צפו: מלחמת הפקחים והציידים

לפני כחודש הגיע פקח של רשות הטבע והגנים לפתוח את השער לשמורת נחל עמוד. הוא גילה שם מראה מחריד – ראשי צבי כרותים נקשרו לשער כדי להעביר לו מסר מאיים. עוד פקח הוכה, לשלישי שרפו את האוטו. מי שעומד מאחורי המעשים האלה הם מי שמבצעים צייד לא חוקי. הצטרפנו לפקחים ולציידים ונחשפנו למשחקי החתול והעכבר ביניהם

הוא לא קיים באף ארץ אחרת. רק אצלנו. הוא צבי ארץ ישראלי. המסר הראשון נתלה לפני 4 שבועות בכניסה לשמורת נחל עמוד. 2 ראשים של צבאים. השמורה היא חלק מהטריטוריה של נתן ביינוסוביץ' - פקח רציני וקמצן במילים. הוא מופקד לבדו על שמירת הטבע בחצי מיליון דונם האדמות שמסביב לצפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שבוע בדיוק אחרי תמרור האזהרה הראשון בנחל עמוד, הייתה תצוגת הראווה השנייה שכללה ראשי צבאים. "אל תתעסקו איתנו", זה בעצם מה שאומרים מי שתלו את הראשים.

עמיצור בולדו הוא כמו הדמות שגילם קלינט איסטווד בסרט הארי המזוהם, רק פחות יפה. איש חוק קשוח שלא עובד לפי החוקים. עד שיצא לגמלאות לפני 3 שנים, עמיצור היה הנשק הכי יעיל של רשות שמורות הטבע במלחמה נגד הציידים.

הצבאים בורחים מפני הציידים (חדשות 2)

עמיצור: "יריתי להם בג'יפ ירייה אחת מכוונת"

"אני צייד מגיל קטן. צדתי הכול. הייתי צד בשביל לאכול כי כך זה היה", סיפר בולדו על עברו כצייד. "לא היו חוקי שמירת הטבע, ולא הייתה שמירת טבע. צדנו בשביל לשבת ביום שישי ולאכול ברווזים או דורבנים. אני נולדתי צייד ואני אמות צייד" סיפר. עמיצור ידוע בכך שהיה מתנגש בכוונה ברכבים של הציידים כדי למנוע מהם לצוד. ו

מה קרה כשלא הצליח להתנגש עם רכבו? "זה לפני הרבה שנים, אז היום אני יכול לספר שיריתי להם (לציידים) בג'יפ ירייה אחת מכוונת. הנהג סובב את הראש אחורה, אבל עם הראש הוא גם סובב את הידיים. הם השתפדו על סלע שעקר להם חצי מהרכב. ראיתי אותם על רקע החיטה, הג'יפ נשאר עומד עם האורות. ואז, הם קפצו וברחו כמו דגים קטנים.שבורחים מכריש" סיפר בולדו בגאווה.

אז מהי שיטת העבודה של הציידים? "חבורה של בין 4 ל-5 חבר'ה, מתחלקים, יוצאים לפתיחות צירים ואז בודקים את השטח שאין רכבים של רשות הטבע", סיפר ליעד לינג, פקח רשות הטבע והגנים. "הם משתמשים ברכבי 4 על 4, ולפעמים גם באמצעי ראיית לילה", אמר לינג

הציד הלא חוקי בארץ מתרכז ב-2 יצורים - הדורבן והצבי. פחות מ-2000 צבאים נשארו בכל הארץ. כמה שהוא יפה, ככה הוא טיפש, ומאז שהומצא הזרקור, אין דבר קל יותר מלצוד אותו.

"צבי שחוט שווה 1,500 ש"ח" (חדשות 2)

המחיר של צבי שחוט - 1500 שקלים

"צבי שמאירים עליו נהיה עיוור, הוא לא רואה כלום. בגלל זה הוא כל הזמן עובד על האף ועל האוזניים בלבד. צבי שחוט שווה 1,500 שקלים, ותתפלאו, זה לא בגלל הטעם", תיאר עמיצור. "הבשר של הצבי הוא קשה. זו חיה שרצה מהיום שהיא נולדת - ועד שהיא מתה. אז רוב האנשים טוחנים את זה ומערבבים את זה עם שומן כבש, וקוראים לזה "קובה רזאל".

מעל נחל עמוד, שבו נמצאו הראשים בפעם הראשונה, נמצא הכפר הבדואי עכברה. האנטנה שעליה נתלו הראשים בפעם השנייה נמצאת 400 מטרים מעל הכפר.

אז למה הם תולים ראשי צבאים? מה יש להם להוכיח? "הצבאים זה רק הקינוח. זה בעצם קבוצות קטנות של עבריינים שמנסים להראות לנו, ליהודים, מי בעצם שולט בשטח. הם משתמשים בנזקים ובוונדליזם שאין לו שום הסבר", סיפר עמיצור.

עבריינות עם מוטיבציה לאומנית. זה בעצם מה שעמיצור טוען, והוא כורך יחד גם את קטל הצבאים, הצתות וחבלות במשרדי השמורות והגנים הלאומיים וגם איומים ותקיפות של פקחים, כולל הצתת רכבו של פקח בגליל לפני חודש.

הפקח האזורי לא מסוגל לנצח את המלחמה הזאת. צריך יחידה קטנה ומובחרת שתילחם אך ורק בציד הלא חוקי, צריך לטפל בענישה וצריך חוגי טבע לילדים בכפרי המיעוטים. זה ממש לא יהיה קשה להעביר אותם לצד הנכון.