"היינו מלאים ועכשיו כל ההזמנות בוטלו"

בעלי הצימרים בצפון הארץ משלמים שוב את מחיר ההסלמה בגזרה ורושמים עשרות ביטולים של הזמנות לסוף השבוע הקרוב. לצד האכזבה וספיגת ההפסדים, מבינים בעלי העסקים את החששות ומשתדלים להקל על אורחיהם בהליכי הביטול. "גם אני לא הייתי מציע כרגע לאנשים לבוא, חשוב לי שהאורחים שלי ירגישו בטוחים", סיפר אחד מהם

"אנשים פוחדים להגיע", ארכיון (חדשות 2)

התחממות הגזרה הצפונית מביאה איתה כצפוי גל ביטולים של חופשות מתוכננות. בעלי הצימרים באזור מדווחים על עשרות הודעות ביטול שכבר התקבלו מצד לקוחות שהזמינו מקומות לינה לסוף השבוע הקרוב. "הצימרים שלי יהיו ריקים עכשיו", סיפר בעל צימרים מקומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא רק באתר החרמון יתאכזבו בסוף השבוע מנוכחות דלילה של מבקרים. ביישוב מרגליות הסמוך כבר רושמים עשרות ביטולים של הזמנות צימרים. "ברגע שהתחיל השלג התחילו גם הזמנות חורף, אבל אחרי האירועים האחרונים כולם פשוט ביטלו", סיפר אבנר שפירא מהיישוב מרגליות. "אני עדיין לא יודע מה לומר למי שרוצה להגיע. אני מציע שיתקשרו מחר בבוקר לברר, כי יכול להיות שאנו עוברים למצב של מלחמת התשה".
 
עדכונים על המצב פורסמו גם באתרי השכרת הצימרים באינטרנט, שם הבטיחו כי מתוך התחשבות בחששות הנופשים, מי שייאלץ לבטל את חופשתו בשל הסלמה משמעותית במצב – יזוכה בעלות החופשה, גם אם כבר ניצל את ההזמנה.
 
בנוסף להפסד כתוצאה מביטולי ההזמנות, רבים מבעלי הצימרים מזכים את בעלי ההזמנות גם מדמי הביטול עצמם. "יש לנו כבר ארבעה ביטולים, והמטיילים אומרים שהם מפחדים להגיע", סיפר חיליק דהן, ממצוק עורבים שבצפון רמת הגולן, שהפסיד בימים האחרונים כ-12 אלף שקלים. לצד ההפסד הכלכלי מבין דהן ללבם של הנופשים, מאחר והוא עצמו נפצע בשירות מילואים במלחמת לבנון השנייה. "גם אני לא הייתי מציע כרגע לאנשים לבוא", אמר. "למרות שיש ממ"ד 20 מטרים מהצימר ובאזור אנחנו מאוד ערוכים, חשוב לי שאם האורחים שלי יגיעו הם ירגישו בטוחים".
 

המראות שמהם חששו בצפון. זירת התקיפה הבוק (חדשות 2)

"שכל אחד יפעיל שיקול דעת"
 
מאיר (כושי) לוי, מנהל החברה הכלכלית במועצה האזורית גליל עליון הוסיף: "יש ביטולים מחששות של אנשים להגיע בסוף שבוע הזה וגם. זה קורה בכל הצימרים ואתרי הנופש, ולא רק באלה שצמודים לגדר".

"אנשים התקשרו היום ופשוט דחו את החופשה", סיפר לחדשות 2 Online שפי מור, מנהל התיירות במרום גולן. "יש כאלה שבודקים עד כמה האירועים קרובים אלינו, אנחנו ממליצים שכל אחד יפעיל את שיקול דעתו אבל אנחנו ממשיכים כרגיל ואין שום הנחיות יוצאות דופן שקיבלתי".
 
אחת המבטלות היא דנה מתל אביב, שהייתה אמורה לנסוע עם חברים לטיול ביום שישי הקרוב. "רציתי לבוא למרות המתיחות האחרונה, אבל מה שקרה בבוקר פשוט לא מאפשר את זה כי זה מסוכן, אני מקווה שהאירועים האלה יסתיימו מהר ונוכל להגיע לטייל באזור הכי מדהים בישראל". לדבריה, ייתכן ואם המצב יירגע היא תגיע בכל זאת.