלל הבחירות. זה כוח ההסתה".

מוקדם יותר דווח כי גבר חרדי שנסע באוטובוס דרש מאחת הנוסעות לעבור לחלקו האחורי, זאת בזמן שנוסעים חרדים נוספים מנעו מהנהג להמשיך בנסיעה. בעקבות התקרית החלה מהומה במקום, ומספר חרדים החלו ליידות אבנים לעבר האוטובוס וניפצו את שמשותיו. זמן קצר לאחר מכן נרגמו שני אוטובוסים נוספים. איש לא נפגע.

"אסור שקומץ יטיל טרור על עיר שלמה"

עליזה בלוך (חדשות 2)
למרות זאת, הרוחות בעיר ומחוצה לה סוערות. עליזה בלוך, מועמדת לראשות עיריית בית שמש, גינתה בחריפות את התקרית. "האירוע המצער שאירע היום בבית שמש הוא חמור מאוד ואסור שיקרה בישראל 2013", אמרה בלוך. "אסור בשום פנים ואופן להיכנע לקיצונים. יש לנהוג ביד ברזל נגד כל מקרה שכזה, וחובה עלינו למגר התנהגות אלימה שכזו ולדאוג שכל תושב בבית שמש ובישראל ידע כי אין אף אדם מעל החוק".

"שוב האלימות וההסתה של הקיצוניים כנגד כלל הציבור בעיר חוזרת על עצמה", אמר אלי כהן, מועמד לראשות העיר בבחירות הקרובות. "לא יעלה על הדעת שתושבי בית שמש יפחדו להסתובב חופשי. אנו נגדע את התופעה הזו".

גם ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), יושבת ראש הוועדה לקידום מעמד האישה, התייחסה לתקרית האלימה. "אני קוראת להנהגה החרדית להשמיע את קולה, להוקיע מתוכה את המתפרעים ולהבהיר שאין מקום להתנהגות מעין זו", אמרה. "אם לא יעשו זאת, המצב עלול להידרדר לפגיעה בנפש. אסור להיכנע לאלימות ואסור לתת לקבוצות קיצוניות לקבוע כיצד ייראה המרחב הציבורי. אני מקווה שהמשטרה תעניש את המתפרעים במלוא החומרה על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, קרא למשטרה להעמיד לדין את "מדירי הנשים מבית שמש", כלשונו. "האלימות הבלתי פוסקת בקווי ההדרה וההפרדה מוכיחה שצריך לבטל כליל את הקווים האלה ולנקוט סנקציות פליליות קשות נגד מדירי נשים", אמר. "חלקים מבית שמש הפכו לריכוזי כנופיות חרדיות אלימות והגיע הזמן להחיל שם את החוק הישראלי".

"תופעה פסולה שצריכה להיעלם מהעולם"

מהומה בבית שמש, היום (קבוצת העיתונאים רוטרניק)
חבר הכנסת הרב דוד ליפמן (יש עתיד) התייחס גם הוא לתקרית ואמר: "אירועים מסוג אלו של הדרת נשים הם תופעה פסולה שצריכה להיעלם מהעולם. גם בתורה נאסר על השפלת נשים ואין מקום לתופעה כזו בחברה הישראלית".

דובר אגד, רון רטנר, מסר בתגובה: "אגד מגנה בכל תוקף כל ניסיון לכפות הסדרי ישיבה באוטובוס וכל ניסיון לנקוט באלימות מילולית או פיסית כלפי מי מהנוסעים או הנהג. אנו מצפים שמשטרת בית שמש תאתר את קומץ הפורעים ותמצה איתם את הדין באופן מרתיע, אשר יעקור מהשורש התנהגות בלתי נסבלת זו".