פשקעוויל: "עשו לכל חרד"ק חרקירי"

כרזה שהופצה היום בשכונת רמת שלמה בצפון ירושלים קוראת לפגיעה בחיילים חרדים – כך טוענת עמותת חדו"ש, שהגישה תלונה במשטרה. מספר הטלפון שהושאר על גבי הפשקעוויל מוביל למערכת לניתוב שיחות ובה האפשרות: "לדיווח על בחור או אברך שהתגייס או מתפתה להתגייס - נא להקיש 5". חדו"ש: "מי שמסית להרוג חיילים - טרוריסט"

האם חלקים בציבור החרדי מגבירים הילוך במלחמתם נגד החיילים חובשי הכיפות? לאחר שלוש תקריות שבהן הותקפו חיילים דתיים על ידי חרדים בתוך שבוע, הופץ היום (ב') בשכונת רמת שלמה בירושלים פשקעוויל, תחת הכותרת "מבצע חרד"קירי", הקורא "לעשות לכל חר"דק וחרד"ק באשר הוא, חרקירי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עמותת חדו"ש (לחופש דת ושוויון) הגישה תלונה במשטרה בעקבות הפצת הפשקעוויל, בחשד לאיומים על חייהם של חרדים המשרתים בצה"ל. בשיחה שערכו בעמותה לאחד ממספרי הטלפון שצורפו למודעה, התקבל מענה של ארגון "מבצר - המרכז להגנה מבעיות גיוס". מהעמותה נמסר כי מספר הטלפון של ארגון מבצר מוביל למערכת לניתוב שיחות, שכוללת בין היתר את האפשרות הבאה: "לדיווח על בחור או אברך שהתגייס או מתפתה להתגייס - נא להקיש 5".

"בכל עיתות היום יהיו מזומנים אנ"שים (אנשי שלומנו) עיתיים, בכל אתר ואתר בארה"ק (ארץ הקודש) לקיים בהידור ובמסירות נפש קנאת פנחס של ויקח רֹמח בידו [...] עד אשר יתמו מח"טיאי הרבים, בגדר בל יראה ובל ימצא ולא יוסיפו לעשות עוד כדבר הזה בכרם בית ישראל", נכתב בפשקעוויל.

"חוק הגיוס - הכרזת מלחמה"

בהקדמה לקריאה לפעולה נכתב בפשקעוויל: "ואין צר צורר בימינו אלא שלטון הרשע ושלוחיו החרד"קים העושים מעשה זמרי בהיותם במחיצת בנות מבין בצבא הציוני". בסוף המסמך מצורפים דרכי התקשרות, תחת הכותרת: "המוכנים למסור נפשם לצאת למלחמת הקודש".

"לאור גל האלימות נגד חיילים חרדים, יש צורך בפעולה נמרצת וחד משמעית כדי למנוע פצועים והרוגים", אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב. "מי שמסית להרוג חיילים הוא טרוריסט לכל דבר וכך יש לנהוג בו".

חבר הכנסת ישראל אייכלר (יהדות התורה) התייחס היום לתקיפות החיילים האחרונות ולטענה לפיה קולם של בכירים בציבור החרדי אינו נשמע נגד הפעולות האלימות. "מובן מאליו שיהודי חרדי מגנה כל אלימות, ובוודאי נגד חיילים", אמר והסביר: "הבעיה המרכזית פה היא שאנחנו הנאשמים במקום שנהיה המאשימים. יאיר לפיד, שהוא ראש הממשלה בפועל, הכריז מלחמת תרבות נגד החרדים ואני חש שנוצרו שני עמים עוינים". בהמשך פנה אייכלר לציבור: "אל תתנו למציתי האש, גם מהשוליים שלנו וגם מהפסגה שלכם, לעשות מלחמה. אם חוק הגיוס יעבור - זו תהיה הכרזת מלחמה", הזהיר.

חייל חרדי התחזה למותקף בירושלים

ההתכתבות בקבוצת ה"ווטסאפ" (חדשות 2)
במקביל דווח היום על פרובוקציה שמאחוריה עומד דווקא חייל חרדי, בשכונת בית ישראל בירושלים. שעות לאחר שהותקף שם אתמול חייל חובש כיפה, הגיע למקום חייל חרדי, תושב שכונת רמת שלמה כשהוא מלווה במספר חבריו.

מהדיווח עולה כי חבריו של החייל התגודדו סביבו והחלו לקרוא לעברו קריאות "חרד"ק" (חרדי קל דעת), לכאורה על מנת להתסיס את הקהל ברחוב. עוד עולה כי מספר עוברי אורח אכן הצטרפו לקריאות, אך במקביל הבחינו אחרים כי מדובר בפרובוקציה והתרחקו מהמקום.

במהלך כל התקרית התכתבו החברים בקבוצת "ווטסאפ" משותפת, ועודדו אחד את השני להמשיך במעשיהם. בין היתר כתב אחד מהם "חחח הולך פה צחוקים", ואחר כתב לו: "יאללה, שיתחילו לתקוף אותך". לבסוף הגיע כוח משטרה למקום ו"חילץ" את החייל ללא פגע. מהמשטרה נמסר בתגובה כי החייל הוצא מהשכונה ללא פגע וכי לא הותקף.

בהכנת הכתבה השתתף יוסי זילברמן