הרב אליהו: "אין לי בעיה עם ערבים"

הרב שמואל אליהו מגיב לראשונה על החלטתו של היועץ המשפטי וינשטיין לא להגן בבג"ץ על מועמדותו לתפקיד הרב הראשי. "אני מקווה שזה לא ניסיון שלו להכפיף את התורה לייעוץ משפטי כזה או אחר", אמר בריאיון לחדשות 2. והאם הוא מביע חרטה על ציטוטיו הגזעניים? "דבר שהוא הלכה אי אפשר להתחרט עליו"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע שלא יוכל להגן בבג"ץ על מועמדותו של הרב הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו, לתפקיד הרב הראשי לישראל. הערב (ד'), הרב אליהו מגיב לראשונה. "אני באמת מקווה שזה לא ניסיון של היועץ המשפטי להכפיף את התורה לייעוץ משפטי כזה או אחר", אמר אליהו בריאיון לחדשות 2. "יש עצמאות לרבנים והם צריכים לפסוק על פי ההלכה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החלטתו של וינשטיין הגיעה בעקבות ציטוטיו של רב העיר צפת שהוגדרו גזעניים. "אין לי בעיה עם ערבים", הבהיר הרב אליהו בתגובה, "אני לא מרגיש כמו גזען. כל ערבי שמרגיש פה כמו תושב במדינה יהודית, אז אהלן וסהלן, ברוך הבא. אני מרגיש עם האזרחים הערבים של ישראל שגרים בגליל ממש נפלא. נפגשנו איתם הרבה פעמים, גם אצלי בבית. אירחנו אותם. אין שום עוינות".

ובכל זאת, הרב אליהו צוטט כמי שאומר לתושבי צפת כי אסור להשכיר דירות לערבים. "כל עוד היה מדובר בשוכרים בודדים פה ושם, זה בסדר גמור, גם על פי ההלכה", הוא הסביר. "אבל ברגע שבאה מסה שמאיימת להפוך את האופי של צפת לעיר מעורבת, אז נחלצו כל רבני העיר ואמרו - עד כאן".

"אולי הייתי מנסח את דבריי אחרת"

ציטוט נוסף מהעבר מייחס לרב אליהו את הטיעון שצריך לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת. הציטוט הזה - כך טוען הרב אליהו - הובא באופן חלקי לחלוטין. "בהמשך אמרתי 'חוץ מאלה שיוכיחו את נאמנותם לעם ישראל'. יש אנשים שמשרתים בצבא, בשירות לאומי, לא חותרים תחת המדינה, לא מסייעים למחבלים. יש מספיק דרכים להוכיח. אני לא צריך לכתוב את עשרת הדיברות".

אז האם בכל זאת הרב שמואל אליהו מתחרט על דבריו? "אולי הייתי מנסח אותם אחרת, אבל דבר שהוא הלכה אי אפשר להתחרט עליו", הוא טען. "אני באמת מתפלל להיות רב של כולם. דתיים, חילוניים, כולם, כל סוגי הדתיים, אפילו של האזרחים הערבים".