הדירה החלופית שהוצעה לחולה הסרטן: ללא חלונות, עם בלוני גז ואשפה

איליה קובלנקו הוא חולה סרטן מוגבל בניידות המתגורר בקומה רביעית בבניין בעפולה. כשביקש שיספקו לו דירה חלופית בקומת קרקע, הוא נדהם לגלות שסיפקו לו חורבה של ממש. "הדירה מוזנחת, יש בה בלוני גז ומסביב לה רק אשפה ומים. אין בה אוויר ויש שם ריח מסריח. איך אפשר לגור במקום כזה", תהה קובלנקו

"אי אפשר לחיות ככה?" (מרינה קאוצ'ר)

חולה סרטן מבוגר ומוגבל בניידות נאלץ להתמודד עם די קשיים וטיפולים כואבים וממושכים. אלא שבמקרה של איליה קובלנקו (63) מעפולה, נראה שקשיי המחלה הם לא היחידים שהוא נאלץ להתמודד איתם: תנאי הדיור החלופיים שהוצעו לו - מחפירים. בתמונות שהגיעו למייל האדום של חדשות 2 באינטרנט נראית דירה מוזנחת ולא ראויה למגורי אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קובלנקו מתגורר מזה כמה שנים בקומה הרביעית של בניין בשכונת גבעת המורה בעפולה. הדירה ראויה למגורים ואף עברה שיפוצים בהתאם למוגבלויות של קובלנקו, חולה סרטן מדרגה ארבע המרותק לכסא גלגלים. אלא שהוא מתקשה מאוד לצאת מדירתו בשל מיקומה - בקומה הרביעית של הבניין.

הדירה שהוצעה לקובלנקו. מזוהמת וחנוקה (מרינה קאוצ'ר)

לנוכח המצב הקשה שאליו נקלע, ביקש קובלנקו מחברת "עמידר" לספק עבורו דירה חלופית בבניין כלשהו שתמוקם בקומה הראשונה - זאת על מנת שיוכל לצאת ולהיכנס לדירה ביתר קלות וללא תלות באנשים שיסייעו לו לרדת ולעלות.

"איך בן אדם יכול לחיות בחורבה כזאת?"

לאחר הליכי ביורוקרטיה סבוכים, ניתן לו אישור לדירה בקומה ראשונה בבניין אחר - אלא שתנאי המגורים בדירה החדשה הינם מחפירים - כפי שניתן לראות בתמונות הקשות. "הדירה הזו מלאה בזבל, אין בה אור, מסביבה הכל מוצף במים בימי החורף ומטפטפים מים מהמרזב. מסביב לדירה מפוזרת אשפה, יש בה בלוני גז פעילים וקרשים. אין פה אפילו חלונות", אמר קובלנקו כשהגיע לראות את הדירה שהוצעה לו. "איך בן אדם, אפילו לא חולה, יכול לחיות בחורבה כזאת?", תהתה בתו של קובלנקו, מרינה. "אני לא מבינה, ההצעה הזו באמת רצינית?".

הזנחה וסירחון (מרינה קאוצ'ר)


לדבריה של הבת, לא מספיק שהדירה מוזנחת ולא ראויה למגורי אדם, היא כלל לא פותרת את בעייתו של אביה, כיוון שהיא ממוקמת 3 קומות מתחת למדרגות - מה שייאלץ את קובלנקו לעלות ולרדת במדרגות בכל מקרה. "איך אפשר לחיות שם? זו סכנת נפשות!", הזדעקה הבת. שנה חלפה מאז הוצעה לקובלנקו הדירה בבניין החלופי - ומאז הוא ובני משפחתו ממתינים לתשובה לערעור שהגישו. בינתיים, קובלנקו החולה נשאר בדירתו בקומה הרביעית - כשהוא תלוי לחלוטין בבני משפחתו ובשכניו על מנת לצאת החוצה לבדיקות וטיפולים מכאיבים.

מחברת "עמידר" נמסר בתגובה: "לדייר הוצעו שתי דירות המתאימות לצרכיו בהתאם לזכאותו, אך הוא סירב. חשוב להדגיש שעל פי הנוהל וכפי שהובהר לדייר כל דירה המיועדת לאכלוס חוזר עוברת שיפוץ טרם כניסת הדייר. מאחר שהדייר סירב לשתי הצעות הוא אינו מופיע כיום ברשימת הממתינים ועליו להגיש בקשה למשרד הבינוי והשיכון לקבלת אישור להצעה שלישית". חברת עמידר פועלת ותמשיך לפעול בהתאם להנחיות משרד הבינוי והשיכון".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.