70 שנה של אהבה וזוגיות: מה הסוד?

הם הכירו לפני 70 שנה, התגברו על משולש רומנטי, חוסר פרגון מצד המשפחה ואפילו שירות משותף ב"הגנה". רות ומנשה בדר חוגגים 65 שנות נישואים ועדיין עושים הכול ביחד. הסוד? "להקשיב, לשמור על תקשורת טובה ולהתפייס"

"אהבה ממבט ראשון". רות ומנשה (משפחת בדר)

רות ומנשה בדר לא ממש מאמינים בסטטיסטיקה. הם גם לא מתרשמים משוקולדים בצורת לב או מזרי פרחים ענקיים לט"ו באב. בדיוק השבוע לפני 65 שנים עמדו השניים מתחת לחופה ונשבעו אמונים זה לזו. למרות לא מעט קשיים בדרך הם עומדים בהבטחתם. הסוד, הם מסכימים לגלות: הקשבה ותקשורת הדדית.

זה התחיל ב-1943. המקום: תל אביב. מנשה עלה לארץ מגרמניה לבדו, ורות, שהוריה השתקעו כאן עשור קודם לכן, הייתה כבר כמעט "צברית". "זו הייתה אהבה ממבט ראשון, אבל לא פשוטה בכלל", הם נזכרים.

את השניים ליוותה צלע שלישית. חבר נוסף בשם ארנסט, שהיה מאוהב גם הוא ברות עד מעל לראש. בסופו של דבר היה זה מנשה שכבש את לבה. ארנסט אומנם קיבל בהבנה את הזוגיות של השניים, אבל המקרה היה שונה עם משפחתה של רות. "הם לא ממש התלהבו מהעולה החדש שלא ברור איפה הוא גר", נזכרת רות, "וגם מהעברית שלו שהייתה משובשת ורצוצה".

"פעם הייתה רומנטיקה"

הסוד: תקשורת והקשבה (משפחת בדר)
הזוג הצעיר לא ממש התרשם מגלי ההתנגדות והמשיך בקשר. השניים אפילו שירתו יחדיו באותו הפלוגה של "ההגנה" ולקחו חלק בלא מעט משימות יוצאות דופן, שרק לאחר שנים הבינו את חשיבותן.

"פעם אחת ישבנו בבית קפה בכיכר דיזנגוף בתל אביב, כאשר המפקד דיווח על ניסיון פיגוע באזור שעלינו לסכל", הם משחזרים. "ישבנו שם במשך שבועיים מבלי שנדרשנו לפעול ונראה היה שהפעולה הסתיימה בהצלחה רבה".

רק מספר שנים לאחר שנישאו גילו בארוחה משפחתית שאביה של רות היה גם הוא ב"הגנה" והחביא נשק במקפיא של בית הקפה. "על הנשק הזה בעצם שמרנו במשך שבועיים וההתראה לפיגוע הייתה רק דרך להסוות את תפקידו של האב בהגנה ואת מקום המחבוא של הנשק", הם מספרים.

"פעם הייתה רומנטיקה" (משפחת בדר)

כחודשיים לאחר קום המדינה נישאו רות ומנשה בתל אביב." גרנו בחדר וחצי בבית הוריה של רות, אבל התעקשתי לשלם להם עד השקל האחרון", מספר מנשה. "שילמנו שכר דירה וקנינו את כל המוצרים בעצמנו. לא הסכמתי שזה יהיה בצורה אחרת". למרות הקשיים, זוכרים השנייה לטובה את התקופה. "זה היה הבית הראשון שלנו שהיה חמים ונעים", מדגישה רות, "מנשה היה נגר ואני ידעתי לתפור ויחד עיצבנו לנו בית".

עם השנים הם עברו לחולון וכיום הם מתגוררים במגדלי הים התיכון בבית בבת ים. "אנחנו עושים הכול ביחד", מציינת רות. מדי פעם הם נזכרים בערגה בתקופה ההיא. "פעם הייתה רומנטיקה, היו חיזורים. למרות שהחיזורים היו גלויים, האינטימיות והאהבה היו פרטיים ולכן גם מאוד מרגשים. היום כולם חולקים עם כולם הכל ואין שום דבר מיוחד שנשמר רק בתוך הזוגיות. חבל. המסתורין דווקא מוסיף עניין ומאפשר לזוג לחלוק משהו שהוא אך ורק שלהם", אומר מנשה.

אז איך שומרים על זוגיות לאורך שבעה עשורים? השניים מציעים טיפ: "כולם רבים ומתווכחים. זה חלק מהחיים. אחר כך יושבים ומדברים וסולחים. הסוד הוא להקשיב, לשמור על תקשורת טובה ובכלל הכי כיף זה להתפייס".