טרנד חדש: מאות שקלים כדי לגמול ילד מחיתול לפני הגן

עקב מחסור בכוח אדם בגנים, החלו באחרונה מוסדות החינוך העירוניים לפעוטות לדרוש כי הילדים יגיעו למקום כשהם אחרי גמילה מחיתולים. אלא שלא כל ההורים יודעים כיצד לעשות זאת ומוכנים לשלם מאות שקלים ליועצות גמילה שילוו אותם בתהליך

הורים שמבקשים לרשום את ילדיהם לגן נתקלים יותר ויותר בסירוב - אם הילד לא נגמל מחיתולים. בעקבות כך, החלה להתפתח תעשיית ייעוץ לגמילה מחיתולים והמחיר - מאות שקלים. אבל מתברר שלהורים אין ממש ברירה - והם משלמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על יועצות הנקה כבר שמענו, אבל הטרנד החדש הוא יועצות גמילה - שעולה לא מעט כסף. "זה עולה 600 שקלים. כולל פגישה חד-פעמית של שעה עם ההורים ואחר כך זמינות שלי לתמיכה בהורים עד שהתהליך נגמר", ציינה מרב מיליק, יועצת גמילה מחיתולים במרכז "אמפתיה".

חוק חינוך חינם לגילאי שלוש וארבע - אחת ממסקנות ועדת טרכטנברג - מחייב את הרשויות לקבל את הילדים בחינם לגנים העירוניים. ברוב המקרים יש גננת, סייעת ו-35 ילדים. אין די כוח אדם להחליף חיתולים. "אובייקטיבית זה קשה", אומרת מירית כהן, מנהלת אשכול גנים בן יהודה בתל אביב. "בתחילת הדרך נותנים 'סייעות הסתגלות' ויש הרבה מאוד פספוסים ואנחנו תומכים בזה, אבל התהליך צריך להתחיל בבית".

אמנם אין נוהל של משרד החינוך שאוסר על הגננות לקבל לגן העירוני ילדים שאינם נגמלים, אבל במשרד ממליצים למהר ולגמול מחיתולים. "זו בעיה. אם הילדה מגיעה עם טיטול לגן - היא תיפגע", אמרה נציגת רישום לגנים בעיריית תל אביב בשיחה עם חדשות 2. "היא תרגיש דחויה ולא יהיה לה נעים".