המירוץ לרבנות הראשית: הרב אליהו עתר נגד וינשטיין

הרב שמואל אליהו, המתמודד לתפקיד הרב הראשי הספרדי, הגיש הבוקר לבג"ץ עתירה נגד היועץ המשפטי לממשלה, שבה הוא מבקש להורות לוינשטיין שלא להתערב בבחירות. עורך דינו של הרב: "התערבותו אינה ראויה ומשפיעה על הליך דמוקרטי כדת וכדין"

יומיים לפני הבחירות לרבנות הראשית - והמירוץ לתפקיד מתחמם: הרב שמואל אליהו הגיש הבוקר עתירה לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בבקשה להורות לו שלא להתערב במועמדותו לתפקיד הרב הספרדי הראשי. במקביל, ידון בג"ץ בעתירה הקוראת לפסול את הרב אליהו בשל התבטאויותיו השנויות במחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד אפרים דמרי, המייצג את הרב אליהו, אמר לחדשות 2 באינטרנט: "הגענו לבית המשפט לשני דברים - להתמודד מול העתירה שהגיש ח"כ פריג' ולהגיש עתירה למתן צו על תנאי נגד היועץ המשפטי לממשלה בעקבות הודעתו להרכב השופטים בעתירה של הרב אליהו, שלפיה הוא מתכוון להודיע לגוף הבוחר את עמדתו האישית לא משנה מה תהיה עמדתו של בית המשפט".

עו"ד דמרי הסביר כי וינשטיין הודיע שגם אם הרב אליהו יתמודד לתפקיד הרב הראשי באישור בית המשפט, הוא יתקשר לחברי הגוף הבוחר ויאמר להם שהרב אינו ראוי. "מטרת העתירה למנוע מהיועץ המשפטי או אנשים מטעמו לפנות לגוף הבוחר", אמר. "הוא משפיע בכך על הליך דמוקרטי ואנחנו אומרים לוינשטיין אם אתה חושב שהרב לא ראוי תפסול את המועמדות שלו, אבל אתה לא בית משפט ואנחנו כאן כדי שבית המשפט יקבע".

הרב אליהו: "אין לי בעיה עם ערבים"

הבוקר ידון הרכב של שלושה שופטי בג"ץ, בראשות נשיא העליון השופט אשר גרוניס, בעתירה של ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) נגד מועמדותו של הרב שמואל אליהו לכהונת "הראשון לציון", בשל התבטאויותיו. בין היתר נטען כי אליהו, רבה של העיר צפת, קרא שלא להשכיר דירות לערבים.

אתמול הגישה פרקליטות המדינה את עמדתה בעניין והשיבה כי יש לדחות את העתירה כיוון שהיא מוקדמת מדי. "המועד המתאים לבירור הטענות המועלות יהיה לאחר הליך הבחירות, אם וככל שהרב אליהו ייבחר לתפקיד הרב הראשי", הסבירו.

הרב אליהו הגיב בשבוע לראשונה בריאיון ב"מהדורה המרכזית" של חדשות 2 להודעת היועץ המשפטי לממשלה על כך שלא יוכל להגן על מועמדותו. "אני באמת מקווה שזה לא ניסיון של היועץ המשפטי להכפיף את התורה לייעוץ משפטי כזה או אחר", אמר אליהו. "יש עצמאות לרבנים והם צריכים לפסוק על פי ההלכה".

החלטתו של וינשטיין הגיעה בעקבות ציטוטיו של רב העיר צפת שהוגדרו גזעניים. "אין לי בעיה עם ערבים", הבהיר הרב אליהו בתגובה, "אני לא מרגיש כמו גזען. כל ערבי שמרגיש פה כמו תושב במדינה יהודית, אז אהלן וסהלן, ברוך הבא. אני מרגיש עם האזרחים הערבים של ישראל שגרים בגליל ממש נפלא. נפגשנו איתם הרבה פעמים, גם אצלי בבית. אירחנו אותם. אין שום עוינות".

ובכל זאת, הרב אליהו צוטט כמי שאומר לתושבי צפת כי אסור להשכיר דירות לערבים. "כל עוד היה מדובר בשוכרים בודדים פה ושם, זה בסדר גמור, גם על פי ההלכה", הוא הסביר. "אבל ברגע שבאה מסה שמאיימת להפוך את האופי של צפת לעיר מעורבת, אז נחלצו כל רבני העיר ואמרו - עד כאן".

"אולי הייתי מנסח את דבריי אחרת"

ציטוט נוסף מהעבר מייחס לרב אליהו את הטיעון שצריך לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת. הציטוט הזה - כך טוען הרב אליהו - הובא באופן חלקי לחלוטין. "בהמשך אמרתי 'חוץ מאלה שיוכיחו את נאמנותם לעם ישראל'. יש אנשים שמשרתים בצבא, בשירות לאומי, לא חותרים תחת המדינה, לא מסייעים למחבלים. יש מספיק דרכים להוכיח. אני לא צריך לכתוב את עשרת הדיברות".

אז האם בכל זאת הרב שמואל אליהו מתחרט על דבריו? "אולי הייתי מנסח אותם אחרת, אבל דבר שהוא הלכה אי אפשר להתחרט עליו", הוא טען. "אני באמת מתפלל להיות רב של כולם. דתיים, חילוניים, כולם, כל סוגי הדתיים, אפילו של האזרחים הערבים".