אסיר שהורשע ברצח שובת רעב במחאה על פגיעה בזכויותיו

אילן טסלר, שהורשע ברצח אשתו ומרצה מאסר עולם, טוען כי מתנכלים לו בעקבות תביעות ועתירות שהגיש כחוק במהלך מאסרו נגד שירות בתי הסוהר והזכיינים הפועלים תחת חסותו. לטענתו, השיא הגיע באחרונה כשהועבר מאגף פתוח בכלא איילון לאגף סגור בכלא שאטה

האסיר טוען כי מתנכלים לו (AP)

אסיר עולם פתח בשביתת רעב: אילן טסלר, המרצה עונש מאסר בגין רצח אשתו, הודיע השבוע כי הוא פותח בשביתת רעב במחאה על החלטת שירות בתי הסוהר להעביר אותו מאגף פתוח בכלא איילון לאגף סגור בכלא שאטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת טסלר, שירות בתי הסוהר החליט להעביר אותו לאחר שהגיש עתירות ותביעות נגד עבירות שהוא מייחס לשירות בתי הסוהר ולזכיינים הפועלים בחסותו ומפעילים בין היתר את הקנטינה בכלא.

טסלר עתר לבית המשפט המחוזי מרכז נגד זכיין המוכר מוצרים לאסירים, בטענה שהוא אינו רושם תקבולים ומעלים לפיכך הכנסות ומסים בסך עשרות מיליוני שקלים. טסלר טוען עוד כי גילה ששירות בתי הסוהר משלם לאסירים העובדים במפעל "ביג בג" בכלא איילון רק כמחצית משכר העבודה הקבוע בפקודת נציבות בתי הסוהר.

במכתב שבו הכריז על שביתת הרעב, שהגיע לידי חדשות 2 באינטרנט, הבהיר טסלר כי פקודת נציבות בתי הסוהר אוסרת במפורש להעביר אסיר לכלא אחר בשל הגשת עתירה. "אני קורא לכל מי שיכול להתערב ולעזור, לא לאפשר לגוף המופקד על שמירת החוק, לדכא באמצעים בלתי חוקיים חשיפה של שחיתות ועבירות על החוק והעלמות מיסים ענקיות", כתב טסלר. "לא ייתכן כי השב"ס ייתן חסות לעבירות מס ועבירות פליליות, ואף יבצע עבירות בעצמו, וינסה להשתיק זאת על ידי טרטור והתעללות באסיר אשר חושף זאת".

"השב"ס כשל". עו"ד רחלה אראל (יח"צ)

"בשב"ס לא רואים באסירים כאזרחים מן השורה"

טסלר טוען כי להעברתו לכלא שאטה קדמו איומים מצד שירות בתי הסוהר. לדבריו, איימו עליו כי אם הוא לא יבטל את תביעותיו, הוא יועבר למקום גרוע.

טסלר זוכה לגיבוי מצד הממונה על המבקרים הרשמיים בלשכת עורכי הדין, עו"ד רחלה אראל. "תלונות האסירים בחלק מהמקרים נמצאו מוצדקות", היא כתבה בדוח שנשלח כבר בחודש אפריל לגורמים שונים כמו השר לביטחון פנים, היועץ המשפטי של שירות בתי הסוהר ומפקד בית הכלא איילון. "התלונות אותן מצאנו מוצדקות מלמדות בראש ובראשונה, כי מערך הפיקוח והבקרה של שירות בתי הסוהר על הקנטינה ועל יישום הוראות החוזה עם הזכיין, כשל".

"בשירות בתי הסוהר לא רואים באסירים כאזרחים מן השורה הזכאים להגנת החוק הכללי, ככל אדם אחר בחברה", הוסיפה עו"ד אראל במסמך שכתבה.

אביו של האסיר: "זו התנכלות אישית"

"כלא שאטה זה בקיבינימט", אמר אביו של אילן, חיים טסלר, בריאיון לחדשות 2 באינטרנט. "אשתי ואני חולי סרטן, שנינו מבוגרים, בני יותר מ-70. לנסוע לכלא שאטה בשבילנו זה סיוט. וזו המטרה של שירות בתי הסוהר. זו התנכלות אישית".

חיים טסלר העיד כי גם קצין המודיעין בכלא שאטה הביע תמיהה על ההחלטה להעביר לשם את בנו "הקצין אמר לאילן שהעבירו אותו בגלל שהוא מלך הבג"צים", ציין חיים. "מיד אחר כך צחק הקצין ואמר 'בשביל זה? מצדי תגיש כאן מאה בג"צים. אם בית המשפט מקבל את הפניות שלך, מה אכפת לי?".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה כי "שירות בתי הסוהר מכבד את זכויות האסיר ובהן הגשת עתירות. העברת אסירים בין אגפים ובין בתי סוהר היא עניין שבשגרה ומתבצעת כצורך ועל פי שיקולים מקצועיים ומערכתיים". בנוסף, טוענים גורמים בשב"ס שהאסיר הודיע על החזרת הארוחות רק אתמול בערב.