תופעה: ההורים מתעדים באובססיביות את הילדים ומעלים לרשתות החברתיות

מתי הפך הרגע המשפחתי הקטן, הפרטי, למכונה סוחטת לייקים בפייסבוק? ומה קורה כשסתם חיוך תמים של הילדה לא עושה כבר את העבודה? לא מעט הורים לוקחים את הצורך הטבעי להתגאות בילדים צעד אחד - אולי יותר מדי - קדימה. פוסט מצולם, מיד לאחר הלידה, שיתוף של כולם. איפה עובר הגבול?

כל מי שנכנס לפייסבוק, או לאינסטגרם לא יכול שלא להבחין בתופעה חדשה שהשתלטה בעיקר על ההורים הצעירים: הם לא מפסיקים לתעד באוססיביות את הילדים הקטנים ומעלים לרשתות החברתיות. תיעוד שההורים נהנים ממנו והילדים לא כל כך מבינים אותו - ושאלה אחת צריכה להישאל: איך הילדים יסתכלו על התיעוד כשיגדלו?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק כמה דקות אחרי שיצא לאוויר העולם וכבר אור חזק הכה ברועי הקטן. מיד אחרי שנולד כבר היו תמונות בפייסבוק. "קיבלתי 50 לייקים תוך חצי שעה והמון תגובות", אומרת האימא סיוון סרוסי מלכה. בגיל יומיים יש לרועי יש כבר עשרות תמונות ברשתות החברתיות - חשוף לכל העולם".

אבל, התמונות שפעם היו נעולות באלבומים בארון היום זמינות לכולם, ויש מי שלא רואה זאת בעין יפה. "בעלי העלה תמונה שלו ערום ולא אהבתי את זה אבל לא הסרתי כי ראו את זה ממילא".

ה"בוק" הראשון שלי (חדשות 2)

"הופכים את הילדים לאקססוריז"

"ברור שאני חולת לייקים", אומרת טלי בריל, אימא של עילי. "אני מעלה תמונות של החביתה שלהם בבוקר של הילד עם התיק בדרך לגן. יש את העניין הזה של פידבק חיובי מהסביבה וזה משהו שאני מאוד נהנית ממנו אני קמה באמצע הלילה ובודקת באייפון איך מגיבים האנשים".

האם יש בתיעוד סכנה כלשהי לילד או להתפתחותו? "הורים מעלים תמונות מצורך שלהם להשוויץ בילד והילידים באמת חמודים הם כמו אקססוריז. התחושה היא שיש לך חברים אך זאת תחושה מזויפת כיע הם לא באמת זוכרים איך נראתה התמונה אבל ההורים פשוט מתמכרים ללייקים הם מרגישים אני כאן וקיים", אומרת אפרת מנשורי-גורן, מנהלת פורום הורים באינטרנט.

"ההורה מהווה דוגמא הוא מודל לחיקוי,ה ילד לומד שזה מה שחשוב בחיים.לתעד את עצמך, לעסוק ביח"צנות אז הוא באמת ירכוש מהר את המיומנות הזאת ועוד יותר טוב מההורים. אז הילדים האלה יגדלו בקטע שהערך העצמי שלהם נקבע לפי הסביבה. האושר האמיתי לא מגיע ממחיאות כפיים של סביבה", אומר יאיר עמיחי המבורגר מהמרכז הבינתחומי בהרצליה.

50 לייקים בגיל 50 דקות (חדשות 2)

ורדית קראה לבתה "לייק"

נדמה שכל הקווים נחצו אצל ורדית אדלר, שקראה לבתה לייק. כן כן, השם הגיע מהפייסוק. "שחשבנו על המשמעות שלו אמרנו שזה נהדר. שממעות כל כך יפה. לייק הרעיון של לפרגן כל כך יפה. יש לה פרופיל עם חברים מכל רחבי העולם".

לייק חגגה החודש שנתיים. כשנולדה זכתה לתואר 'ילדת הפייסבוק הראשונה', התקשורת בישראל ובעולם לא הפסיקה להתעניין בה, אז ההורים הגאים פתחו לה דף פייסבוק שמתעד כל צעד בהתפתחות שלה.האימא אומרת שאם היא תבקש ממנה בגיל מבוגר להסתיר את התמונות - העמוד שלה ייסגר מיד.

סיוון סרוסי מלכה דווקא לא אוהבת את תמונות הילדות שלה. כשההורים שלה מביאים את האלבום מהבית היא מבקשת לסלק אותם מיד, ואימא שלה אומרת לה: "ככה הילדה שלך תגיב".