צום ט' באב: המוני מתפללים בכותל לזכר החורבן

אמש החל צום תשעה באב לציון חורבן בתי המקדש. אלפי מתפללים החלו להגיע כבר עם תחילת הצום לרחבת הכותל, קראו את מגילת איכה ואמרו קינות לזכר החורבן והיציאה לגלות. גם הבוקר נמצאים במקום מתפללים רבים

זוכרים, מתפללים ומתאבלים על החורבן: אמש החל צום תשעה באב לציון חורבן שני בתי המקדש. אלפי מתפללים הגיעו גם הבוקר (ג') לרחבת הכותל המערבי בירושלים לקריאת מגילת איכה ואמירת קינות. בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים שידור ישיר מרחבת הכותל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם שקיעת השמש אתמול, החל הצום - ומתפללים רבים נאספו ברחבת הכותל. מתפללים נוספים נאספו בטיילת שרובר שמשקיפה על העיר העתיקה. גם בית הכנסת הגדול בירושלים התמלא במתפללים המציינים את יום האבל של העולם היהודי. בעוד התפילות מתקיימות, סמוך לשער שכם הפגינו כ-150 ערבים כשהם מניפים דגלי פלסטין נגד עליית יהודים למתחם הר הבית. אחד מהם נעצר.

על פי פקודות חוק העזר העירוני, נאסרו אמש פתיחתם של בתי עינוגים כמו בתי קולנוע, תיאטראות, קניונים ומסעדות. היום רוב בתי העסק יהיו פתוחים, אולם לא יתקיים מסחר בבורסה והבנקים יהיו סגורים.

הצום שהחל אמש יימשך עד לשקיעת השמש. בירושלים ובבאר שבע הוא יסתיים בשעה 20:15, בתל אביב ב-20:17 ובחיפה ב-20:20. מגן דוד אדום ומשרד הבריאות ממליצים לצמים שלא להתאמץ יתר על המידה במהלך הצום, לנוח, להימנע מפעילות גופנית ולשהות במקומות ממוזגים.

מתאבלים על חורבן בתי המקדש והיציאה לגלות

תשעה באב, החל היום, הוא התאריך העברי שבו נחרבו שני בית המקדש - הראשון בשנת 586 לפני הספירה והשני בשנת 70 לספירה. שני בתי המקדש נבנו בהר הבית בירושלים, על אבן השתייה שבו מל אברהם את בנו יצחק. חורבן שני הבתים לווה באובדן הריבונות היהודית בישראל, בהרג המוני וביציאה לגלות.

חורבן הבית הראשון הוביל לגלות בבל שנמשכה מאות שנים, עד הצהרת כורש וחזרת היהודים לארץ וחורבן בית שני בידי הרומאים הוביל לחורבן היישוב היהודי בארץ למשך 1900 שנים - עד הקמת מדינת ישראל.

במסורת היהודית, נחשב תאריך ט' באב לתאריך מועד לפורענות, כשרבים מהאירועים הטראומתיים ביותר בתולדות עם ישראל אירעו ביום זה. ביניהם, הגזרה על השהיית הכניסה לארץ ישראל למשך ארבעים שנה ומוות לכל הדור שיצא ממצרים, נפילת העיר ביתר - אקורד הסיום של כשלון מרד בר כוכבא וגירוש יהודי ספרד.