משבר הזהות של בן למחבל מורשע ולאם יהודייה

נימר אחמד מתמודד לאורך חייו עם משבר זהות עמוק. מצד אחד אביו הורשע במעשי טרור וברצח אזרחים יהודים ונידון ל-22 מאסרי עולם בשנות ה-70, ומן הצד השני אמו היהודיה שנאלצה לגדל אותו ואת אחותו לבדה. "היהודים טוענים שאני יהודי והמוסלמים שאני מוסלמי. למי להקשיב?" תוהה נימר

בשנת 1970 נעצר פאוזי נימר על ידי השב"כ בחשד כי היה מעורב בהוצאה לפועל של 22 פיגועי טרור נגד אזרחים ישראלים. אשתו, הוריו, אחיו ושכניו הוכו בתדהמה מכך שנימר ניהל לאורך השנים חיים כפולים. נימר היה ערבי ישראלי, שהתחתן עם יהודיה. הוא ובת זוגו גידלו שני ילדים וחיו באורח חיים יהודי-חילוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה הכל יצא ממך?", תהה ח'ר נימר אחמד, אחיו של פאוזי, לאחר שנלקח על ידי אנשי השב"כ לפני יותר מ-30 שנה, "אתה עשית את כל זה ואני לא ידעתי? הוא לא רצה שאני אדע מה הוא עשה. הוא היה מחביא את הנשק, שם אותו בסליק בבית בנהריה. הילדים היו קטנים ולא ידעו כלום".

חי חיים כפולים. פאוזי נימר (ערוץ 8)
נימר הורשע בבית המשפט במעשי טרור וברצח אזרחים יהודים ונידון ל-22 מאסרי עולם. לאחר שנאסר, אשתו המשיכה לגדל את שני ילדיהם. בנו של פאוזי, נימר ואחותו נשלחו על ידי אמם למוסד, ולאחר מכן עברה המשפחה להתגורר בקנדה.

"לא יהודי ולא ערבי - אני בן אדם"

כעבור מספר שנים, אביו של נימר יצא מהכלא והועבר לטוניס, שם הצטרף לפמלייתו ראש אש"ף יאסר ערפאת. עם התבגרותו של נימר, אביו יצר עמו קשר והשניים נפגשו לבסוף בטוניס, שם התקבל בכבוד מלכים בתור בנו של יד ימינו של ערפאת.

"לא יהודי ולא ערבי". נימר (ערוץ 8)
בשנים האחרונות עזבה אמו של נימר את קנדה ועברה להתגורר באשדוד. אביו, פאוזי, חלה באלצהיימר וכיום גר עם מטפל סיעודי בעזה. במהלך מבצע "עמוד ענן" נימר נאלץ להתמודד עם מצב בלתי אפשרי, בו ישראל הפציצה מבנים סמוך למקום מגוריו של אביו בעזה, בשעה שהחמאס ירה רקטות אל עבר אשדוד - שם אמו מתגוררת. "ישראל מפציצה את אבא שלי בעזה והחמאס מפוצץ את אמא שלי באשדוד", סיפר נימר עם קבלת העדכונים מהמבצע בכלי התקשורת.

בתור בן לאמא יהודיה ואבא ערבי נימר חש לאורך חייו את הפיצול בזהותו. "מצד אחד היהודים אומרים שאם אמא שלך יהודיה אז אתה יהודי, בעוד המוסלמים טוענים כי אם אבא שלך מוסלמי אז אתה מוסלמי. אז למי להקשיב? מי צודק? לרוב? אז זה המוסלמים. או שאולי להקשיב ליהודים שיותר וותיקים? שניהם טועים. אני לא זה ולא זה - אני בן אדם".