ט' באב: מתי נסגרות החנויות ולמה בכלל צמים?

עם שקיעת החמה ייכנס צום תשעה באב לזכר חורבן בית המקדש הראשון והשני. מה בדיוק מציינים היום? מה הכוונה ב"שנאת חינם"? מדוע צמים ומתי נסגרות החנויות? הרב מוני אנדר מצעירי אגודת חב"ד עם התשובות

תשעה באב: על מה ולמה? (רויטרס)

מה מציינים בתשעה באב?

תשעה באב הוא התאריך העברי בו נחרב פעמיים בית המקדש: בית המקדש הראשון בשנת 586 לפני הספירה, ובית המקדש השני בשנת 70 לספירה, דבר שסימל את היציאה לגלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסורת היהודית, נחשב תאריך ט' באב לתאריך מועד לפורענות, כשרבים מהאירועים הטראומתיים ביותר בתולדות עם ישראל אירעו ביום זה. ביניהם, הגזרה על השהיית הכניסה לארץ ישראל למשך ארבעים שנה ומוות לכל הדור שיצא ממצרים, נפילת העיר ביתר - אקורד הסיום של כשלון מרד בר כוכבא וגירוש יהודי ספרד.

יחד עם זאת, בתוך המחלה טמונה כבר התרופה, ועל פי הקבלה בתשעה באב ירד לעולם גם ניצוצו של המשיח, שעתיד לגאול את ישראל ולבננות את בית המקדש השלישי.

אילו מנהגים מקיימים בתשעה באב, ומדוע צמים בו?

בתשעה באב חלים כל העינויים הנוהגים ביום הכיפורים ובאים למעט את הנאות האדם: איסור אכילה ושתייה; איסור רחיצה; איסור נעילת הסנדל (נעליים או סנדלים עשויים עור) ואיסור קיום יחסי אישות. בתשעה באב קוראים "קינות" - פרקי שירה ופיוט נוגעים ללב המתארים בשפה מרגשת ומצמררת את אווירת החורבן והאסון.

ליל תשעה באב ומחצית מיומו הם גם פרק הזמן היחיד בשנה (!), שבו אסור ללמוד תורה. התורה נחשבת לדבר מתוק ומשמח, ומפני העצב הרב שאנו שרויים בו ביום זה על החורבן, אסרו חז"ל גם ללמוד תורה, מלבד בפרקי לימוד מיוחדים המספרים על תקופת החורבן או אבלות.

מהי תקופת "בין המצרים"?

שלושת השבועות שלפני תשעה באב נקראים ימי "בין המצרים". ימים שמנקזים לתוכם את כל סאת סבלו של העם היהודי במרוצת הגלות. כל הצרות שקורות לעם ישראל במרוצת השנים, החל מלפני אלפי שנים ועד הכותרות של השבוע האחרון, מקורם בגלות שהחלה לפני אלפי שנים באותן שלושה השבועות.

בתקופה זו אין עורכים חתונות, אין שומעים מוזיקה, נוהגים שלא להסתפר, ממעטים בטיולים ונסיעות, לא רוכשים דברים חדשים ומשתדלים שלא לחתום על חוזים. מראש חודש אב גם אין הולכים לים, אין שותים יין ואין אוכלים בשר. ממש כמו באבל משפחתי על קרוב משפחה יקר.

מטרתם של ימי האבל של בין המצרים היא להחדיר לתודעה את תחושת חוסר השלמות בחיינו. גם אחרי אלפיים שנה אנו מוסיפים להתאבל על חורבן בית-המקדש, כי אין לנו גאולה אחרת ואין לנו חיים אחרים.

למה כל כך חשוב לציין משהו שקרה לפני כל כך הרבה שנים?

מספרים על נפוליאון בונפרטה שיצא פעם בליל תשעה באב לשוטט ברחובות פריז ונכנס לרובע היהודי, שם ישבו התושבים על הארץ והתאבלו על חורבן המקדש. המצביא הצרפתי השתומם על המנהג המוזר של היהודים ופנה לאחד מזקני הקהילה בבקשה להסבר על משמעות היום.

הזקן הסביר כי העם היהודי אבל על חורבן בית המקדש ופוליאון התעניין לפני כמה שנים קרה המקרה. השיב לו האיש "לפני יותר מ-2,000 שנה". התרשם נפוליאון ואמר: "רק עם שיכול לבכות על מאורע שאירע לפני 2,000 שנה בכזו התרגשות, מסוגל גם לשרוד את אותן 2,000 שנים ולזכות לתקומה".

האם יש הבדל במנהגים בארץ ובחו"ל, בין ספרד ואשכנז?

בני עדות המזרח נוהגים לקיים חלק מהמנהגים שהוזכרו בסעיף הקודם, כמו האיסור לאכול בשר, רק בשבוע שבו חל תשעה באב עצמו, ולא לכל אורך תקופת בין המצרים.

מה הכוונה ב"שנאת חינם"?

אנו מרבים לנקוט היום בתקשורת במושג "פשע שנאה". פשע שהמניע היחיד לקיומו הוא שנאה. גם בשפה היום יומית שלנו אנו מרבים להשתמש בביטוי "אני ממש שונא אותו" או "אני לא יכולה לסבול אותה". הדרגה הקשה ביותר של שנאה, היא כזו שאפילו לא ניתן למצוא לה צידוק או נימוק. היא שנאה ממש "טהורה".

חז"ל אומרים בית המקדש הראשון חרב בשל שלושה חטאים שחטאו ישראל באותו הדור: עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים. לעומת זאת, בזמן הבית השני עסק עם ישראל בלימוד התורה ובקיום המצוות וגמילות חסדים. ואף-על-פי-כן חרב גם הוא. מדוע? מפני שהייתה בזמנם שנאת חינם. האנשים היו צרי עין אחד כלפי השני, ולא היססו לפגוע האחד באחר. ללמדנו ששקולה שנאת חינם כנגד שלוש העברות הקשות ביותר.

בהזדמנויות רבות קרא הרבי מליובאוויטש להרבות מאד באהבת חינם, כדי לתקן את המעוות שגרם לחורבן הבית השני, וכך נזכה בקרוב ממש לבנין בית המקדש השלישי.

ממתי עד מתי צמים?

הצום מתחיל בשעת השקיעה של ליל ט' באב - 19:45 באזור המרכז, ומסתיים בצאת הכוכבים של מוצאי ט' באב - 20:14 באזור המרכז. 

מתי נסגרים בתי העסק?

בישראל מוגדר יום זה כיום אבל רשמי, ולכן בתי העסק והעינוגים פועלים במתכונת מצומצמת. בכנסת חוקק חוק "איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב", הקובע כי רשות מקומית מוסמכת להתקין חוק עזר שיאסור קיום עינוגים ציבוריים או פתיחת בתי אוכל בליל הצום.

סניפי מגה בעיר ומגה בול ייסגרו הערב בשעה 19:00.

ברשת שופרסל: סניפים במגזר החרדי ייסגרו בשעה 17:00, סניפים במגזר הדתי, במרכזי קניות שנסגרים מוקדם ובמקומות בהם קיים חוק עזר עירוני ייסגרו ב-19:00. שאר הסניפים פועלים כרגיל.

מ"רמי לוי - שיווק השקמה" נמסר: "בערב תשעה באב סניפינו יסגרו בשעה 19:00. ביום שלישי, תשעה באב, הסניפים יהיו פתוחים כרגיל".