סמים, אלימות ועבר פסיכיאטרי: כמה קל להתקבל לתפקיד מאבטח בישראל?

בעקבות מקרי הרצח האחרונים שבוצעו בידי מאבטחים שנשאו נשק אישי, נשלחו תחקירני חדשות 2 לנסות ולהתקבל לתפקיד בחברות אבטחה שונות. התוצאות מטרידות: למרות שהצהירו בגלוי על עבר והווה בעייתיים - ביקשו מהם המראיינים לשמור את העובדות לעצמם. "שלא תעז להגיד את מה שאמרת לי לעוד מישהו", אמר אחד מהם

מתחילת השנה נרצחו שמונה בני אדם בחמישה מקרי רצח שונים על ידי מאבטחים שלקחו את הנשק הביתה. ביקשנו לבדוק, האם אנשים שלהם עבר פלילי או בעיות פסיכיאטריות יכולים למשרת מאבטח בחברות האבטחה השונות. לשם כך, בחרנו שלוש חברות ושלחנו לריאיונות עבודה אנשים שהצהירו במופגן על עבר פלילי או פסיכיאטרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרצח הכפול בבניין כלל בירושלים היה החמישי השנה שבוצע על ידי מאבטח שהשתמש בנשקו האישי. למשרד לביטחון הפנים יש כללים לגבי מי רשאי לשאת נשק - אך מתברר שזה לא ממש עוזר.

תחקירן חדשות 2 הגיע לריאיון עבודה וסיפר על עברו הפלילי, כביכול. "זה שטויות", השיב לו המראיין, "זה לא מפריע. הדבר היחיד שאני צריך זה אישור להיעדר עבירות מין. לא מעניין אותי מה עשית כשהיית בן 17".

אז מתברר שעבירות אלימות בעבר לא הפריעו לחברת האבטחה הספציפית הזו, אך מה עם עבירות סמים? כתב "תכנית חיסכון" אלון שני הצטייד במצלמה נסתרת והצהיר בריאיון העבודה: "לפני ארבע שנים תפסו עליי חשיש". בתגובה, ענה לו המראיין: "שלא תעז להגיד את מה שאמרת לי לעוד מישהו. לא בריאיונות אחרים ולא באף מקום. גם במעבר חצייה, אתה עובר באור ירוק".

גם עבר פסיכיאטרי ונטילת כדורים אינם מהווים בעיה

תחקירן אחר שנשלח לחברת אבטחה נוספת הודיע למראיינת כי הוא נוטל כדורים פסיכיאטריים בעקבות מקרה שאירע בעברו. גם כאן, בדומה למקרים הקודמים, השיבה לו כי הדבר מקובל עליה ואינו בעייתי כלל.

"שלושה גורמים לוקחים חלק בתהליך", ציין פיני שיף, מנכ"ל חברות השמירה. "חברת האבטחה שמבצעת למועמד רעיון התאמה על מנת לבחון האם יש זיקה בינו לבין התפקיד אליו הוא מיועד. בוחנים את האיש, משוחחים איתו כמיטב היכולת של המראיין כדי לבדוק האם הוא מתאים".

מנכ"ל חברות השמירה מספר עוד כי "נבדקים שני מסמכים: שחרור מצה"ל ואישור רפואי שמעיד על כשירותו לעבור קורס אבטחה". לדבריו, ברגע שהרגולטור עשה את בדיקתו, הוא מאשר לחברת האבטחה להתחיל את הכשרתו של האיש במוסד להכשרה.

אז אכן, מתבצעת בדיקה נוספת של הרשויות וייתכן מאוד שהמועמדים המדומים, בסופו של יום, לא היו מתקבלים לעבודה. אך הצילומים הללו מצביעים על תפיסת חברות האבטחה: לא חשוב מיהו המאבטח - אם הוא עבריין או בעל עבר פסיכיאטרי - העיקר שיעמוד בכניסה ויחזיק נשק.

בתקופה האחרונה יוזם המשרד לביטחון הפנים רפורמה בנושא. 1,700 אקדחים שלא נמצאו נחוצים כבר נאספו והחל מסוף הקיץ המאבטחים החמושים יצטרכו להפקיד את כלי הנשק בכספת במקום העבודה. הרפורמה אולי מבורכת, אבל בסטטיסטיקה של חמישה מאבטחים רוצחים ושמונה קורבנות מתחילת השנה - כדאי שהיא תיושם מהר.

בהכנת הידיעה השתתף נאור דהן