הפגנות אלימות נגד תכנית יישוב הבדואים: 14 נעצרו

אחרי הדיון הסוער בכנסת, המחלוקת על הסדרת ההתיישבות הבדואית מגיעה לרחובות. אלפי מפגינים השתתפו בהפגנות בגליל ובנגב נגד תוכנית פראוור. כמה מאות מפגינים חסמו כבישים בגליל התחתון ופונו על ידי המשטרה. שישה שוטרים נפצעו קל בסכנין

אישור התכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב ממשיכה להסעיר את המגזר הערבי. בהפגנות אלימות בצפון ובדרום היום (ב') נחסמו צירי תנועה, נעצרו 14 מפגינים וכמה שוטרים נפצעו קל מיידוי אבנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות הקריאה של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל להשבית את המגזר הערבי משעות הבוקר יצאו מאות צעירים פעילים לרחובות. ההפגנה האלימה ביותר התקיימת בצומת יובלים שבגליל התחתון, בכניסה לסכנין. שם מאות צעירים חסמו את הכביש ויידו אבנים לעבר השוטרים, 6 שוטרים נפצעו קל ו-14 מפגינים נעצרו. הכביש נפתח לתנועה על ידי המשטרה.

הפגנה נוספת נערכה בכביש 65 בכניסה לאום אל פאחם. 300 מתושבי ואדי ערה חסמו את הכביש המוביל מזכרון יעקב למגידו. לאחר שנכשלו ניסיונות ההידברות עם ראשי המפגינים, המשטרה השתמשה בפרשים ובגז מדמיע כדי לפנות את המפגינים מהכביש ולפנות את ציר התנועה.

גם הערבים וגם ח"כים מהימין מתנגדים לתכנית

התכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, המכונה מתווה פראוור, נועדה לפתור בעיה שמלווה את ישראל מיום הקמתה - ההתנגשות בין אורח החיים הבדואי לבין זה הישראלי. היישובים שהקימה הממשלה למען הפזורה הבדואית בנגב לא מאכלסים את כל התושבים, וחלק ניכר מהתושבים מתגוררים ביישובים ארעיים לא תשתיות הולמות של מים, חינוך וחשמל.

ההפגנה בוואדי ערה, אחר הצהריים (אנואר אמארה)

המתווה כולל "הלבנת" חלק מהיישובים הלא חוקיים שהבעלות עליהם תועבר ממנהל מקרקעי ישראל ליישובים החדשים, ופינוי היישובים המבודדים והעברת התושבים ליישובים מוסדרים. המתווה מעורר התנגדות עזה גם בקרב ח"כים בימין וגם בקרב ערביי ישראל.

האזרחים הערבים טוענים, כי התכנית נועדה לנשל אותם מאדמה עליה הם יושבים במשך שנים, ותכפה עליהם אורח חיים שאינו עולה בקנה אחד עם המסורת שלהם. חברי כנסת מהימין טוענים כי המתווה מעביר קרקעות מדינה לאוכלוסייה שהשתלטה עליהם באופן לא חוקי.