חקירת הטרגדיה בחצבאני הבוקר: "הגבר שטבע למוות היה בלי חגורת הצלה"

מחקירה ראשונית של הטביעה הקטלנית בנחל שניר (החצבאני) עולה כי הגבר שטבע למוות עלה לקיאק בלי חגורת הצלה. ההרוג, תושב רחובות בן 47, נלכד דקות ארוכות מתחת לקיאק לאחר שהתהפך, חולץ כשהוא ללא הכרה וצוות מד"א נאלץ לקבוע את מותו

לאחר האסון בצפון, המשטרה החלה בחקירה של האירוע. ככל הנראה הגבר שטבע למוות לא לבש חגורת הצלה כשהקיאק התהפך, ומהחברה המפעילה את שיט הקיאקים נמסר כי ההרוג וכל בני משפחתו הצהירו כי אין סיבה רפואית שתמנע מהם לשוט במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מבדיקה שערכה המשטרה עולה כי בשעת ההתהפכות, ההרוג לא לבש חגורת הצלה. לא ברור אם הוא כלל לא עלה איתה לקיאק, או האם הוא לבש אותה בתחילת השיט ולאחר מכן הוריד אותה. בכל מקרה הנחיות משרד הפנים (שאחראי על שיט הקיאקים בירדן וביובליו) מחייבות לבישת חגורות הצלה בכל מהלך השיט, גם אם השייט יודע לשחות.

החברה שמפעילה את סירות הקיאקים מסרה כי היא משתתפת בצער המשפחה: "במהלך הצהריים הגיעה קבוצה של 20 בני משפחה לשייט בקיאקים. טרם הפעילות חתמו בני המשפחה על הצהרת בריאות והצהירו שאף אחד מבני משפחה אינו חולה במחלה התקפית כלשהי והם כשירים בריאותית לעסוק בפעילות הזו. לאחר מכן עברו בני המשפחה תדריך בטיחות עלו על הסירות וחולקו לקבוצות כשהם לבושים כולם בחגורות הצלה.

האירוע המצער התרחש באמצע השיט וכעת מתנהלת חקירה משטרתית בסיועה של הנהלת הקיאקים ובני המשפחה. אנחנו ממשיכים לעשות את כל המאמצים להקפיד על כללי הבטיחות בעת השייט בקיאיקים ולשמור על בטיחותם של הנופשים. אנחנו משתתפים בצערה של המשפחה".

הקיאק הסתבך בסבך הצמחייה

התאונה אירעה כשקיאק בו שטו ארבעה בני משפחה התהפך בנחל החצבאני, סמוך לבית הלל, ככל הנראה כתוצאה מהסתבכות בסבך צמחייה. אבי המשפחה נלכד מתחת לקיאק ההפוך ושהה מתחת למים במשך כשבע דקות, עד שעוברי אורח חילצו אותו.

הפרמדיקים של מגן דוד אדום שהגיעו למקום, נכנסו לתוך המים והחלו לבצע בגבר פעולות החייאה על הקיאק, בשעה שהאנשים במקום החזיקו את כלי השייט כדי שלא ייסחף. לאחר פעולות החייאה ממושכות, פונה הגבר כשהוא במצב קשה מאוד וללא הכרה לבית החולים זיו בצפת, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. הגבר הותיר אחריו אישה ושתי בנות בגילאים 11 ו-14.

כוחות החילוץ על גדות הנחל, הבוקר (חדשות 2)

"כשהגענו למקום סיפרו לנו על גבר בשנות ה-50 לחייו שהיה מתחת למים במשך דקות ארוכות", סיפר פרמדיק מד"א איגור קרסני לחדשות 2 באינטרנט. "נכנסו לתוך המים וראינו אותו בתוך הסירה אחרי שאנשים הוציאו אותו. התחלנו פעולות החייאה על הסירה כשאנשים מסביב משכו אותנו לחוף. תוך כדי החייאה העברנו את הגבר לאמבולנס, שם הצלחנו להחזיר לו דופק. אבל זמן קצר לפני שהגענו לבית החולים היה לו דום לב, והרופא במיון קבע את המוות".