הרבנים הראשיים לישראל: יצחק יוסף ודוד לאו

בתום מרוץ מתיש ומלא בתהפוכות הגיעו הערב המועמדים לרבנות הראשית לישראל לקו הסיום: הרב יצחק יוסף הוא הרב הספרדי הראשי והרב דוד לאו הוא הרב האשכנזי הראשי. דקות לאחר שנודע על בחירתו, אמר הרב לאו: "מקווה להעתיק את אווירת היהדות המקרבת והמחברת שהייתה במודיעין – גם לרמה הארצית"

אחרי מרוץ ממושך, רווי יצרים והשמצות נבחרו הערב (ד') שני רבנים ראשיים חדשים לישראל: הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי הוא הרב יצחק יוסף, בנו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה. יוסף, בן 61, הוא אב לחמישה וראש ישיבת "חזון עובדיה". הוא חיבר בחייו 40 ספרי הלכה. הרב הראשי האשכנזי הוא הרב דוד לאו, בנו של הרב מאיר לאו, שהיה גם הוא הרב הראשי לישראל. הוא בן 47 - צעיר המתמודדים ואב לשבעה, מכהן היום בתפקיד רבהּ של העיר מודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרבנים יוסף ולאו הותירו מאחור ארבעה מתמודדים, שהבולטים בהם הם הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, ששמו נקשר בהתבטאויות גזעניות כלפי ערבים, והרב דוד סתיו, מהציונות הדתית, שהיה המועמד המוֹעדף על יושב ראש הבית היהודי, השר נפתלי בנט.כל אחד מהם זכה ב-68 מתוך 147 קולות חברי האסיפה.

בהצבעה על הרב האשכנזי הראשי זכה הרב דוד סתיו, שהגיע למקום השני, ל-54 קולות והרב יעקב שפירא הסתפק ב-25 קולות. בהצבעה על הרב הספרדי הראשי הגיע הרב שמואל אליהו למקום השני, עם 49 קולות, והרב ציון בוארון עם 28 קולות.

"אני מקווה שבחירתי תהיה ברכה לכלל תושבי מדינת ישראל", אמר הערב לחדשות 2 הרב לאו, דקות לאחר שנודע על בחירתו. "מה שעשיתי ב-17 השנים האחרונות במודיעין - אווירה נעימה, נינוחה, שמחה, יהדות שמקרבת ומחברת - את זה אפשר להעתיק גם ברמה הארצית. אבא נתן לי עצות ובעזרת השם ימשיך בבריאות ושמחה לתת לי עצות גם בהמשך".

הרב יצחק יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, הוא בן 61, אב לחמישה לילדים וראש ישיבת "חזון עובדיה". בחייו חיבר ארבעים ספרי הלכה. הרב דוד לאו הוא בנו של הרב ישראל מאיר לאו, מי שהיה בעצמו הרב הראשי לישראל. לאו, בן 47, היה צעיר המתמודדים, רב העיר מודיעין ואב לשבעה ילדים.

רה"מ: "לפעול להגברת האחדות בעם"

הרב דוד לאו (אהרון והב, חדשות 24)

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב עם הרבנים הראשיים הנבחרים, בירך אותם ואמר להם: "זאת העת לפעול להגברת האחדות בעם ישראל ולהרבות באהבת ישראל". נתניהו הזמין את שני הרבנים להצטרף לחוג התנ"ך שהוא מקיים בביתו, על שם חמיו שמואל בן ארצי.

יו"ר הבית היהודי ושר הדתות נפתלי בנט שוחח גם הוא עם הרבנים הנבחרים, בירך אותם ואיחל להם הצלחה בתפקיד. "אני מקווה כי הם יפעלו ויביאו לקירוב לבבות בעם ישראל. מערכת הבחירות הנוכחית הבליטה את הצורך בשינויים מהותיים במוסד הרבנות, והתחלנו לפעול לשם כך בחודשים האחרונים. בפעם הבאה יהיה רב ראשי אחד לישראל, כמו שיש רמטכ״ל אחד ונשיא אחד לישראל".

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) התייחס לעובדה כי הרב שמואל אליהו לא נבחר לבסוף לתפקיד, ואמר: "טוב שהגוף הבוחר הקשיב לאמירות הברורות של היועץ המשפטי לממשלה. חבריו הצילו את דמותה המוסרית של ישראל ומנעו ממנה להתבזות ולבחור בגזען חשוך למשרה ממלכתית ייצוגית".