המחאה החברתית חזרה לרחובות תל אביב

במלאת שנתיים למחאה החברתית הגדולה של יולי 2011, שבו הפעילים להפגין בכיכר הבימה, סמוך לשדרות רוטשילד בתל אביב. אלפי מפגינים הגיעו למקום שם הם מציינים בין השאר שנה למותו של משה סילמן ז"ל שהצית עצמו בהפגנה בתל אביב

אלפי מפגינים הגיעו הערב (מוצ"ש) לכיכר הבימה בתל אביב בכדי לציין שנתיים למחאה החברתית של קיץ 2011. המפגינים קוראים לצדק חברתי ושינוי תפיסתי שמעמיד את האזרח במרכז ולא את בעלי ההון - כך לדברי המארגנים. "זאת לא יוזמה חדשה", הבהירה דפני ליף, יוזמת המחאה של קיץ 2011, "זאת אותה מחאה". את הצעדה וההפגנה העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגינים נשאו שלטים בגנות נתניהו, לפיד ובנט, וחזרו על הקריאות הישנות - "הון, שלטון - עולם תחתון", "ביבי+לפיד = מורסי" ו"מדינה של טייקונים". "אנחנו מתבגרים ורואים מה קורה - הממשלה התחלפה, הפוליטיקאים רכבו על גל המחאה אל תוך הכנסת כששר האוצר בראשם. הם הבטיחו הבטחות אבל עושים את ההיפך, ובינתיים אנשים קורסים כלכלית", אמרה ליף.

ברחובות אפשר היה לראות את הפרצוםים המוכרים מהשנתיים שעברו. הפעיל החברתי צ'רלי ביטון שמחה כבר עם תנועת הפנתרים השחורים בתחילת שנות השבעים אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "אני מפגין כבר מילדות, זה החיים שלי ואין לי דרך אחרת".

המפגינים בתל אביב, הלילה (עזרי עמרם)

המפגינים זוכרים את סילמן, הערב (מירב פולק שלזינגר)

"הממלשה הזאת גרועה מקודמותיה, ניאבק בה יום ולילה ברחוב עד שיבינו שחייבים להוריד מסים", הוסיף ביטון, ושלח גם איום: "אם צריך נשבית את המדינה".

גם רגב קונטס ממובילי המחאה החברתית בקיץ 2011 נשמע נרגש ולוחמני. "תענוג לראות שלאנשים עדיין אכפת והם יוצאים לרחובות, הראינו שאנחנו לא מוותרים, אפילו אם מדובר בכמה אלפים", הוא אמר לחדשות 2. "זהו יום חגיגי, יצרנו מסורת, חג ראשון שנוצר על ידי העם עבור העם - 'חג הצדק החברתי של ה-14 ביולי".

המפגינים בכיכר הבימה, הערב (ירדן מן, MAKO)

חזרו לכיכר (הבימה),הערב (ירדן מן, MAKO)

הערב: המחאה חוזרת? (רויטרס)

אל הבמה המאולתרת שהוקמה עלו בזה אחר זה דפני ליף, ושורה של נואמים ופעילים חברתיים. את מירב תשומת הלב משך דווקא פעיל ליכוד מזה 52 שנים שמתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה ויושב ראש מפלגתו בנימין נתניהו לכל תשואות ההמונים.  

שלוש צעדות מחאה - הפגנה אחת

כאמור אלפי בני אדם התקבצו עם צאת השבת בכיכר הבימה בתל אביב, וכמות קטנה יותר בגן התקווה בדרום העיר. לאחר המתנה של כשעה יצאו המפגינים במקביל לכיוון רחוב קפלן, שם קיימו הפגנה שבסופה השאירו משמרת מחאה עד לשעות הבוקר מחר - ה-14 ביולי.

שתי צעדות, זאת מדרום העיר וזאת מהמאהל אשר הוקם סמוך למחתם רכבת ארלוזרוב יצאו לקפלן לזכרו של משה סילמן ז"ל, שהצית את עצמו לפני שנה בדיוק, באירועי השנה למחאה החברתית של 2011. "משה סילמן הוא קורבן של ביבי ושטייניץ, ואם הוא היה פה הוא היה אומר שגם של לפיד", ציינה הפעילה החברתית שיר נוסיצקי.

משה סילמן ז"ל (פייסבוק)

המפגינים חוסמים את נתיבי איילון, הלילה (עזרי עמרם)

אחרי ההפגנה בקפלן - המפגינים חסמו את התנועה בנתיבי איילון

עשרות מפגינים יצאו בתום ההפגנה הגדולה לכיוון נתיבי איילון. הם ירדו מכיוון מחלף השלום לכביש לכיוון דרום וחסמו את התנועה, השוטרים אפשרו להם להפגין על הכביש הראשי וכעת הם צועדים לכיוון צפון - מחלף ארלוזרוב. במשטרה מדגישים כי הם אפשרו למוחים להביע את דעתם ולא היו אירועים או תקריות מיוחדות בין המפגינים למשטרה. עם זאת, מפגין אחד נעצר בשל זריקה של לבנה על זגוגית בנק.