אחרי חמש שנים במסתור: סרבן הגט נעצר

בעלה של ד', שירד למחתרת בעקבות סירובו העיקש לתת לה גט - נתפס בשבוע שעבר לאחר תקופה ארוכה שבה הסתתר וסירב להגיע לדיוני הגירושין. בעקבות המעצר, הוא הובא בעל כורחו לדיון בבית הדין הרבני כשהוא אזוק. "עלינו על עקבותיו מספר פעמים וברגע האחרון הוא הצליח לחמוק לנו", סיפר ראש אגף העגונות בבתי הדין הרבניים

סרבני גט הם אחת מהתופעות הסבוכות והקשות שאיתן מתמודדות נשים יהודיות. גם בתי הדין הרבניים, עושה רושם, חסרי אונים מול אותם גברים, המוכנים לעשות כמעט הכל כדי לא לתת גט. בשבוע שעבר, אחרי שנים של חיפושים, נעצר סרבן כזה. כעת מקווה אשתו, כי הצעד הזה יקרב אותה לגט המיוחל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם אחרי שנים של חיפושים, בעלה של ד' אינו מוכן לתת לה את הגט המיוחל. "בדיון הראשון בנושא, שנערך בשנת 2009", אמרה, "היה הסכם גירושין והגט נקבע למספר ימים לאחר מכן - והוא כבר לא רצה לתת".

ד' היא מסורבת גט. אחת מני רבות. לפני כחמש שנים הנישואים עלו על שרטון והיא ובעלה החליטו "לפרק את החבילה". אבל אז, בלי התראה מוקדמת - הדברים השתנו. "קבעו דיונים והוא פשוט לא הגיע", סיפרה. בעלה של ד' ירד למחתרת, החליף זהויות, עבר מדירה לדירה ומעיר לעיר. הכל - רק לא לתת לה גט.

האישה העגונה: "כל כך שמחתי ששמעתי שתפסו אותו"

וכך, היא עברה כמו נשים רבות, לטיפול אגף העגונות בבתי הדין הרבניים. "מדובר בפרק זמן ארוך במיוחד", ציין הרב אליהו מימון, ראש אגף עגונות בבתי הדין הרבניים. "זה איש שהייתה לו קהילה תומכת לכל אורך הדרך. משפחה עשירה וחזקה שעזרה לו איפה שהוא רק רצה להיות. עלינו על עקבותיו מספר פעמים וברגע האחרון הוא הצליח לחמוק לנו".

תוכל להמשיך בחייה? ד' (חדשות 2)

בשנים האחרונות ערכו אנשי האגף מעקבים וחקירות סמויות ובשבוע שעבר זה הסתיים במעצר. "במהלך יומיים ראינו אותו עובר", תיאר ויקטור סננס, חוקר פרטי שעקב אחרי הבעל. "המעצר לא התאפשר בגלל סיבות טכניות ולכן אנו מחכים". זמן קצר לאחר מכן - חלף הבעל ונאזק.

"כל כך שמחתי ששמעתי שתפסו אותו", סיפרה אשתו. בסוף השבוע שעבר הגיע בעלה של ד' בעל כורחו לדיון בית הדין הרבני כשהוא אזוק. גט הוא עדיין לא היה מוכן לתת, אבל עכשיו, כשלא רק היא עצורה מלהמשיך בחייה - היא כבר רואה את הסוף.

ארגון "יד לאישה" - המסייע לנשים עגונות בייצוג משפטי בבתי הדין הרבניים - 1800-200-380