לפיד נגד עובדי משרד החוץ: "ביטול המסעות לפולין - מעשה שלא ייעשה"

העיצומים של עובדי משרד החוץ במחאה על תנאי העסקתם גובה היום מחיר חינוכי וערכי: כ-2,000 תלמידים שהיו אמורים לצאת למחנות בפולין לא ייצאו - זאת עקב סירוב העובדים להנפיק דרכונים דיפלומטיים למאבטחי השב"כ. לפיד בתגובה: "מעשה שלא ייעשה"

גינה את צעדי העובדים. לפיד (רויטרס)

"ביטול המסעות לפולין - מעשה שלא ייעשה": כך גינה היום (ג') בחריפות שר האוצר יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו את ביטול המסעות של כ-2,000 בני נוער למחנות בפולין - זאת עקב עיצומי עובדי משרד החוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"העובדים מנהלים מול האוצר סכסוך עבודה המלווה בעיצומים. הם שכרו לוביסטים ויח"צנים ואפילו זה במסגרת החוק, אלא שעכשיו הם עשו מעשה שלא יעשה", כתב לפיד.

"הם מסרבים להנפיק דרכונים דיפלומטים למאבטחי השב"כ היוצאים עם משלחות תלמידי התיכון למחנות ההשמדה לפולין. הפעולה הזו גרמה כמובן לביטול המשלחות, למרות שהמשפחות כבר שילמו על הנסיעה. מותר לנהל סכסוך על שכר, אבל אסור לעשות אותו על גבם של ילדים שנוסעים למצעדי החיים באושוויץ ובירקנאו", כתב שר האוצר.

עובדי משרד החוץ ללפיד: "פקידי משרדך מענישים אותנו"

העובדים שובתים - המסע בוטל (רויטרס)
עובדי משרד החוץ הנוקטים בעיצומים מיהרו להגיב לפוסט של לפיד בנושא, שלדבריהם היווה את ההתייחסות הראשונה שלו למאבקם. "כבוד השר, סכסוך העבודה במשרד החוץ נמשך למעלה מארבעה חודשים, שבמהלכם התעלמו פקידי משרדך לחלוטין מהעיצומים ואף אמרו, כי "זה לא מזיז להם". הם סירבו לנהל עמנו מו"מ בתום לב. רבים מאתנו נאנקים יום- יום תחת נטל כלכלי בלתי נסבל, לאחר שבני זוגנו נאלצו לוותר על הקריירה. אנו נשלחים אלפי קילומטרים כדי לשמור על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל, ומוותרים בשל כך על קשר עם המשפחה וההורים", כתב לשר ליד יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, יאיר פרומר.

"כעת, במקום להביא לסיום המשבר, בחרו פקידי משרדך להעניש אותנו על העיצומים הלגיטימיים שאנו נוקטים ולנכות שליש משכרנו. רבים מהשליחים בחו"ל יוותרו כעת בלי יכולת להמשיך ולשלם את שכר הדירה בארצות שאליהן ממשלת ישראל שלחה אותם. זו התנהלות חסרת אחריות. אדוני השר, משרדך הוא האמון על פתרון המשבר, אל עד היום לא שמעונו את קולך בנושא. אני קורא לך להתערב עוד היום במשבר ולהפגש עמנו - בלי מתווכים, בלי לוביסטים ובלי יח"צנים - כדי להביא לסיום מהיר של סכסוך העבודה, לטובת כולנו", הוסיף פרומר.

ממשרד האוצר נמסר: "המדינה תבקש לערער על החלטת בית הדין האזורי לעבודה שלא לחייב את עובדי משרד החוץ להנפיק דרכונים דיפלומטיים למאבטחי השב"כ שאמורים ללוות את משלחות הנוער למצעד החיים בפולין".

התלמידים שילמו מכיסם על המסעות שבוטלו

עיצומים במשך 4 חודשים. משרד החוץ (חדשות 2)
בעקבות סירוב העובדים להנפיק את הדרכונים, 18 משלחות הכוללות למעלה מ-2,000 בני נוער שהיו אמורות לצאת לפולין בחודש הבא בוטלו - זאת למרות שהתלמידים שילמו אלפי שקלים מכיסם הפרטי על הנסיעה.
משרד החינוך ניסה לחייב את העובדים להנפיק למאבטחי השב"כ את הדרכונים על מנת שהמסעות ייצאו לדרכם כמתוכנן באמצעות עתירה לבית הדין לעבודה בירושלים, אולם העתירה להוציא צו מניעה נדחתה - מה שהוביל לביטול המסעות לפולין בעלות כוללת של 12 מיליון ₪.

עובדי משרד החוץ מצויים בסכסוך עבודה ממושך למדי עם המדינה, זאת במחאה על תנאי שירות בחו"ל. העובדים, שנוקטים בעיצומים מזה ארבעה חודשים, דורשים בין היתר לשפר את תנאי השכר שלהם.