המשטרה פתחה בחקירת חילול האנדרטה לחללי אסון המסוקים

משטרת קריית שמונה חוקרת את ההיבטים הפליליים שמאחורי התמונות בהן נראו הורים וילדיהם רוחצים בבריכה המהווה חלק מהאנדרטה. יו"ר יד לבנים שלח מכתב למפכ"ל דנינו: "הפיכת אנדרטת הנצחה לתחליף לפארק שעשועים מהווה פגיעה באתר, בזכר הנופלים וברגשות המשפחות השכולות"

הרחצה באנדרטה (ערוץ 7)

התמונות שפורסמו אתמול (ג') ובהן נראים הורים וילדיהם רוחצים בבריכה המהווה חלק מהאנדרטה לזכר חללי אסון המסוקים ממשיכות לעורר סערה. יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם, ששכל את בנו באסון המסוקים, שלח היום (ד') מכתב למפכ"ל המשטרה בבקשה לפתוח בחקירה רשמית של חילול האנדרטה. זמן קצר לאחר מכן נפתחה חקירה במשטרת קריית שמונה, שבמסגרתה ייבחנו ההיבטים הפליליים שבמעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא יכול להיות חולק כי הפיכת אנדרטת הנצחה לתחליף פארק שעשועים\אטרקציית מים מהווה חילול האתר ופגיעה בו, בזכר הנופלים וברגשות המשפחות השכולות", כתב בן שם למפכ"ל רב ניצב יוחנן דנינו. "מאז פרסום הדברים, פנו למשרדי ארגון יד לבנים משפחות שכולות רבות, שהזדעזעו מהמעשים והביעו באוזנינו את הפגיעה הקשה שנגרמה להם".

"בדיקה שערכנו העלתה כי המעשים האמורים מהווים, לכאורה, אף עבירה פלילית", הוסיף בן שם. "לאור האינטרנט הציבורי המובהק שבהעברת מסר חד וברור, לפיו מדינת ישראל לא תשב בחיבוק ידיים למול מעשים מסוג זה, נבקשת להורות בהקדם האפשרי על פתיחת חקירה ועל גיבוש תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום נגד המעורבים באירוע החמור".

ח"כ שולי מועלם (יח"צ)

שולי מועלם: "מעשה נבזי"

חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי), ששכלה את בעלה סא"ל משה מועלם באסון המסוקים, התייחסה היום בעמוד הפייסבוק שלה לאירוע: "אני מנסה כבר כמה שעות לנסח את התגובה שלי לתמונה וקשה לי", כתבה. "מצד אחד עצב עמוק, ניסיון להבין איך הגענו למצב בו ציבור הנלחם כה רבות על קודשי ישראל, מרשה לעצמו לחלל את המקום שלי ולעוד 72 משפחות נוספות הוא אחד מקודשי ישראל".

"מצד שני", הוסיפה מועלם, "אני לא רוצה להיגרר להאשמות, לא רוצה להכליל את כל הציבור החרדי. אני יודעת שיש הבוקר גם כאלו בציבור החרדי המזועזעים כמוני מהמעשה הנבזי הזה. אנחנו מדברים לאחרונה רבות בנושא שוויון בנטל, מה שווה שוויון בנטל אם איננו יודעים לכבד את אלו ששילמו בחייהם על הנטל".

"קראתי שאב המשפחה אמר: 'מים לא מעלים נשמה' ואני עונה לו ש'מים רבים לא יכבו את האהבה והנהרות לא ישטפוה'", כתבה. "אני סולחת לכם ומקווה שתמצאו את הדרך לסלוח לעצמכם".

אלי ישי: "מעשה חמור של זלזול"

גם במשרד הביטחון התייחסו היום לתמונות שפורסמו, וגינו אותן בחריפות. "משרד הביטחון מביע שאט נפש וזעזוע מהתמונות שפורסמו בכלי התקשורת", נמסר בהצהרה מטעמם. "אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון מצפה מכלל אזרחי מדינת ישראל לכבד את אתרי ההנצחה ואת זכרם של הנופלים, ומדגיש כי חילול אתרי הנצחה מהווה עבירה על החוק".

"מעשה חמור של זלזול". אלי ישי (חדשות 2)
ח"כ אלי ישי (ש"ס) גינה בחריפות את האירוע בפוסט שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו, אך מתח גם ביקורת כלפי כלי התקשורת, שמבליטים לדבריו את העובדה שמדובר במשפחה חרדית. "הפיכת האנדרטה לזכר חיילי אסון המסוקים לבריכה ציבורית הינה מעשה חמור של זלזול ואי הכרה בכבוד שחייבים להפגין כנגד אלו שנהרגו בהיותם חיילי צה"ל", כתב ישי.

"המעשה הוא חמור ודורש דיון ציבורי והעברת מסר כי הישראלים לא יכולים מעשים שכאלה, אך הצורך להבליט כי מדובר במשפחה חרדית פוגע בחומרת העניין ואף מגמד אותו. אין להפנות אצבע כנגד האוכלוסייה החרדית, כשם שלא ניתן להאשים את כל אנשי הכיפות הסרוגות בפעולות תג מחיר", כתב. "על הציבור לשפוט את המעשה, לא את הקהילה והחברה אליה שייכים אותם חברי התחשבות וכבוד מינימלי".

יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם (יח"צ)

"פותח את הפצעים מחדש"

מוקדם יותר היום התייחס אלי בן שם, שאיבד את בנו קובי ז"ל בהתרסקות מסוקי היסעור בצפון, לאירוע ואמר: "זה חילול נוראי של קדושת המקום וזכר הנופלים". בן שם הוסיף כי הוא לא מאמין שאנשים מסוגלים להשתכשך בבריכה שמוקפת בשמות הנופלים. "זה פותח מחדש את הפצעים", אמר האב השכול. "זה פשוט ביזיון. מרביתם לא רק שלא מתגייסים אלא מרשים לעצמם לפגוע בכבוד המתים".

רחל מלמד, אמו של קובי מלמד שנפל גם הוא באסון המסוקים, סיפרה בכאב: "איני יודעת את נפשי מרב צער. איני מסוגלת אפילו לתאר את סלידתי מהמעשה הנורא שנעשה במקום כל כך יקר וקדוש עבורי. אני פונה למשפחות שעשו מעשה נורא זה - צר לי שהגעתם לרמה כל כך נחותה ולא אנושית וכל זאת למען שעשוע ובלי להתחשב ברגשות של משפחות שכולות. לי אישית נפתח הבוקר הפצע מחדש, פצע שגם כך אינו מפסיק לדמם".

חברם של חלק מהנופלים, ששירת עמם בצבא, סיפר: "אבקש מהם (מהחללים) לא להיעלב, אף מנוול חסר כבוד לא ישכיח לנו אותם. לא אשכח את המעבר מבית קברות אחד לשני ואת ביקורי התנחומים".