הרפורמה בחברת החשמל יוצאת לדרך: סוף לחשמל חינם לעובדים?

אחרי שנים בהן הארגון מחדש במבנה חברת החשמל תקוע, הכריזו הבוקר נציגי הממשלה והעובדים על חידוש תוכנית הרפורמה בחברה. שר האנרגיה והמים הזהיר כי עובדים יפוטרו והטבת החשמל חינם תבוטל, ואילו יו"ר ההסתדרות עקץ את שר התחבורה על הרפורמה בנמלים ואמר כי היא "לא רצינית"

במסיבת עיתונאים משותפת הכריזו הבוקר (ג') משרד האנרגיה והסתדרות העובדים על הקמת ועדה מיוחדת שתציג את הרפורמה המדוברת בחברת החשמל. בראשות הוועדה יעמוד אורי יוגב, מי שהיה בעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר האנרגיה והמים סילבן שלום פתח וסיפר על מצבה הקשה של חברת החשמל. "כשהגעתי לתפקיד חשכו עיני ממה שראיתי. מצאתי חובות בגובה של 70 מיליארד שקלים ודירוג בינלאומי שירד בצורה דרמטית מ-AAA ל-BB. חייבים להציל את החברה הזאת ולמנוע את התמוטטותה. אני משוכנע שבאמצעות הרפורמה נקבל חברה תחרותית ויעילה", אמר השר.

השר שלום הרגיע ואמר כי למרות השינויים המשמעותיים במבנה החברה, שיכללו גם פיטורי עובדים, החברה תהיה בסוף במצב טוב יותר. "מדובר בצעדים לא פשוטים כמו צמצום מספר העובדים וביטול הטבות כדוגמת הטבת החשמל חינם בבתי העובדים שהפכה לסמל רע של חברת החשמל", אמר השר שלום.

"לא מתייחסים ברצינות לרפורמה שנבנתה בטיול עם הכלב"

"רפורמה לא רצינית", עיני וכץ (חדשות 2)

"בסוף התהליך כולו הצרכן ישלם פחות על החשמל, ויוקר המחייה ירד בעקבות הוזלת המים ומוצרים נוספים המיוצרים במפעלים גדולים, וקשורים כולם במחירי החשמל", הבטיח השר סילבן שלום ולא חסך בביקורת: "המצב אליו הגענו נוגע לכל המעורבים בחברת החשמל - ההנהלה, הרשות וקודמיי בתפקיד". בשל הטלת האחריות על עובדי החברה עצמה, הצהיר השר כי לרשות החשמל לא תהיה נציגות בוועדה שתגבש את הרפורמה.

למרות הוצאת נציגי הרשות מהוועדה, יו"ר ההסתדרות עופר עיני בירך על המהלך שנעשה בהסכמת ובשיתוף העובדים. "עד כה הייתה מדינות של החלשת חברת החשמל. הדרך היחידה להגיע לרפורמה אמיתית היא תוך הידברות עם העובדים".

בהמשך דבריו העביר עיני ביקורת מרומזת על שר התחבורה ישראל כץ, ועל הרפורמה שהוא מנסה להעביר בנמלי הים. יו"ר ההסתדרות התייחס להודעה שפרסם השר כץ בעמוד הפייסבוק שלו, בה סיפר כי חשב על הרפורמה בנמלים בזמן טיול עם כלב המחמד שלו. "רפורמה שנבנית בטיול עם הכלב צ'אבי, היא לא רפורמה שמתייחסים אליה ברצינות", אמר עופר עיני.

השר כץ לא התמהמה והגיב לעיני בעמוד הפייסבוק שלו: "עופר עיני ידידי אני מתפלא עלייך. למה להתנפל על צ'אבי, כלב כל כך נחמד, באמצע מסיבת עיתונאים בנושא החשמל? צ'אבי לא ארגן שביתות ברכבת, לא בתעופה ולא מאיים להשבית את הנמלים יחד עם אלון חסן ולגרום נזק של מיליונים רבים למשק". "תגלה מנהיגות ותתמוך ברפורמה בנמלים. אחר כך נשב כל הלילה בחוף, נספר בדיחות ונצחק. אם יש לך כלב - תביא. יהיה אחלה כייף", הוסיף השר.